dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Víkendové tipy

Komentované prohlídky: Martinských kasemat a Kaple stětí sv. Jana Křtitele

Každý sudý víkend v měsíci, vždy v 11 a 14 hodin, můžete projít kasematy pod Vyšehradem, sraz na prohlídku je v Informačním centru Špička, její cena 50 korun, sleva 30 korun.

Kapli stětí sv. Jana Křtitele můžete vidět každý lichý víkend v měsíci, vždy v 11 a 14 hodin.

Kaple Stětí sv. Jana Křtitele se nachází tajuplně skryta v masivu barokní hradby NKP Vyšehrad. Kostel byl postaven pravděpodobně v letech velké výstavby královského Vyšehradu za Karla IV. Měl příkrou gotickou střechu, vysoký západní štít a štíhlou věžičku. V jeho těsné blízkosti stála rychta, před kostelem bylo náměstíčko s tržištěm a masné krámy.

Když v padesátých letech 17. století začala výstavba vyšehradské barokní pevnosti, byl kostel zprvu ponechán beze změn, jen portál byl odbourán. Protože by ale přerušoval souvislé opevnění, byl nakonec přece jen začleněn do pevnostního valu, avšak po nějakou dobu se tu ještě konaly bohoslužby. Jeho strmá střecha s vížkou ale značně převyšovala fortifikaci, což vojenští velitelé pokládali z hlediska obrany za nebezpečné. Kostel byl tedy snížen a zarovnán do mohutného valu. A tak se zachoval jenom vnitřek kaple.

Sraz na prohlídku je v Informačním centru Špička. Cena za prohlídku je 50,– / 30 korun. Objednat se na obě prohlídky můžete na info@praha-vysehrad.cz


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru