dnes
Sobota - jasno
18°C
zítra
Neděle - skorojasno
18°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Zpravodajství

Kolektor u Hlávkova mostu by měl být „ v suchu“, pod Vltavou ho chrání sv. Barbora

Slavnostního osazení sošky sv. Barbory se dnes dočkal kolektor u Hlávkova mostu. Dřevěné sošce sv. Barbory, patronce horníků, ochránkyni a pomocnici v nouzi, požehnal páter Benedikt z Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty. Sošku pak převzal stavbyvedoucí a po spuštění do vyhloubené stavební jámy ji uložil do vitríny nad ústím ražené části kolektoru. 
barbora-kolektor-nahled

Páter Benedikt žehná sošce sv. Barbory. Foto: MHMP

„Autorem originálního díla je již tradičně řezbář, sochař a malíř, ale i dlouholetý pracovník Subterry, Dalibor Čenčík, který sv. Barboru vytvořil z lipového dřeva a dal jí podobu něžné a laskavé ochránkyně. Světice nyní bdí nad bezpečností všech pracovníků, kteří realizují hloubené šachty a ražené štoly budoucí důležité součásti městské infrastruktury,“ uvedla k usazení sošky sv. Barbory pražská radní pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Jana Plamínková.

Nový kolektor u Hlávkova mostu, jehož délka ražených úseků bude zhruba 413 metrů a celková hloubka šachet přibližně 130 metrů, povede pod řekou Vltavou. Cílem projektu je vytvoření moderní sdružené podzemní trasy pro inženýrské sítě, které nyní vedou tělesem Hlávkova mostu.

Po jejich přeložení do podzemí bude možno přistoupit k samotné rekonstrukci Hlávkova mostu. Stavba kolektoru byla zahájena v září 2016 a s jejím dokončením se počítá v červnu 2018. Cena stavby byla vyčíslena na 461,2 milionu korun bez DPH.

Těšnovské předmostí je zahrnuto do městské památkové rezervace. Ta však nebude narušena, protože na povrchu bude jen minimální počet povrchových konstrukcí. Ve snížené úrovni ostrova Štvanice, která je z hlediska památkové péče vedena jako historická zahrada, je situována hloubená část ke stadionu Štvanice a ražená šachta nebude v žádném kontaktu s povrchem. Zábor a propis na povrch bude pouze v době výstavby. Historická část Hlávkova mostu nebude stavbou kolektoru dotčena vůbec.


Další články
Nahoru