Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 17°C
Středa 20. 10. 2021
Svátek má Vendelín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Komentáře

Komentář: Doprovázení pěstounských rodin si jistě zaslouží legislativní úpravu, musí však být citlivá

Téma pěstounů je v současné době více diskutované než dřív, a to je určitě dobře. Poměrně často se však pěstounství zaměňuje s adopcí dětí, a ne každý je schopen uvědomit si mezi těmito dvěma instituty rozdíly. Jedno mají ale společné: pěstouni i adoptivní rodiče nahrazují rodinné prostředí dětem, kterým ho nejsou schopni poskytnout jejich biologičtí rodiče, přičemž u pěstounské péče jde o rodinu další, nikoliv novou.

Forem pěstounské péče je hned několik, poměrně specifickou kategorií je třeba příbuzenská péče, jež má v mnoha ohledech zcela jiné podmínky než péče profesionálních pěstounů. Pro všechny druhy pěstounství je nicméně naprosto zásadní spolupráce s doprovodnými organizacemi. A zde se dostáváme k jádru věci.

Doprovázení pěstounských rodin je službou, v rámci níž organizace pomáhají pěstounům s plněním jejich zákonných povinností a využíváním práv a zároveň jim pomáhají zvládnout běžné i nestandardní situace, jež jsou s péčí o svěřené dítě spojené. Nějak takhle by se dal definovat ideální model fungování doprovodných organizací.

Buďme ale realisti, ne všechny doprovodné organizace fungují ideálně. Abych však byla objektivní, jde vlastně o problém každé profese. Každý z nás zná asi výborného i špatného lékaře, učitele, zedníka… upozorňuji na to zejména proto, že se v současné době do činnosti doprovodných organizací kriticky trefují nejen někteří pěstouni, ale bohužel i řada politiků. Mě samotnou to mrzí – není totiž fér kvůli pár excesům hodnotit doprovodné organizace negativně en-bloc.

Jejich činnost a fungování si zcela jistě zaslouží legislativní úpravu, ta by ale měla být provedena citlivě, s důrazem na zlepšení podmínek pro řádný výkon jimi poskytovaných služeb.

Jak jsem již uvedla, služby doprovodných organizací mají především podpůrnou funkci. Ve snaze podporovat pěstounskou rodinu v péči o svěřené dítě by tak organizace měla vyvažovat kontrolní charakter úkonů v kompetenci OSPODů. To však neznamená, že doprovázení a činnosti vykonávané OSPODem stojí proti sobě. Právě naopak.

Úzká spolupráce mezi oběma subjekty, respektive jejich pracovníky je k zajištění kvalitních podpůrných aktivit pro rodiny naprosto nezbytná. Výhodou v tomto ohledu je, že doprovázení je poskytováno na základě dohody o výkonu pěstounské péče, kterou pěstouni uzavírají s konkrétním doprovázejícím subjektem. Každý pěstoun si tedy může svou „doprovodku“ vybrat.

Přesto, že vztahy mezi pěstouny a doprovázejícími organizacemi nejsou vždy idylické, pořád je tu velká skupina pěstounů, kteří svou nelehkou roli zvládají právě díky těmto organizacím.

Byla bych velmi ráda, aby změny, které přinese novela příslušného zákona, byly smysluplné a zlepšily podmínky pro výkon služby doprovodných organizací, neboť z toho mohou těžit jak pěstouni, tak děti.

A to by měl být hlavní cíl. Naše společnost totiž bohužel potřebuje víc pěstounů, než jich nyní má, což je realita, kterou si musíme přiznat.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem skvěle fungujícím doprovodným organizacím, které své služby pro pěstouny a děti vykonávají se srdcem na pravém místě, a samozřejmě také všem skvělým pěstounům. 

Autorkou textu je pražská poslankyně Monika Červíčková (ANO) 


Pražská ODS navrhne zřízení nové funkce koordinátora dopravních staveb a uzavírek

30. srpna 2021 v 16:00

Pražská ODS kritizuje údajnou nekoordinovanost dopravních uzavírek v hlavním městě. Navrhne proto na jednání pražského zastupitelstva zřízení koordinátora, který bude mít za úkol zlepšit plánování dopravních staveb a uzavírek a zprůjezdnit Prahu. Opoziční strana to uvedla v tiskovém prohlášení....

Další články
Nahoru