dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Kolem tržnice v Holešovicích stále lítají blesky
Areál Pražské tržnice je památkově chráněný. Ilustrační foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons

Kolem tržnice v Holešovicích stále lítají blesky

Spor mezi městem a bývalým nájemcem Pražské tržnice v Holešovicích trvá i poté, co nájemní vztah skončil. Firma výpověď považuje za neplatnou. Přetahovaná o to, jaké jsou její dluhy vůči pražskému magistrátu, tak zatím nemá konce. Nejnověji se problémy týkají vybírání peněz od zákazníků za parkování.

Akciová společnost Delta Center byla od 9. prosince 1994 do 16. prosince 2011 oficiálním nájemcem tržnice. Podle slov tiskové mluvčí magistrátu Terezy Králové dluží městu celkem 246 417 488 korun.

Právě kvůli dluhům Rada hlavního města Prahy ke konci předloňského roku rozhodla – s roční výpovědní lhůtou – o vypovězení nájemního vtahu. Ten tedy skončil ke konci roku 2012. 

Firma se však nevystěhovala a výpověď nájmu označila za neplatnou, s tím, že hlavnímu městu nic nedluží. Město letos v lednu podalo k soudu návrh na vyklizení a na základě dodavatelských smluv poskytuje energie a další služby bývalým podnájemcům, kteří prostory areálu Pražské tržnice užívají. S mnoha z nich již metropole uzavřela řádné nájemní smlouvy.

Praha zaplatila vodovodům a kanalizacím

A jaká je aktuální situace? Podle vedení radnice na to bývalý nájemce letos v lednu 2013 reagoval svévolným odpojením jednoho z podnikatelů v Pražské tržnici od dodávek vody, elektrické energie a plynu. „Hlavní město Praha zjednalo nápravu, bývalý nájemce vzápětí zásah do odběrného místa opakoval,“ řekla Králová.

Obvodní soud pro Prahu 7 vydal předběžné opatření, kterým bylo firmě uloženo zdržet se dalších zásahů do odběrných míst elektrické energie, plynu a vody. Městský soud opatření potvrdil, je tedy pravomocné.

Letos v únoru město za firmu uhradilo starší dluh na vodném a stočném ve výši 891 735 korun – jinak by společnost Pražské vodovody a kanalizace přerušila dodávky vody do celé Pražské tržnice.

Výhrůžky vyklizením?

„V březnu 2013 bývalý nájemce stále otevřeněji omezoval a utiskoval uživatele Pražské tržnice, mimo jiné výhrůžkami vyklizením. K tomuto nepříznivému vývoji bohužel došlo v důsledku vydání nepravomocného usnesení Obvodního soudu Prahy 7, jímž tento soud uložil hlavnímu městu zdržet se dalšího jednání směřujícímu k uzavírání smluv s podnikateli užívajícími prostory v Pražské tržnici. Hlavní město podalo proti tomuto usnesení odvolání,“ sdělila Králová.

„Aktuální situace bohužel ukazuje, že bývalý nájemce zneužívá nepravomocného usnesení Obvodního soudu pro Prahu 7, aby uživatele areálu Pražské tržnice i veřejnost učinil rukojmími svého sporu s hlavním městem Prahou. Jako prostředek omezování užívá bývalý nájemce nejnověji parkovací systém, který v Pražské tržnici stále ovládá,“ dodala.

Ačkoliv byla firma městem vyzvána, aby vyřadila z provozu závory a další zařízení omezující obecné užívání pozemních komunikací v Pražské tržnici, odmítla tak podle mluvčí magistrátu učinit a za vjezd a parkování nadále neoprávněně vybírá poplatky.

Firma chce peníze za parkování

V posledních dnech firma podle města požaduje úhradu za veškerá zákaznická parkoviště v areálu Pražské tržnice, kde dříve byla první hodina parkování zdarma. To vadí zákazníkům, kteří to považují za zdražení služeb. Město podle Králové podniká a bude i nadále podnikat veškeré právní kroky k nápravě tohoto stavu.

Jak se na to tváří Praha 7, na jejímž území Holešovická tržnice stojí? „Z pozice městské části nelze do vztahu vlastníka a nájemce Pražské tržnice nijak vstupovat. Stejně tak nejsme obeznámeni s žádnými konkrétními plány hlavního města Prahy ohledně budoucnosti tohoto prostoru,“ uvedl mluvčí radnice Martin Vokuš.

Praha 7 si podle jeho slov přeje, aby se současný stav brzy vyřešil a Pražská tržnice poskytovala co nejlepší služby pro občany nejen sedmé městské části, ale celé Prahy. Společnost Delta Center na opakované dotazy Pražského patriota nereagovala.


Autoři: Eva Himlová, Redakce
Další články
Nahoru