dnes
Pondělí - skorojasno
23°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
15°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
15°C
Zpravodajství

Kolektor u Hlávkova mostu by měl být „ v suchu“, pod Vltavou ho chrání sv. Barbora

Slavnostního osazení sošky sv. Barbory se dnes dočkal kolektor u Hlávkova mostu. Dřevěné sošce sv. Barbory, patronce horníků, ochránkyni a pomocnici v nouzi, požehnal páter Benedikt z Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty. Sošku pak převzal stavbyvedoucí a po spuštění do vyhloubené stavební jámy ji uložil do vitríny nad ústím ražené části kolektoru. 
barbora-kolektor-nahled

Páter Benedikt žehná sošce sv. Barbory. Foto: MHMP

„Autorem originálního díla je již tradičně řezbář, sochař a malíř, ale i dlouholetý pracovník Subterry, Dalibor Čenčík, který sv. Barboru vytvořil z lipového dřeva a dal jí podobu něžné a laskavé ochránkyně. Světice nyní bdí nad bezpečností všech pracovníků, kteří realizují hloubené šachty a ražené štoly budoucí důležité součásti městské infrastruktury,“ uvedla k usazení sošky sv. Barbory pražská radní pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Jana Plamínková.

Nový kolektor u Hlávkova mostu, jehož délka ražených úseků bude zhruba 413 metrů a celková hloubka šachet přibližně 130 metrů, povede pod řekou Vltavou. Cílem projektu je vytvoření moderní sdružené podzemní trasy pro inženýrské sítě, které nyní vedou tělesem Hlávkova mostu.

Po jejich přeložení do podzemí bude možno přistoupit k samotné rekonstrukci Hlávkova mostu. Stavba kolektoru byla zahájena v září 2016 a s jejím dokončením se počítá v červnu 2018. Cena stavby byla vyčíslena na 461,2 milionu korun bez DPH.

Těšnovské předmostí je zahrnuto do městské památkové rezervace. Ta však nebude narušena, protože na povrchu bude jen minimální počet povrchových konstrukcí. Ve snížené úrovni ostrova Štvanice, která je z hlediska památkové péče vedena jako historická zahrada, je situována hloubená část ke stadionu Štvanice a ražená šachta nebude v žádném kontaktu s povrchem. Zábor a propis na povrch bude pouze v době výstavby. Historická část Hlávkova mostu nebude stavbou kolektoru dotčena vůbec.


Zvířecí útulky v Troji a Dolních Měcholupech dočkají nového vybavení

25. května 2019 v 15:07

Na modernizaci a nákup nového potřebného vybavení útulků pro opuštěná zvířata, které provozuje pražská městská policie, budou využity finanční dary a dědictví uložené ve speciálním fondu. Po necelých dvou letech se v tomto fondu sešlo přes 1 800 tisíc korun od...

Botič 2019 a Rokytka 2019. Cvičení prověřila připravenost Prahy na povodně

25. května 2019 v 07:21

Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy v polovině května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a...

Další články
Nahoru