Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Komentáře

Komentář: Nelegální hazard státní ani obecní pokladnu nenaplní

Podnikání v herním průmyslu se opět dostalo do zájmu ministerstva financí, které nutně potřebuje zajistit dodatečné příjmy do státního rozpočtu. Stát tak hledá cesty, jak mimo jiné zvýšit výnos daně od provozovatelů hazardních her. Na druhé straně ale část místních politiků a aktivistů usiluje o absolutní zákaz provozování legálních kasin a heren, tzv. nulovou toleranci, která výhradně omezuje podnikání pouze kamenných provozoven a on-line hry nechává nedotčeny.

Ze všech dostupných dat přitom jasně vyplývá, že v místech, kde dochází k absolutnímu zákazu kamenných provozoven, zůstává poptávka a vzniká trh pro nelegální hazard. Ten ale do státní ani obecní kasy neodvádí ani korunu. Výše daňového pásma mu je tak nějak jedno.

Český herní průmysl prošel od roku 2018, kdy začali provozovatelé fungovat podle nově přijatého zákona o hazardních hrách, výraznou proměnou. Česká regulace se zařadila mezi ty vůbec nejpřísnější v Evropě a celá řada „podnikatelů“, kteří se podíleli na špatné pověsti tohoto druhu podnikání v 90. letech, herní průmysl nadobro opustila.

Podnikání se pod vlivem nové legislativy výrazně zprofesionalizovalo. Náročná pravidla a de facto nepřetržitá kontrola ze strany ministerstva financí a celní správy učinila administrativní řízení společností v herním průmyslu velmi komplexní záležitostí. I proto na trh vstoupili finanční investoři, kteří v proměně trhu viděli příležitost jak v tomto odvětví, na západě od nás běžné součásti zábavního průmyslu a turistického ruchu, vydělávat i při dodržování tvrdé a přísné regulace a vysokém zdanění.

Kdo nezachytil tuto dramatickou kultivaci celého prostředí a posun trhu směrem k západoevropskému standardu, jsou právě místní politici a někteří aktivisté. Ti nadále vidí provozovatele legální, regulované hry jako svého největšího nepřítele a boj s nimi jako cestu k získání mediální pozornosti.

Provozovatelé legálních kasin a heren jsou přitom, na rozdíl od nelegálně provozovaných heren, pod zevrubnou státní kontrolou. Legální kasina a herny jsou on-line monitorovány, namátkové kontroly jsou prováděny celní správou velmi intenzivně a s vysokou frekvencí.

V Česku není dnes žádné jiné odvětví, které je ze strany státu tak hlídané. Stát i obce mají k dispozici detailní přehled o tom, kdo je návštěvníkem kasin a heren, jak se v nich chová, kolik utratí a co hraje. Tvrdý dohled státu tak dnes ani neumožňuje jakékoliv napojení vedlejších kriminálních jevů na toto podnikání. Drtivá většina návštěvníků dnes přichází za zábavou a odreagováním se.

A přesto aktivisté a bojovníci proti hazardu označují jako největší zlo legální, regulované a kontrolované hraní, které chtějí ideálně zcela zakázat a z kterého chce naopak ministerstvo financí získat vyšší daňové výnosy pro zalepení díry ve státních financích.

Vůbec se přitom ve svých kampaních nevěnují nelegálním hazardu. Každý jejich „vyhraný“ boj s legálními provozovnami přitom jen posiluje nelegální hazard, zvyšuje zisky černým hernám nebo nelegálním on-line kasinům. A českému státnímu rozpočtu i obecním kasám zatím utíkají miliardy daňových příjmů.

V nedávno publikované studii Institutu pro regulaci hazardu se odhaduje velikost nelegálního trhu na 20 až 30 procent. V nelegálních hernách a na nelegálních internetových stránkách neexistují žádná pravidla ani kontrola. Nikdo neověřuje věk hráčů, nefunguje tam rejstřík vyloučených osob. Tyto nelegální subjekty neodvádějí žádné daně a poplatky.

Přitom podle velmi konzervativního odhadu stát přichází na nelegálních výnosech zhruba o 1,1 miliardy ročně jen v případě kamenných provozoven.

Pokud chce stát zvýšit daňové výnosy z hraní, spíše než neinformovaný boj proti legálním a kontrolovaným provozovnám by bylo lepší spojit síly provozovatelů, ministerstva financí, celní správy, místních politiků a koneckonců i aktivistů – a postavit se skutečnému nepříteli: nelegálnímu hazardu. 

Autorem komentáře je Pavel Zákravský, podnikatel v herním a zábavním průmyslu


Praha 6 odsouhlasila stanovisko k budoucnosti Stadionu Evžena Rošického na Strahově

6. dubna 2024 v 08:51

Na začátku příštího týdne končí lhůta pro podání soutěžních nabídek na budoucnost Stadionu Evžena Rošického. Termín pro podání žádostí je 8. dubna. „Pevně věřím, že vše dobře dopadne a Strahov znovu ožije sportem. Pro Prahu 6 jiná než sportovní funkce není a nebude přijatelná,“ řekl Jakub Stárek...

Měla by Česká republika zlegalizovat konopí? Zeptali jsme se odborníků

28. března 2024 v 06:28

Německo od 1. dubna částečně zlegalizuje konzumaci konopí pro rekreační účely. S tím, že lidé budou moci mít doma až 50 gramů této měkké drogy a pěstovat pro svou potřebu nejvýše tři rostliny. V Česku je nyní, stejně jako v Německu, legální užívání konopí pro léčebné účely. Předepisovat ho mohou...

Svobodní: Zrušte úřad ministra Dvořáka

8. února 2024 v 17:23

Vyzýváme premiéra České republiky, aby odvolal ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka za jeho urážlivé výroky k českým občanům i české koruně. Považujeme za správné jeho post dále nikým neobsazovat a v rámci úspor se pokusit ušetřit také nějaké peníze na provozu vlády, která má aktuálně...

Dokáže Evropa přestat kouřit? Švédsko je důkazem toho, že to jde

7. února 2024 v 06:41

Evropská unie si vytyčila cíl, že do roku 2040 bude klasické cigarety kouřit méně než 5 % populace. Vzhledem k tomu, že podle dat Eurostatu z roku 2019 bylo toto číslo reálně v celoevropském průměru takřka čtyřnásobné, může se to jevit jako možná až příliš ambiciózní cíl, nicméně Švédsko je...

Povede omezení odpočtu DPH ke zpomalení českého trhu s auty a větší frustraci podnikatelů?

15. ledna 2024 v 10:55

Nový konsolidační balíček zahrnuje od 1. 1. 2024 mimo jiné i omezení odpočtu DPH na osobní automobil na první dva miliony korun z ceny vozu. Statistiky ukazují, že prodej luxusních vozů tvoří pouze zlomek celkového objemu trhu. Schválené opatření může vést ke zpomalení českého trhu s auty a...

Rektoři budou jednat o opatřeních ke zvyšování bezpečnosti na vysokých školách

28. prosince 2023 v 10:00

Předsednictvo České konference rektorů vyjadřuje své hluboké poděkování všem, kdo projevili a stále projevují podporu studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy, zvláště pak Filozofické fakultě.

Česká konference rektorů (ČKR) vydala prohlášení k tragické události

22. prosince 2023 v 09:43

„Česká konference rektorů je silně otřesena strašlivou tragédií, která se ve čtvrtek odehrála na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Tento čin je v naší zemi naprosto bezprecedentní. S hlubokým zármutkem vyjadřujeme upřímnou soustrast a účast rodinám, kamarádům i spolužákům obětí a...

Budoucnost asistentů pedagogů. Skutečně jsou pro výuku postradatelní?

8. listopadu 2023 v 11:48

Je pro naši vládu školství prioritou, nebo není? Nemohu se zbavit dojmu, že vzdělání našich dětí je poslední dobou házeno přes palubu. Jak jinak si vysvětlit návrh ministerstva školství, podle kterého by asistenti pedagogů byli do škol „přidělováni“ na základě několika parametrů, namísto podle...

Valovič: Občané i zaměstnanci Prahy 10 si zaslouží důstojné prostory

1. října 2023 v 19:33

Počátkem posledního říjnového týdne se konal jeden z pomyslných křtů nové radniční budovy ve Vinohradské 3218/169. Vůbec poprvé zde zasedalo zastupitelstvo městské části Praha 10. Jsem rád, že Desítka nově disponuje reprezentativními a moderními prostory i pro tyto...

Vítáme nová pravidla pro sdílené koloběžky, tvrdí Bolt

6. září 2023 ve 22:32

Radnice Prahy 1 se dohodla s provozovateli služeb mikromobility na lepších pravidlech provozu sdílených koloběžek na svém území.

Nemůžeme míchat politiku a technologie, čílí se ministr

30. června 2023 v 07:41

Vyjádření Evropské komise z minulého týdne, ve kterém její představitelé označili čínské technologické firmy Huawei a ZTE za vysoce rizikové dodavatele, stále rezonuje evropským veřejným prostorem. Proti pokusu neformálně členským zemím nakázat, aby při budování 5G sítí přestaly využívat služeb...

Dobeš: Praha 3 nesouhlasí s rušením poboček České pošty

2. dubna 2023 ve 13:30

Rušení pěti ze šesti poboček Česká pošta u nás na Trojce mi v pátek zrušilo celodenní program a z radnice jsem neplánovaně vyrazil rovnou do Sněmovny. Zde k tomu probíhal seminář za účasti ministra vnitra Vít Rakušan i ředitele ČP Miroslava Štěpána.

Další články
Nahoru