dnes
Neděle - zatazeno
9°C
zítra
Pondělí - zatazeno
10°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
6°C
Koalici v Praze 10 vytvoří Vlasta, Piráti a ODS. Starostkou bude senátorka Chmelová
Radnice Prahy 10 sídlí ve Vršovicích. Foto: archiv

Koalici v Praze 10 vytvoří Vlasta, Piráti a ODS. Starostkou bude senátorka Chmelová

Vyjednávání o koalicích na pražských radnicích jsou v plném proudu a v další městské části je po pondělku o složení politického vedení úřadu jasno. V úterý večer byla podpisem memoranda o koaliční spolupráci potvrzena spolupráce tří volebních subjektů v Praze 10. V čele radnice desáté městské části bude ve volbách vítězná Vlasta (koalice KDU-ČSL, STAN, Desítky pro domácí a nezávislých kandidátů), Piráti a ODS. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má tvořící se koalice pohodlnou většinu 29 zastupitelů.

Zatímco v některých městských částech zůstane politické vedení na radnicích nadále ve stejném složení, neplatí to o Praze 10. Tam nezůstane „kámen na kameni". Z opozičních řad se do čela radnice posune koalice Vlasta. Ta volby v Praze 10 vyhrála se ziskem 20,3 procenta hlasů a získala 11 mandátů. Kandidátku vedla senátorka Renata Chmelová, která se stane starostkou. 

Součástí koalice budou i Piráti s deseti zastupiteli. V minulých volbách na Desítce kandidovali jako součást koalice Vlasta a donedávna byli Piráti součástí jejího zastupitelského klubu.

Po úspěchu ve sněmovních volbách se dva pirátští zastupitelé oddělili a založili si vlastní klub, tvořený nově zvolenou poslankyní Olgou Richterovou a Janou Komrskovou. Richterová letos v Praze 10 nekandidovala, Komrsková byla jedničkou kandidátky Pirátů, která se stane první místostarostkou Pahy 10.

Spojení Vlasty a Pirátů doplní s osmi zastupiteli ODS, která sice byla součástí i končící Rady, ale ve volbách uspěla se zcela jiným složením kandidátky než v roce 2010. Vedl ji bývalý předseda pražské ODS Filip Humplík. Ten se stane místostarostou.

Ze hry je hnutí ANO, které po volbách v roce 2010 bylo součástí vedení radnice a dokonce přes rok mělo starostovský post, než Radmila Kleslová odešla se zbytkem klubu do opozice. Po těchto volbách ANO neskrývalo ambice se do čela radnice vrátit, nicméně své návrhy a postoje bude muset Klesová a & spol. prosazovat opět z opozice.

Na tu si budou muset zvyknout i dosavadní starosta Vladimír Novák a radní Ivana Cabrnochová. Ačkoli byl Novák v roce 2010 zvolen za ČSSD a Cabrnochová za Stranu zelených, v těchto volbách vedli kandidátku Starostové pro Prahu – Zelená pro 10. Oba se sice do zastupitelstva dostali, ale s nimi uspěl z kandidátky už jen jeden člověk. Do opozice se dnešní dohodou přesouvá i TOP 09.

Další dva subjekty, které byly součásti koalice – Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší Desítku a ČSSD – se do zastupitelstva v říjnových volbách ani nedostaly. Ani jeden nedokázal získat tři procenta hlasů.


Zastupitel Prahy 2 Perlín složil mandát, nahradil jej Růžička

4. prosince 2019 ve 21:19

V zastupitelském klubu ODS v Praze 2 došlo ke změně. Radim Perlín rezignoval na mandát člena zastupitelstva, nahradil jej Adam Růžička, který byl po loňských volbách „první pod čarou". 

Další články
Nahoru