dnes
Pondělí - zatazeno
-1°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Koalici v Praze 10 vytvoří Vlasta, Piráti a ODS. Starostkou bude senátorka Chmelová
Radnice Prahy 10 sídlí ve Vršovicích. Foto: archiv

Koalici v Praze 10 vytvoří Vlasta, Piráti a ODS. Starostkou bude senátorka Chmelová

Vyjednávání o koalicích na pražských radnicích jsou v plném proudu a v další městské části je po pondělku o složení politického vedení úřadu jasno. V úterý večer byla podpisem memoranda o koaliční spolupráci potvrzena spolupráce tří volebních subjektů v Praze 10. V čele radnice desáté městské části bude ve volbách vítězná Vlasta (koalice KDU-ČSL, STAN, Desítky pro domácí a nezávislých kandidátů), Piráti a ODS. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má tvořící se koalice pohodlnou většinu 29 zastupitelů.

Zatímco v některých městských částech zůstane politické vedení na radnicích nadále ve stejném složení, neplatí to o Praze 10. Tam nezůstane „kámen na kameni". Z opozičních řad se do čela radnice posune koalice Vlasta. Ta volby v Praze 10 vyhrála se ziskem 20,3 procenta hlasů a získala 11 mandátů. Kandidátku vedla senátorka Renata Chmelová, která se stane starostkou. 

Součástí koalice budou i Piráti s deseti zastupiteli. V minulých volbách na Desítce kandidovali jako součást koalice Vlasta a donedávna byli Piráti součástí jejího zastupitelského klubu.

Po úspěchu ve sněmovních volbách se dva pirátští zastupitelé oddělili a založili si vlastní klub, tvořený nově zvolenou poslankyní Olgou Richterovou a Janou Komrskovou. Richterová letos v Praze 10 nekandidovala, Komrsková byla jedničkou kandidátky Pirátů, která se stane první místostarostkou Pahy 10.

Spojení Vlasty a Pirátů doplní s osmi zastupiteli ODS, která sice byla součástí i končící Rady, ale ve volbách uspěla se zcela jiným složením kandidátky než v roce 2010. Vedl ji bývalý předseda pražské ODS Filip Humplík. Ten se stane místostarostou.

Ze hry je hnutí ANO, které po volbách v roce 2010 bylo součástí vedení radnice a dokonce přes rok mělo starostovský post, než Radmila Kleslová odešla se zbytkem klubu do opozice. Po těchto volbách ANO neskrývalo ambice se do čela radnice vrátit, nicméně své návrhy a postoje bude muset Klesová a & spol. prosazovat opět z opozice.

Na tu si budou muset zvyknout i dosavadní starosta Vladimír Novák a radní Ivana Cabrnochová. Ačkoli byl Novák v roce 2010 zvolen za ČSSD a Cabrnochová za Stranu zelených, v těchto volbách vedli kandidátku Starostové pro Prahu – Zelená pro 10. Oba se sice do zastupitelstva dostali, ale s nimi uspěl z kandidátky už jen jeden člověk. Do opozice se dnešní dohodou přesouvá i TOP 09.

Další dva subjekty, které byly součásti koalice – Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší Desítku a ČSSD – se do zastupitelstva v říjnových volbách ani nedostaly. Ani jeden nedokázal získat tři procenta hlasů.


Vedení Prahy 2 schválilo programové zásady městské části pro příští čtyři roky

Dnes ve 20:06

Dnes schválili radní Prahy 2 programové prohlášení pro období 2018 až 2022. Strategický dokument určuje směr, jakým se druhá městská část bude v příštích čtyřech letech ubírat, a pokrývá všechny oblasti rozvoje Prahy 2. Hlavní prioritou je odpovědná správa a...

ODS: Praha má radního pro bezpečnost, nočního starostu nepotřebuje

Dnes v 18:23

Pražská ODS odmítá záměr zřízení nové úřednické funkce nočního starosty. Podle představitelů městských částí za ODS je funkce zbytečná a pro Pražany matoucí. Bez potřebných kompetencí nevyřeší uměle vytvořená funkce podle ODS vůbec nic.

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Další články
Nahoru