Dnes Čtvrtek - oblacno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Komentovaný seskok parašutistů i vojenský tábor připomenou výsadek Anthropoid
Zítkovy sady zažijí v sobotu seskok parašutistů. Foto: Jan Puci

Komentovaný seskok parašutistů i vojenský tábor připomenou výsadek Anthropoid

Ve dnech 17. a 18. června se na několika místech v Praze 2 uskuteční série akcí k připomenutí hrdinství výsadkářů, kteří před osmdesáti lety položili život v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Centrem dění bude Karlovo náměstí a okolí chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Informovala o tom mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

V pátek 17. června se na Karlově náměstí uskuteční dopoledne program pro školy. V dobovém vojenském táboře školáci uvidí prezentaci výcviku a vybavení československých parašutistů a československých pozemních jednotek ve Spojeném království, komentované ukázky z parašutistického výcviku a vojenskou techniku. Součástí programu budou i fyzické soutěže branné zdatnosti.

Ve 20 hodin začne v parku na náměstí promítání filmu Atentát (1964) režiséra Jiřího Sequense. Vstup je zdarma. Na místě budou místa k sezení, případně se může sedět na trávě. 

Sobotní program začne v 9 hodin ráno komentovaným seskokem parašutistů v Zítkových sadech, v půl desáté bude následovat pieta v ulici Václavská u pamětních kamenů, které jsou položeny v dlažbě na místě, kde v roce 1942 byla položena mrtvá těla výsadkářů.

V 10 hodin bude následovat v přilehlém pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje bohoslužba a v 10:40 pietní ceremoniál u pamětní desce na tomto chrámu.

V poledne se pro veřejnost opět otevře na Karlově náměstí dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a československých pozemních jednotek ve Spojeném království.

Program až do 19 hodin zahrne i ukázky výcviku operačního nasazení nebo třeba nácviku útoku na automobil.

Akce pořádané Prahou 2, Ministerstvem obrany a Vojenským historickým ústavem se uskuteční za účasti ministryně obrany Jany Černochové a dalších čestných hostů. Dorazí i starostka druhé městské části Praha 2 Alexandra Udženija a radní městské části. 


Autor: puc

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

Dnes v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Další články
Nahoru