dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Kobyliská střelnice se přiblížila rekonstrukci
Kobyliská střelnice. Foto: archiv

Kobyliská střelnice se přiblížila rekonstrukci

Radnice Prahy 8 vyhlásila zadávací řízení na rekonstrukci areálu památníku protifašistického odboje – Národní kulturní památku Kobyliská střelnice, která byla městské části na její žádost svěřena v dubnu 2011. Vyhlášení řízení předcházely roky vyjednávání, dohledávání a příprav. Současný stav areálu neodpovídá významu památky, která má neoddiskutovatelné místo v československých dějinách.

Radnice zároveň vyhlásila i veřejnou zakázku na sanační a restaurátorské práce, které se týkají zejména betonových desek se jmény obětí, opěrné stěny s verši a mozaikou, bronzové plastiky či osazení nového kříže.

Základní rekonstrukce, tj. rekonstrukce celého areálu, zahrne tři základní „okruhy“ – obnovu prvků původního využití střelnice, obnovení důstojného památníku protifašistického odboje a celkovou úpravu areálu tak, aby jeho stav odpovídal významu památky.

„Rekonstrukce mohla začít podstatně dříve, problémem ale byla obstrukce ze strany nejmenovaného sdružení, kterému se nelíbila obnova do původní podoby. Nicméně projekt striktně dodržuje zachování historické památky tak, jak to požadují odborníci z Národního památkového ústavu Praha a pracovníci odboru památkové péče pražského magistrátu,“ uvádí zástupkyně starosty Vladimíra Ludková.

Obě zmíněné organizace vyslovily souhlas se záměrem zrekonstruovat Kobyliskou střelnici v takové podobě, v jaké byla vybudována a později i prohlášena za národní kulturní památku. Areál je v plánech radnice pouze doplněn o technické vybavení (nové odvodnění, osvětlení atd.), počítá se s obnovou původní stavební části a nově i se zvýšenou ochranou prostoru před vandaly (oplocení, obnovení funkce vstupní brány a instalace kamerového dozoru).

„Obnovíme i terčové jámy, které jsou veřejnosti nepřístupné. Chceme tím přiblížit další část československých dějin,“ říká Ludková.

Náklady na rekonstrukci celého areálu se odhadují na sedmnáct milionů korun, náklady na sanační a restaurátorské práce na další zhruba dva miliony korun. Část prostředků radnice získá od Ministerstva obrany, a to na obnovu nápisových desek a okolí pietního místa. „Rekonstrukce Kobyliské střelnice je pro mě prioritou, kterou chci navázat na můj předchozí projekt, vybudování pomníku Operaci Anthropoid,‟ dodává Ludková.

Co čeká Kobyliskou střelnici – areál:
- odstranění náletových dřevin a stromů
- obnovu tří terčových jam (jámy sloužily k umístění/držení terčů při cvičení střelby)
- úpravu ploch
- v terénu u zdí odkopání svahu a provedení hydroizolace
- úprava vstupu a uzavření areálu vraty (obnovení funkce)
- umístění veřejného osvětlení uvnitř areálu
- umístění kamerového systému (opatření proti vandalismu)
- úprava oplocení
- obnovu seznamu se jmény popravených během II. světové války

Co čeká Kobyliskou střelnici – sanační a restaurátorské práce:
- opravy stavebních prvků parteru areálu (vstupní brána)
- přeosazení a oprava desek se jmény obětí
- opěrná zeď s verši a mozaikou
- oprava podstavce plastiky a plastiky samotné
- oprava podstavce kříže a osazení nového kříže v dubovém provedení
- oprava trnové koruny


Další články
Nahoru