Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Komentáře

Komentář: Nelegální hazard státní ani obecní pokladnu nenaplní

Podnikání v herním průmyslu se opět dostalo do zájmu ministerstva financí, které nutně potřebuje zajistit dodatečné příjmy do státního rozpočtu. Stát tak hledá cesty, jak mimo jiné zvýšit výnos daně od provozovatelů hazardních her. Na druhé straně ale část místních politiků a aktivistů usiluje o absolutní zákaz provozování legálních kasin a heren, tzv. nulovou toleranci, která výhradně omezuje podnikání pouze kamenných provozoven a on-line hry nechává nedotčeny.

Ze všech dostupných dat přitom jasně vyplývá, že v místech, kde dochází k absolutnímu zákazu kamenných provozoven, zůstává poptávka a vzniká trh pro nelegální hazard. Ten ale do státní ani obecní kasy neodvádí ani korunu. Výše daňového pásma mu je tak nějak jedno.

Český herní průmysl prošel od roku 2018, kdy začali provozovatelé fungovat podle nově přijatého zákona o hazardních hrách, výraznou proměnou. Česká regulace se zařadila mezi ty vůbec nejpřísnější v Evropě a celá řada „podnikatelů“, kteří se podíleli na špatné pověsti tohoto druhu podnikání v 90. letech, herní průmysl nadobro opustila.

Podnikání se pod vlivem nové legislativy výrazně zprofesionalizovalo. Náročná pravidla a de facto nepřetržitá kontrola ze strany ministerstva financí a celní správy učinila administrativní řízení společností v herním průmyslu velmi komplexní záležitostí. I proto na trh vstoupili finanční investoři, kteří v proměně trhu viděli příležitost jak v tomto odvětví, na západě od nás běžné součásti zábavního průmyslu a turistického ruchu, vydělávat i při dodržování tvrdé a přísné regulace a vysokém zdanění.

Kdo nezachytil tuto dramatickou kultivaci celého prostředí a posun trhu směrem k západoevropskému standardu, jsou právě místní politici a někteří aktivisté. Ti nadále vidí provozovatele legální, regulované hry jako svého největšího nepřítele a boj s nimi jako cestu k získání mediální pozornosti.

Provozovatelé legálních kasin a heren jsou přitom, na rozdíl od nelegálně provozovaných heren, pod zevrubnou státní kontrolou. Legální kasina a herny jsou on-line monitorovány, namátkové kontroly jsou prováděny celní správou velmi intenzivně a s vysokou frekvencí.

V Česku není dnes žádné jiné odvětví, které je ze strany státu tak hlídané. Stát i obce mají k dispozici detailní přehled o tom, kdo je návštěvníkem kasin a heren, jak se v nich chová, kolik utratí a co hraje. Tvrdý dohled státu tak dnes ani neumožňuje jakékoliv napojení vedlejších kriminálních jevů na toto podnikání. Drtivá většina návštěvníků dnes přichází za zábavou a odreagováním se.

A přesto aktivisté a bojovníci proti hazardu označují jako největší zlo legální, regulované a kontrolované hraní, které chtějí ideálně zcela zakázat a z kterého chce naopak ministerstvo financí získat vyšší daňové výnosy pro zalepení díry ve státních financích.

Vůbec se přitom ve svých kampaních nevěnují nelegálním hazardu. Každý jejich „vyhraný“ boj s legálními provozovnami přitom jen posiluje nelegální hazard, zvyšuje zisky černým hernám nebo nelegálním on-line kasinům. A českému státnímu rozpočtu i obecním kasám zatím utíkají miliardy daňových příjmů.

V nedávno publikované studii Institutu pro regulaci hazardu se odhaduje velikost nelegálního trhu na 20 až 30 procent. V nelegálních hernách a na nelegálních internetových stránkách neexistují žádná pravidla ani kontrola. Nikdo neověřuje věk hráčů, nefunguje tam rejstřík vyloučených osob. Tyto nelegální subjekty neodvádějí žádné daně a poplatky.

Přitom podle velmi konzervativního odhadu stát přichází na nelegálních výnosech zhruba o 1,1 miliardy ročně jen v případě kamenných provozoven.

Pokud chce stát zvýšit daňové výnosy z hraní, spíše než neinformovaný boj proti legálním a kontrolovaným provozovnám by bylo lepší spojit síly provozovatelů, ministerstva financí, celní správy, místních politiků a koneckonců i aktivistů – a postavit se skutečnému nepříteli: nelegálnímu hazardu. 

Autorem komentáře je Pavel Zákravský, podnikatel v herním a zábavním průmyslu


Valovič: Občané i zaměstnanci Prahy 10 si zaslouží důstojné prostory

Včera v 19:33

Počátkem posledního říjnového týdne se konal jeden z pomyslných křtů nové radniční budovy ve Vinohradské 3218/169. Vůbec poprvé zde zasedalo zastupitelstvo městské části Praha 10. Jsem rád, že Desítka nově disponuje reprezentativními a moderními prostory i pro tyto...

Vítáme nová pravidla pro sdílené koloběžky, tvrdí Bolt

6. září 2023 ve 22:32

Radnice Prahy 1 se dohodla s provozovateli služeb mikromobility na lepších pravidlech provozu sdílených koloběžek na svém území.

Nemůžeme míchat politiku a technologie, čílí se ministr

30. června 2023 v 07:41

Vyjádření Evropské komise z minulého týdne, ve kterém její představitelé označili čínské technologické firmy Huawei a ZTE za vysoce rizikové dodavatele, stále rezonuje evropským veřejným prostorem. Proti pokusu neformálně členským zemím nakázat, aby při budování 5G sítí přestaly využívat služeb...

Dobeš: Praha 3 nesouhlasí s rušením poboček České pošty

2. dubna 2023 ve 13:30

Rušení pěti ze šesti poboček Česká pošta u nás na Trojce mi v pátek zrušilo celodenní program a z radnice jsem neplánovaně vyrazil rovnou do Sněmovny. Zde k tomu probíhal seminář za účasti ministra vnitra Vít Rakušan i ředitele ČP Miroslava Štěpána.

Názor: Nulová tolerance je hodnotově i ekonomicky špatně, míní Portlík

19. března 2023 ve 14:37

Dlouholetý starosta Prahy 9 a pražský zastupitel Tomáš Portlík (ODS) patří mezi nejhlasitější kritiky myšlenky plošných, absolutních zákazů legálního podnikání, pokud provozovatele dodržují přísné zákonné podmínky.  

SPOLU pro Prahu: Proč jsme vyloučili zastupitelku Kordovou Marvanovou

18. února 2023 v 11:17

Pro zastupitele klubu SPOLU pro Prahu je nadále nepředstavitelné, aby jej zastupitelka Hana Kordová Marvanová reprezentovala v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Důvody, které k tomuto kroku klub vedly, souvisí s jejím jednáním dne 15. prosince 2022 a ve dnech následujících.

Prokop poslal Hřibovi seznam problémů k řešení. Týkají se pražské dopravy

18. února 2023 v 06:56

Bývalý primátor Hřib je od čtvrtka novým náměstkem pro dopravu. Nebudu tady už znovu rozebírat, proč považuji za paradoxní, aby dopravu řídil člověk, pod kterým se rozjela největší korupční aféra v pražském dopravním podniku. O tom už jsem řekl dost ve svém pořadu Čau Praho. Chci být také...

Hilšer: V debatě na Nově byly nastaveny nerovné podmínky

12. ledna 2023 v 19:40

Na protest proti dělení prezidentských kandidátů v televizních debatách na dvě skupiny podle preferencí dnes Marek Hilšer odešel ze studia při vysílání televizní debaty TV Nova. Na pultíku zanechal svoji fotografii, aby podtrhl, že nefavorizovaní kandidáti mají sloužit pouze jako pozadí „hlavního...

Zelení: Svoboda nedomluvil nic, teď by měli šanci dostat jiní

16. prosince 2022 v 06:41

Celý včerejší den jsme mohli v přímém přenosu sledovat nekompetentnost koalice SPOLU, která usiluje o ustavení menšinové vlády v Praze. Potvrdilo se, že jediný, kdo je ochoten ji v tom podporovat, je klub ANO. Bohuslav Svoboda jako kandidát na primátora za sebe nechával celý den mluvit ostatní a...

Zlepšete informovanost k výstavbě tramvajové trati na Dědinu, žádá Praha 6 dopravní podnik

15. prosince 2022 v 19:08

Stavbu nové tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu provází podle Prahy 6 nedostatečná informovanost ze strany investora stavby. Praha 6 žádá vedení dopravního podniku, aby zřídilo speciální web, na němž by veřejnost našla komplexní informace o stavbě a zejména o dopravních omezeních. V tiskové...

Bauer: Stát musí zajistit potřebná místa v domovech seniorů, bez soukromého sektoru to nepůjde

9. prosince 2022 ve 12:31

Počet seniorů, kteří budou ve stáří poptávat pobytové sociální služby, bude v důsledku demografických změn narůstat, a proto bude nezbytné zajistit včas dostatek kapacit v domovech seniorů nebo podobných zařízeních. Podle Jana Bauera, poslance ODS a člena výboru pro sociální politiku, to ale...

Piráti: Odmítáme odsun klientů sociálních služeb daleko od jejich rodin v Praze

24. listopadu 2022 v 11:48

Piráti na pražském magistrátu plně podporují modernizaci péče o Pražany se zdravotním postižením a odmítají politické snahy, které jdou přesně opačným směrem. Zároveň považují za důležité pokračovat v transformaci sociálních služeb, která začala v uplynulém volebním období. V tiskové zprávy to...

Další články
Nahoru