Dnes Úterý - zatazeno 25°C
Zítra Středa - bourky 25°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Komentáře

Komentář: Doprovázení pěstounských rodin si jistě zaslouží legislativní úpravu, musí však být citlivá

Téma pěstounů je v současné době více diskutované než dřív, a to je určitě dobře. Poměrně často se však pěstounství zaměňuje s adopcí dětí, a ne každý je schopen uvědomit si mezi těmito dvěma instituty rozdíly. Jedno mají ale společné: pěstouni i adoptivní rodiče nahrazují rodinné prostředí dětem, kterým ho nejsou schopni poskytnout jejich biologičtí rodiče, přičemž u pěstounské péče jde o rodinu další, nikoliv novou.

Forem pěstounské péče je hned několik, poměrně specifickou kategorií je třeba příbuzenská péče, jež má v mnoha ohledech zcela jiné podmínky než péče profesionálních pěstounů. Pro všechny druhy pěstounství je nicméně naprosto zásadní spolupráce s doprovodnými organizacemi. A zde se dostáváme k jádru věci.

Doprovázení pěstounských rodin je službou, v rámci níž organizace pomáhají pěstounům s plněním jejich zákonných povinností a využíváním práv a zároveň jim pomáhají zvládnout běžné i nestandardní situace, jež jsou s péčí o svěřené dítě spojené. Nějak takhle by se dal definovat ideální model fungování doprovodných organizací.

Buďme ale realisti, ne všechny doprovodné organizace fungují ideálně. Abych však byla objektivní, jde vlastně o problém každé profese. Každý z nás zná asi výborného i špatného lékaře, učitele, zedníka… upozorňuji na to zejména proto, že se v současné době do činnosti doprovodných organizací kriticky trefují nejen někteří pěstouni, ale bohužel i řada politiků. Mě samotnou to mrzí – není totiž fér kvůli pár excesům hodnotit doprovodné organizace negativně en-bloc.

Jejich činnost a fungování si zcela jistě zaslouží legislativní úpravu, ta by ale měla být provedena citlivě, s důrazem na zlepšení podmínek pro řádný výkon jimi poskytovaných služeb.

Jak jsem již uvedla, služby doprovodných organizací mají především podpůrnou funkci. Ve snaze podporovat pěstounskou rodinu v péči o svěřené dítě by tak organizace měla vyvažovat kontrolní charakter úkonů v kompetenci OSPODů. To však neznamená, že doprovázení a činnosti vykonávané OSPODem stojí proti sobě. Právě naopak.

Úzká spolupráce mezi oběma subjekty, respektive jejich pracovníky je k zajištění kvalitních podpůrných aktivit pro rodiny naprosto nezbytná. Výhodou v tomto ohledu je, že doprovázení je poskytováno na základě dohody o výkonu pěstounské péče, kterou pěstouni uzavírají s konkrétním doprovázejícím subjektem. Každý pěstoun si tedy může svou „doprovodku“ vybrat.

Přesto, že vztahy mezi pěstouny a doprovázejícími organizacemi nejsou vždy idylické, pořád je tu velká skupina pěstounů, kteří svou nelehkou roli zvládají právě díky těmto organizacím.

Byla bych velmi ráda, aby změny, které přinese novela příslušného zákona, byly smysluplné a zlepšily podmínky pro výkon služby doprovodných organizací, neboť z toho mohou těžit jak pěstouni, tak děti.

A to by měl být hlavní cíl. Naše společnost totiž bohužel potřebuje víc pěstounů, než jich nyní má, což je realita, kterou si musíme přiznat.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem skvěle fungujícím doprovodným organizacím, které své služby pro pěstouny a děti vykonávají se srdcem na pravém místě, a samozřejmě také všem skvělým pěstounům. 

Autorkou textu je pražská poslankyně Monika Červíčková (ANO) 


Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru