Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Koaliční spor v Praze 11, Piráti chtějí vyměnit starostku Zdeňkovou
Starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková. Foto: Facebook

Koaliční spor v Praze 11, Piráti chtějí vyměnit starostku Zdeňkovou

Piráti v Praze 11 chtějí odvolat starostku městské části Šárku Zdeňkovou (Hnutí pro Prahu 11– HPP11) a požádali o zahájení dohodovacího řízení. Důvodem je nespokojenost s její prací, nyní žádají koaliční partnery o podporu. Piráti o tom informovali v tiskové zprávě. HPP11 nevidí pro odvolání důvod a naopak kritizuje práci bývalého pirátského starosty a nyní radního Jiřího Dohnala.

Piráti v minulém týdnu požádali o zahájení dohodovacího řízení. Neudržitelnost současné situace v rámci koalice byla podle nich znatelná již na říjnovém zasedání zastupitelstva. V návaznosti na toto jednání svolalo předsednictvo místního sdružení Pirátů Praha 11 schůzi, na které se postavilo za klub a souhlasilo s výzvou k výměně Šárky Zdeňkové na postu starostky. 

Zastupitelský klub Pirátů jako hlavní důvody pro odvolání Zdeňkové uvádí údajné zablokování řešení situace ve společnosti Kulturní Jižní Město (KJM), chování poškozující ekonomické zájmy městské části a údajné nevhodné a neakceptovatelné chování k zaměstnancům úřadu i koaličním partnerům.

„Piráti chtěli situaci řešit primárně v klidu na radnici. Proto o vyvolání dohodovacího řízení požádali již v minulém týdnu, a to ve dvou termínech. Ani jeden z termínů ale zástupcům HPP11 nevyhovoval a první jednání mělo přijít až v pondělí večer. Piráti chtěli k situaci držet mediální klid. HPP11 však dnes časně ráno k celé situaci zveřejnilo nepravdivé informace na svém facebookovém profilu,” řekla v pondělí místostarostka Zuzana Böhmová (Piráti).

Hnutí pro Prahu 11 v čele se starostkou Šárkou Zdeňkovou podle Pirátů navzdory právním a účetním argumentům odmítá navýšit dotaci ve výši dvou milionů korun na provoz společnosti KJM, která za uplynulé dva roky extrémnímu nárůstu finančních nákladů. Bez finanční pomoci podle Pirátů není schopna uhradit za měsíc říjen ani platy svých zaměstnanců. Peníze na platy půjčila KCM sesterská organizace Jihoměstská majetková, ale peníze je potřeba vrátit do konce roku. Listopadová a prosincová úhrada mezd je ovšem bez odeslání dotace podle Pirátů nemožná. Kvůli HPP byla podle Pirátů ohrožena i největší kulturní akce Jižního Města – Dny Prahy 11, i když se problém nakonec podařilo vyřešit. 

Zdeňková pro ČTK uvedla, že KJM má 3,5 milionu korun vnitřního dluhu a je zejména v podezření neoprávněného využití letošní dotace. Čeká se proto podle ní na audit, který by měl důležité otázky zodpovědět a být podkladem pro další závažná rozhodnutí, včetně těch finančních.

„Jiří Dohnal (Piráti) připravuje odvolání naší starostky Šárky Zdeňkové. Přestože byl radní Dohnal dne 20. 4. 2023 na návrh opozice odvolán z rady, vyvinulo HPP 11 maximální úsilí zvolit pana Dohnala zpět do funkce radního (8. 6. 2023), a vrátit tak stávající koalici do potřebné práce a stability," napsalo HPP11 v pondělí na sociální síti Facebook.

Podle HPP11 je jednání Dohnala ve vedení městské části dlouhodobě silně destruktivní a směrem k financím a pověsti městské části značně nestandardní.

„Konkrétní výhrady budou předmětem koaličních jednání. Snahu o odvolání starostky považujeme za další z kroků, jehož cílem je destabilizace koalice a návrat starých pořádků. Zároveň se jedná o další bezprecedentní porušení koaliční smlouvy ze strany pana Dohnala. Hnutí pro Prahu 11 takovéto jednání odsuzuje a bude postupovat jednotně,“ pokračovalo hnutí.

Zdeňková ČTK řekla, že žádost o její výměnu považuje HPP11 za bezprecedentní porušení koaliční smlouvy a snahu o destabilizaci městské části a že místnímu sdružení Pirátů zašlou výhrady k působení radního Dohnala.

Starostka Zdeňková se podle Pirátů dlouhodobě a opakovaně neúčastní jednání na magistrátu a nedaří se proto vyjednávat dotace. „Nezvládá se chovat tak, jak by voliči městské části Praha 11 od své starostky očekávali,“ podotkla Böhmová. Piráti také vyčítají starostce, že se příliš zaměřuje na sebeprezentaci a činí tak na úkor svých koaličních partnerů. Podle Pirátů starostka svým přístupem komplikuje přípravu časopisu městské části Klíč. 

„Snažili jsme se a snažíme se maximálně stávající koaliční formát udržet, byť s křehkou většinou jednoho hlasu. Zpráva o tom, že výsledkem dohadovacího řízení má být rovnou výměna mé osoby za nějakou ,přijatelnějsí´, přišla bez toho, aniž by výhrady k mé osobě byly koaličně sděleny," sdělila ČTK Zdeňková. Dodala, že dokonce byly výhrady k ní dříve zveřejněny než projednávány.

Na Jižním Městě v loňských komunálních volbách obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu má 11. zastupitelů. O jeden mandát méně získalo hnutí ANO.

Čtyři mandáty má uskupení Praha 11 Sobě, stejného zisku dosáhla ODS s nezávislými kandidáty. Tři mandáty mají Piráti, kteří měli v uplynulém volebním období starostu Jiřího Dohnala. Tři mandáty má také TOP 09 s nezávislými kandidáty. Volební účast v Praze 11 byla 42,84 procenta, což je méně než před čtyřmi lety. Celopražský průměr byl 43,91 procenta.


Autor: Jan Puci

Primátor navštívil Újezd nad Lesy

Dnes v 09:30

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje v návštěvách městských částí a tento týden zavítal do Újezdu nad Lesy. Kromě jiného si zde prohlédl hasičskou zbrojnici, fitpark Rohožník a stávající zdravotní středisko na stejnojmenném sídlišti.

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru