dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - skorojasno
4°C
pozítří
Sobota - oblacno
1°C
Koaliční bouře v Praze 12: Radní prověří, zda zástupkyně starosty Rázková neporušila zákon
Daniela Rázková (uprostřed) ještě jako starostka navštívila Jablkobraní v Kamýku. Foto. archiv Praha 12

Koaliční bouře v Praze 12: Radní prověří, zda zástupkyně starosty Rázková neporušila zákon

Na včerejším jednání zastupitelstva Prahy 12 se jeho členové napříč politickým spektrem dohodli na usnesení, díky němuž dojde k prošetření kauzy o knize Prahy 12. Chtějí tak prověřit jednání 1. zástupkyně starosty Daniely Rázkové (Změna pro Prahu 12), která stála ve vedení městské části podle koaliční dohody dva roky do loňského podzimu.

Zastupitelé přijali usnesení po té, co se seznámili s právním názorem advokátní kanceláře Nielsen Meinl ke zprávě o vydání knihy „Křížem krážem po Praze 12“. Mohlo totiž podle nich dojít k porušení zákonů.

Zastupitelstvo uložilo radě městské části „podniknout všechny nezbytné kroky vedoucí k vymožení předpokládaného bezdůvodného obohacení ze strany MILPO MEDIA, zejména v těchto sporných bodech: výnosy inzerce, finanční dary, sponzoring, skutečný počet vydaných knih, autorská práva – neoprávněné proplacení díla před jeho dokončením.“

Radní mají také prověřit, zda v případě proplacení zálohové faktury pro MILPO MEDIA nedošlo ze strany Daniely Rázkové k porušení zákona o hlavním městě Praze a dalších právních předpisů ČR.

„V minulém roce jsme pro vás s nadšením připravovali novou publikaci o Praze 12, o kterou místní lidé žádali, protože její první vydání bylo zcela vyprodáno. Netušili jsme, že se z ní stane kniha zapovězená,“ uvedla už v lednu exstarostka na svém facebookovém profilu.

„Některým koaličním partnerům se nelíbilo, že mám v knize úvodník. Nový starosta přitvrdil, vydal zákaz prodeje knihy na radnici. A hledal s některými dalšími radními důvod pro likvidaci knihy nejen na Praze 12. Najali si proto advokátní kancelář, aby ta našla závažnější chyby, které by posloužily tomuto účelu,“ napsala také.

Reakce přišla i od hnutí ANO. „Náš koaliční partner, Změna pro Prahu 12, se snaží odpoutat pozornost od velkého problému s takzvanou Knihou – developerským katalogem, tedy zakázkou, kterou zadala bývalá starostka Daniela Rázková. Při plnění této zakázky došlo prokazatelně k několika velmi vážným porušením zákona, možná i k trestným činům. Budeme nadále trvat na důkladném prošetření této kauzy,“ napsal na Facebook zástupce starosty Michal Pinc (hnutí ANO).

Daniela Rázková, bývalá novinářka a tisková mluvčí Prahy 12, byla starostkou městské části na jihu metropole podle koaliční dohody ANO, ČSSD a Změny pro Prahu 12 v letech 2014 až 2016, loni ji vystřídal Milan Maruštík za hnutí ANO.

Neschválený rozpočet

Zastupitelé Prahy 12 včera neschválili rozpočet pro letošní rok. Podle návrhu měly výdaje dosáhnout 434 milionů korun a příjmy 272 milionů. Městská část bude nadále, jako poslední v Praze, hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Návrh rozpočtu předpokládal, že schodek ve výši 162 milionů korun vyrovná městská část z úspor z předchozích let a z dotací magistrátu. Počítal i s 50 miliony z fondu na novou radnici, jejíž stavbu začne projektovat. Loni městská část hospodařila s 390 miliony korun. Kdy bude nakonec rozpočet schválen, není jasné.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Další články
Nahoru