dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Koaliční smlouva v Praze 6 podepsána, příští týden se stane Kolář z TOP 09 starostou
Budoucí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 podepisuje koaliční smlouvu. Vedle něj sedí budoucí místostarostové Petra Kolínská (SZ) a Jan Lacina (STAN).

Koaliční smlouva v Praze 6 podepsána, příští týden se stane Kolář z TOP 09 starostou

V Praze 6 podepsali dnes odpoledne TOP 09, STAN, KDU-ČSL, ANO a zelení koaliční smlouvu. Starostou bude Ondřej Kolář (TOP 09). KDU-ČSL nebude sedět přímo v městské radě, bude mít jednoho uvolněného zastupitele. Ostatní koaliční partneři budou mít místostarostu a TOP 09 dva, ANO a Strana zelených jednoho radního. V zastupitelstvu Prahy 6 jsou kromě koalice dosud vládnoucí partneři ODS a ČSSD a také komunisté.

„Koaliční smlouva se rodila dlouho, protože jde docela do detailů. Řešili jsme dokonce i možnosti vypovězení smlouvy,“ řekl kandidát koalice na starostu Kolář. Původně strany avizovaly koalici bez ANO, která by měla i tak většinu 24 hlasů.

„Chtěli jsme začít revidovat staré zaběhlé pořádky, taková většina by nám na to nedávala tak velký prostor,“ dodal Kolář. Podle Petry Kolínské (SZ) koaliční smlouva respektuje vůli voličů. „Některým stranám dali více hlasů a některé strany výrazně oslabili,“ uvedla.

Rozdělili si kompetence

Na místostarosty budou navrženi Eva Smutná (TOP 09), Martin Polach (ANO), Petra Kolínská (SZ) a Jan Lacina (STAN). Smutná bude mít v radě na starosti územní rozvoj a plánování a Kolínská dopravu, bezpečnost a památkovou péči, Polach strategický rozvoj a plánování veřejného prostoru a místostarosta Lacina školství, kulturu a otevřenou radnici.

Budoucí radní za TOP 09 Jaromír Vaculík se bude zabývat ekonomikou, majetkoprávními vztahy a rozpočtem, jeho stranická kolegyně Milena Hanušová zdravotní a sociální politikou městské části. Roman Mejstřík (ANO) bude mít po zvolení do rady na starosti sport, volný čas a správu bytového a nebytového fondu a Antonín Nechvátal (SZ) životní prostředí, odpadové hospodářství, úklid a parky a zeleň.

Hošek může chodit na jednání rady

Marián Hošek (KDU-ČSL) bude působit v pozici uvolněného zastupitele, řešit bude dlouhodobou zdravotní a sociální strategii městské části. „Uvědomujeme si, že účast v koalici není plnohodnotná, protože nejsme členy rady. Budu se ale moci účastnit jednání rady, byť s hlasem poradním,“ vysvětlil Hošek.

TOP 09 volby v Praze 6 vyhrála se ziskem 11 mandátů, ANO získalo v zastupitelstvu 8 křesel, ODS, která v Praze 6 dlouhá léta vládla, má stejně jako Strana zelených po šesti křeslech. Pět mandátů dostal STAN, ČSSD čtyři, komunisti tři a lidovci dva.


Další články
Nahoru