dnes
Středa - zatazeno
6°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
8°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Ženy na pražských kandidátkách? Většina stran jich oproti předešlým volbám nominovala více
Místostarostka Prahy 2 Kateřina Jechová je na druhém místě pražské kandidátky Strany zelených. Foto: Facebook K. Jechová

Ženy na pražských kandidátkách? Většina stran jich oproti předešlým volbám nominovala více

Kolik žen mají jednotlivé politické strany a hnutí na pražských kandidátních listinách? A především, na jakých místech jsou? Server Pražský patriot provedl rešerši deseti subjektů, které se objevují v průzkumech veřejného mínění. Nejvíce žen nominovala SZ – celkem osmnáct. Do čela zvolily ženu ODS a KSČM.

Nejvíce kandidátek mají Zelení a Změna

Ze všech politických stran nominovala podle Fóra 50 % v Praze celkově nejvíce žen Strana zelených, následovaná nově vzniklou Změnou (17 žen, 47 %). Ženy stojí nejen v čele pražských kandidátek ODS, KSČM, ale také právě Změny (Táňa Fischerová) a LEV 21 (Tereza Bernardová). Žádnou ženu v první pětici nemá Pravý blok a Strana soukromníků.

Kolik žen mají jednotlivé politické strany a hnutí na pražských kandidátních listinách? A především, na jakých místech jsou? Pražský patriot provedl rešerši deseti subjektů, které se objevují v průzkumech veřejného mínění. Nejvíce žen nominovala SZ – celkem osmnáct. Do čela zvolily ženu ODS a KSČM.

Pražskou ODS vede do sněmovních voleb bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Další žena, starostka Prahy 2 Jana Černochová, je trojkou, na pátém místě je exposlankyně Lenka Kohoutová, další ženy jsou na kandidátce od sedmého místa. Celkem je na pražské kandidátní listině ODS 12 žen.

V roce 2010 jich tam bylo devět. Trojkou byla stejně jako nyní Černochová, další ženy byly na kandidátce umístěné od osmého místa. Voliči tehdy zvolili dvě – vedle Černochové ještě Kohoutovou, která o získání mandátu usilovala až z devětadvacátého místa.

TOP 09: první žena čtvrtá, celkem deset žen

Na kandidátce TOP 09 je první žena na čtvrtém místě – bývalá poslankyně Gabriela Pecková. Na šestém následuje radní Prahy 8 Markéta Adámková. Další ženy jsou na kandidátce od devátého místa. Celkově jich TOP 09 na kandidátku nominovala deset.

V roce 2010 byla první žena na šestém místě topácké kandidátky, jednalo se opět o Peckovou. Zvolena byla ještě advokátka Jana Radová, později provdaná Kaslová, která byla na sedmé příčce. Další ženy byly na kandidátce od devátého místa. Celkem jich bylo dvanáct.

ČSSD: první žena na čtyřce, celkem dvanáct žen

Pražská ČSSD má letos první ženu na čtvrtém místě – zastupitelku desáté městské části Hanu Novákovou. Na šestém místě je místostarostka Prahy 3 Miroslava Oubrechtová, další ženy jsou od osmého místa, celkem jich je dvanáct, a to především v zadní částky kandidátky.

V roce 2010, kdy měla sociální demokracie na pražské kandidátce jedenáct žen, nebyla zvolena žádná z nich. Někteří muži se totiž dostali na „kroužky“, Gabriela Kalábková, která byla čtvrtá, se do sněmovny dostala až poté, co byl Stanislav Křeček zvolen zástupcem ombudsmanem. Další ženy tehdy byly na kandidátce od jedenáctého místa.

KSČM: kandidátku vede žena, celkem devět žen

KSČM do voleb žena vede – zastupitelka hlavního města Prahy a bývalá poslankyně Marta Semelová. Další žena, zastupitelka šesté městské části Dagmar Gušlbauerová, je na třetím místě. Následující ženy jsou od devátého místa. Celkem jich je na kandidátce devět.

V roce 2010 byla Semelová druhá a Gušlbauerová pátá. Další ženy byly od čtrnáctého místa. Celkem jich komunisté nominovali jedenáct. Zvolena byla jedna – Semelová.

SPOZ: první žena čtyřkou, celkem dvanáct žen

Další ze stran, o kterých informujeme, se v roce 2010 do sněmovny nedostaly. Za SPOZ tehdy v hlavním městě kandidovala na druhém místě podnikatelka Andrea Kaliová, další ženy byly umístěné od sedmého místa. Celkem jich strana nominovala jedenáct.

Letos jich za SPOZ v Praze kandiduje o jednu více – dvanáct. Na čtvrtém místě je lékařka Vlasta Janková, na šestém vysoškolská pedagožka Yvona Legierská, další ženy jsou na kandidátce od dvanáctého místa. Celkově jich kandiduje dvanáct.

SZ zvolila zip: muži a ženy se střídají. Za KDU deset žen

Za Stranu zelených, stejně jako v roce 2010, kandiduje osmnáct žen. Zatímco v roce 2010 byla na druhém místě zastupitelka Prahy 13 Zuzana Drhová, tentokrát je to místostarostka Prahy 2 Kateřina Jechová. Zelení zvolili takzvaný zip: na kandidátce se pravidelně střídají vždy muž a žena.

Za KDU-ČSL v roce 2010 kandidovala jednička žena – někdejší europoslankyně Jana Hybášková, další ženy následovaly už od třetího místa. Celkem jich kandidovalo dvanáct. Letos jich kandiduje celkem deset, první žena je na druhém místě – radní Prahy 12 Daniela Rázková. Další ženy následují od devátého místa.

Za Hlavu vzhůru! třináct žen, za Úsvit čtyři

Za volební blok Hlavu vzhůru!, který sdružuje příznivce exprezidenta Václava Klause a v minulých volbách do sněmovny nekandidoval, kandiduje v Praze celkem třináct žen. První z nich je na čtvrtém místě – jedná se o zastupitelku Prahy 13 a hlavního města Prahy Gabrielu Kloudovou. Další ženy následují od sedmého místa.

Za hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, který o hlasy voličů při volbách do sněmovny usiluje také poprvé, v hlavním městě kandidují celkem čtyři ženy, první z nich je viceprezidenta AČCKA Soňa Brandeisová, který o poslanecký mandát usiluje z třetí příčky, další ženy jsou od pátého místa.

Za ANO kandiduje osm žen, celorepublikově počet klesl

Za hnutí ANO Andreje Babiše, které v roce 2010 taktéž do sněmovny nekandidovalo, je na pražské kandidátní listině celkem osm žen. Na druhé příčce je to vysokoškolská pedagožka Helena Válková, na devátém podnikatelka Monika Červíčková, další ženy kandidují od sedmnáctého místa.

V Praze v letošních volbách do sněmovny kandiduje celkem 681 kandidátů, z toho pouze 29 % tvoří ženy. Uvádí to občanské sdružení Fórum 50 %. „V porovnání s posledními volbami však v hlavním městě můžeme zaznamenat pozitivní trend – zvýšení počtu nominovaných žen na prvních pěti (teoreticky) volitelných místech,“ uvádí Fórum 50 % v prohlášení.


Autor: Anna Skálová

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Další články
Nahoru