Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Komentáře

Komentář: Doprovázení pěstounských rodin si jistě zaslouží legislativní úpravu, musí však být citlivá

Téma pěstounů je v současné době více diskutované než dřív, a to je určitě dobře. Poměrně často se však pěstounství zaměňuje s adopcí dětí, a ne každý je schopen uvědomit si mezi těmito dvěma instituty rozdíly. Jedno mají ale společné: pěstouni i adoptivní rodiče nahrazují rodinné prostředí dětem, kterým ho nejsou schopni poskytnout jejich biologičtí rodiče, přičemž u pěstounské péče jde o rodinu další, nikoliv novou.

Forem pěstounské péče je hned několik, poměrně specifickou kategorií je třeba příbuzenská péče, jež má v mnoha ohledech zcela jiné podmínky než péče profesionálních pěstounů. Pro všechny druhy pěstounství je nicméně naprosto zásadní spolupráce s doprovodnými organizacemi. A zde se dostáváme k jádru věci.

Doprovázení pěstounských rodin je službou, v rámci níž organizace pomáhají pěstounům s plněním jejich zákonných povinností a využíváním práv a zároveň jim pomáhají zvládnout běžné i nestandardní situace, jež jsou s péčí o svěřené dítě spojené. Nějak takhle by se dal definovat ideální model fungování doprovodných organizací.

Buďme ale realisti, ne všechny doprovodné organizace fungují ideálně. Abych však byla objektivní, jde vlastně o problém každé profese. Každý z nás zná asi výborného i špatného lékaře, učitele, zedníka… upozorňuji na to zejména proto, že se v současné době do činnosti doprovodných organizací kriticky trefují nejen někteří pěstouni, ale bohužel i řada politiků. Mě samotnou to mrzí – není totiž fér kvůli pár excesům hodnotit doprovodné organizace negativně en-bloc.

Jejich činnost a fungování si zcela jistě zaslouží legislativní úpravu, ta by ale měla být provedena citlivě, s důrazem na zlepšení podmínek pro řádný výkon jimi poskytovaných služeb.

Jak jsem již uvedla, služby doprovodných organizací mají především podpůrnou funkci. Ve snaze podporovat pěstounskou rodinu v péči o svěřené dítě by tak organizace měla vyvažovat kontrolní charakter úkonů v kompetenci OSPODů. To však neznamená, že doprovázení a činnosti vykonávané OSPODem stojí proti sobě. Právě naopak.

Úzká spolupráce mezi oběma subjekty, respektive jejich pracovníky je k zajištění kvalitních podpůrných aktivit pro rodiny naprosto nezbytná. Výhodou v tomto ohledu je, že doprovázení je poskytováno na základě dohody o výkonu pěstounské péče, kterou pěstouni uzavírají s konkrétním doprovázejícím subjektem. Každý pěstoun si tedy může svou „doprovodku“ vybrat.

Přesto, že vztahy mezi pěstouny a doprovázejícími organizacemi nejsou vždy idylické, pořád je tu velká skupina pěstounů, kteří svou nelehkou roli zvládají právě díky těmto organizacím.

Byla bych velmi ráda, aby změny, které přinese novela příslušného zákona, byly smysluplné a zlepšily podmínky pro výkon služby doprovodných organizací, neboť z toho mohou těžit jak pěstouni, tak děti.

A to by měl být hlavní cíl. Naše společnost totiž bohužel potřebuje víc pěstounů, než jich nyní má, což je realita, kterou si musíme přiznat.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem skvěle fungujícím doprovodným organizacím, které své služby pro pěstouny a děti vykonávají se srdcem na pravém místě, a samozřejmě také všem skvělým pěstounům. 

Autorkou textu je pražská poslankyně Monika Červíčková (ANO) 


Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Pražská ODS: Koalice se zdražováním jízdenek lidem neříká pravdu

22. dubna 2021 ve 12:29

Pražská koalice neříká lidem pravdu, když se rozhodla o čtvrtinu zdražit jednorázové turistické jízdné. Před rokem totiž tvrdila, že k tomu, aby se stabilizovalo hospodaření dopravního podniku, je nezbytné zvyšovat cenu jednorázových jízdenek a každý rok postupně zdražovat i kupony o 365 korun....

Černochová: Po bitvě o navrácení deseti miliard přijde ministerstvo kvůli vlastní neschopnosti o půl miliardy

7. dubna 2021 v 17:01

„Pravomocné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o udělení více než půlmiliardové pokuty Ministerstvu obrany za pochybení při zakázce na nákup víceúčelových vrtulníků je pohromou pro obranný rozpočet a naše ozbrojené síly. Bez ohledu na to, zda bude následovat soudní proces, a...

ODS Praha: Pražské dopravě hrozí kolaps, slibovaná koordinace dopravních omezení se nekoná

18. března 2021 ve 14:21

Radní pro dopravu Adam Scheinherr na dnešním jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy představil rozsáhlý materiál, týkající se dopravních omezení v souvislosti s plánovanými opravami pražských komunikací. Z celkových 40 investičních akcí jich byla téměř polovina odmítnuta vedeními jednotlivých radnic...

Zajíčková: Navrženou podobu maturit vítám

7. února 2021 v 16:48

Letošní maturity budou v mnoha ohledech jiné. Studenti se toho vzhledem k situaci nestihli naučit tolik, kolik jejich spolužáci v předchozích ročnících. Nicméně nebudou prokazovat pouze objem vědomostí. Musí zvládnout ustát také stres, který s sebou zkouška dospělosti logicky...

Reakce Saunie na změny v systému PES

23. ledna 2021 v 10:52

Vítáme jakoukoliv inovaci systému PES, která směřuje k obnovení provozu služeb a obchodů ve všech stupních PES. Již delší dobu upozorňujeme na to, že je nutné za jasně stanovených podmínek otevření umožnit. Nicméně systém byl aktuálně upraven tak, že kritéria pro přechod do čtvrtého stupně...

Udženija: Mně tento krok vedení Prahy přijde postavený na hlavu

21. ledna 2021 v 16:03

Městská policie v Praze od začátku roku seškrtala počet tabulkových míst o 220 na celkových 2300. Podle předsedkyně klubu zastupitelů za ODS Alexandry Udženiji takový krok přišel v době, kdy by se naopak měl počet strážníků zvyšovat.

Chtěli jsme mluvit s jedním z těch šťastlivců, o kterých hovoří Babiš a Havlíček. Nepodařilo se žádného najít

14. ledna 2021 v 18:59

Podnikatelské odbory to vidí jasně: Spokojení podnikatelé a živnostníci? Jen virtuální realita, která má vládě pomoci zlepšovat její velmi pošramocenou pověst a mediální obraz.

Starosta Wenzl: Poděkování patří každému z vás za to, že jste se poprali s těžkou covidovou dobou

5. ledna 2021 ve 21:10

Vážení a milí spoluobčané, stojíme na prahu nového roku, který je jistě pro většinu z nás plný očekávání, víry a naděje. Rok uplynulý byl ve všech ohledech zkrátka jiný. Koho z nás by napadlo, že se v dnešní přetechnizované době zásadně změní naše životy vinou...

Další články
Nahoru