dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Kolik berou politici na magistrátu? Odměny mají štědré, přivýdělky ke svému platu zajímavé
Historická budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí, ve které se schází na svém jednání pražští zastupitelé. Foto: archiv MHMP

Kolik berou politici na magistrátu? Odměny mají štědré, přivýdělky ke svému platu zajímavé

Až se bude na prvním jednání nově zvoleného pražského zastupitelstva, jehož termín ještě nebyl stanoven, volit primátor, jeho náměstci, radní, ale i členové výborů a jejich předsedové, pro některé politiky se bude rozhodovat o dobře placené pozici.

Na kolik si politici na magistrátu měsíčně přijdou? Nejvíce „bere“ primátor. Tuto pozici obsadí pravděpodobně poprvé žena, Adriana Krnáčová z ANO. Dosluhující primátor Tomáš Hudeček viděl každý měsíc na výplatní pásce 99 000 korun.

Tato suma se skládá ze tří složek. Pevné, příplatku podle počtu obyvatel a zvýšení na základě rozhodnutí vlády. Proto je možné, že suma pro Krnáčovou se bude mírně lišit. To ostatně může platit i u dalších odměn.

Odměna pro náměstka primátora je téměř 92 tisíc, pro radního 85 tisíc a předseda výboru má 81 tisíc korun měsíčně. Ale jen takzvaně „uvolněný“. Ten „neuvolněný“ má „jen“ šest tisíc měsíčně.

„Uvolněný“ předseda výboru se věnuje předsednictví na „plný úvazek“, tudíž nemá jinou práci, chcete-li, zaměstnání. „Neuvolněný“ má vedle funkce předsedy výboru příjem ze svého zaměstnání. To platí také o členech výboru, ti jako „neuvolnění“ mají odměnu 5300 korun měsíčně.

Paradoxem je, že se občas stane, že se výbor nesejde ani jednou měsíčně. Důvod? Přišlo málo členů. Přitom veřejnost a novináři mohou politiky sledovat a kontrolovat jejich činnost ve výboru jen při zmiňovaných zasedáních, která jsou předem avizována na magistrátním webu.

Placené funkce si zastupitelé odhlasují ještě letos

Vraťme se k „uvolněným“ předsedům zastupitelských výborů. Ti mají ke svému platu, nebo říkejme tomu dle oficiálního názvu odměně, 81 tisíc korun měsíčně, nárok na asistenty. Předchozí zastupitelstvo rozhodlo, že takto odměňováni budou předsedové čtyř výborů: kontrolního, pro výchovu a vzdělávání, pro územní rozvoj a pro zdravotnictví, sociální a bytovou politiku. Kontrolní výbor vedl do říjnových voleb Petr Dolínek z ČSSD, nyní mladý politik usedne asi v radě hlavního města, takže si ještě polepší.

Vznikající koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD avizuje, že by vedení kontrolního výboru mohlo připadnout Pirátům. Bude zajímavé sledovat, zda předsednická funkce bude „uvolněná“, tedy štědře odměňována. Předsedové jakých výborů budou „uvolnění“, rozhodnou zastupitelé na svém prvním zasedání v listopadu, nebo v prosinci.

„Klíč k obsazení placených předsednických funkcí nespočívá ve skutečné náročnosti a časové vytíženosti dané pozice, ale je to často výsledek politického handlu. Prostě na toto místo posadíte toho, komu jste za něco vděčni, který by měl být zticha, se kterým spolupracujete nebo od kterého něco budete potřebovat,“ popisuje současnou praxi dlouholetý zaměstnanec magistrátu, který si přál zůstat v anonymitě.

Finanční odměny členů pražského zastupitelstva

odmeny-zastupitel-1-nahled

odmeny-zastupitelu-nahled

* Tabulky lze zvětšit prokliknutím. Zdroj: MHMP


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru