Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Komentovaný seskok parašutistů i vojenský tábor připomenou výsadek Anthropoid
Zítkovy sady zažijí v sobotu seskok parašutistů. Foto: Jan Puci

Komentovaný seskok parašutistů i vojenský tábor připomenou výsadek Anthropoid

Ve dnech 17. a 18. června se na několika místech v Praze 2 uskuteční série akcí k připomenutí hrdinství výsadkářů, kteří před osmdesáti lety položili život v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Centrem dění bude Karlovo náměstí a okolí chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Informovala o tom mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

V pátek 17. června se na Karlově náměstí uskuteční dopoledne program pro školy. V dobovém vojenském táboře školáci uvidí prezentaci výcviku a vybavení československých parašutistů a československých pozemních jednotek ve Spojeném království, komentované ukázky z parašutistického výcviku a vojenskou techniku. Součástí programu budou i fyzické soutěže branné zdatnosti.

Ve 20 hodin začne v parku na náměstí promítání filmu Atentát (1964) režiséra Jiřího Sequense. Vstup je zdarma. Na místě budou místa k sezení, případně se může sedět na trávě. 

Sobotní program začne v 9 hodin ráno komentovaným seskokem parašutistů v Zítkových sadech, v půl desáté bude následovat pieta v ulici Václavská u pamětních kamenů, které jsou položeny v dlažbě na místě, kde v roce 1942 byla položena mrtvá těla výsadkářů.

V 10 hodin bude následovat v přilehlém pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje bohoslužba a v 10:40 pietní ceremoniál u pamětní desce na tomto chrámu.

V poledne se pro veřejnost opět otevře na Karlově náměstí dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a československých pozemních jednotek ve Spojeném království.

Program až do 19 hodin zahrne i ukázky výcviku operačního nasazení nebo třeba nácviku útoku na automobil.

Akce pořádané Prahou 2, Ministerstvem obrany a Vojenským historickým ústavem se uskuteční za účasti ministryně obrany Jany Černochové a dalších čestných hostů. Dorazí i starostka druhé městské části Praha 2 Alexandra Udženija a radní městské části. 


Autor: puc

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru