Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Komentovaný seskok parašutistů i vojenský tábor připomenou výsadek Anthropoid
Zítkovy sady zažijí v sobotu seskok parašutistů. Foto: Jan Puci

Komentovaný seskok parašutistů i vojenský tábor připomenou výsadek Anthropoid

Ve dnech 17. a 18. června se na několika místech v Praze 2 uskuteční série akcí k připomenutí hrdinství výsadkářů, kteří před osmdesáti lety položili život v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Centrem dění bude Karlovo náměstí a okolí chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Informovala o tom mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

V pátek 17. června se na Karlově náměstí uskuteční dopoledne program pro školy. V dobovém vojenském táboře školáci uvidí prezentaci výcviku a vybavení československých parašutistů a československých pozemních jednotek ve Spojeném království, komentované ukázky z parašutistického výcviku a vojenskou techniku. Součástí programu budou i fyzické soutěže branné zdatnosti.

Ve 20 hodin začne v parku na náměstí promítání filmu Atentát (1964) režiséra Jiřího Sequense. Vstup je zdarma. Na místě budou místa k sezení, případně se může sedět na trávě. 

Sobotní program začne v 9 hodin ráno komentovaným seskokem parašutistů v Zítkových sadech, v půl desáté bude následovat pieta v ulici Václavská u pamětních kamenů, které jsou položeny v dlažbě na místě, kde v roce 1942 byla položena mrtvá těla výsadkářů.

V 10 hodin bude následovat v přilehlém pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje bohoslužba a v 10:40 pietní ceremoniál u pamětní desce na tomto chrámu.

V poledne se pro veřejnost opět otevře na Karlově náměstí dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a československých pozemních jednotek ve Spojeném království.

Program až do 19 hodin zahrne i ukázky výcviku operačního nasazení nebo třeba nácviku útoku na automobil.

Akce pořádané Prahou 2, Ministerstvem obrany a Vojenským historickým ústavem se uskuteční za účasti ministryně obrany Jany Černochové a dalších čestných hostů. Dorazí i starostka druhé městské části Praha 2 Alexandra Udženija a radní městské části. 


Autor: puc

Praha 14: Pro kočičku na Plechárnu, koná se výstava

Dnes v 18:14

Již po osmé proběhne 12. února v Kulturním centru Plechárna na sídlišti Černý most sraz desítky kočičích bezdomovců z mnoha spolků a zařízení zabývajících se jejich záchranou.

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Další články
Nahoru