dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
16°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
Zpravodajství

Kolektor u Hlávkova mostu by měl být „ v suchu“, pod Vltavou ho chrání sv. Barbora

Slavnostního osazení sošky sv. Barbory se dnes dočkal kolektor u Hlávkova mostu. Dřevěné sošce sv. Barbory, patronce horníků, ochránkyni a pomocnici v nouzi, požehnal páter Benedikt z Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty. Sošku pak převzal stavbyvedoucí a po spuštění do vyhloubené stavební jámy ji uložil do vitríny nad ústím ražené části kolektoru. 
barbora-kolektor-nahled

Páter Benedikt žehná sošce sv. Barbory. Foto: MHMP

„Autorem originálního díla je již tradičně řezbář, sochař a malíř, ale i dlouholetý pracovník Subterry, Dalibor Čenčík, který sv. Barboru vytvořil z lipového dřeva a dal jí podobu něžné a laskavé ochránkyně. Světice nyní bdí nad bezpečností všech pracovníků, kteří realizují hloubené šachty a ražené štoly budoucí důležité součásti městské infrastruktury,“ uvedla k usazení sošky sv. Barbory pražská radní pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Jana Plamínková.

Nový kolektor u Hlávkova mostu, jehož délka ražených úseků bude zhruba 413 metrů a celková hloubka šachet přibližně 130 metrů, povede pod řekou Vltavou. Cílem projektu je vytvoření moderní sdružené podzemní trasy pro inženýrské sítě, které nyní vedou tělesem Hlávkova mostu.

Po jejich přeložení do podzemí bude možno přistoupit k samotné rekonstrukci Hlávkova mostu. Stavba kolektoru byla zahájena v září 2016 a s jejím dokončením se počítá v červnu 2018. Cena stavby byla vyčíslena na 461,2 milionu korun bez DPH.

Těšnovské předmostí je zahrnuto do městské památkové rezervace. Ta však nebude narušena, protože na povrchu bude jen minimální počet povrchových konstrukcí. Ve snížené úrovni ostrova Štvanice, která je z hlediska památkové péče vedena jako historická zahrada, je situována hloubená část ke stadionu Štvanice a ražená šachta nebude v žádném kontaktu s povrchem. Zábor a propis na povrch bude pouze v době výstavby. Historická část Hlávkova mostu nebude stavbou kolektoru dotčena vůbec.


Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Dnes v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Včera v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Včera v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru