Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Koalici v Praze 10 vytvoří Vlasta, Piráti a ODS. Starostkou bude senátorka Chmelová
Radnice Prahy 10 sídlí ve Vršovicích. Foto: archiv

Koalici v Praze 10 vytvoří Vlasta, Piráti a ODS. Starostkou bude senátorka Chmelová

Vyjednávání o koalicích na pražských radnicích jsou v plném proudu a v další městské části je po pondělku o složení politického vedení úřadu jasno. V úterý večer byla podpisem memoranda o koaliční spolupráci potvrzena spolupráce tří volebních subjektů v Praze 10. V čele radnice desáté městské části bude ve volbách vítězná Vlasta (koalice KDU-ČSL, STAN, Desítky pro domácí a nezávislých kandidátů), Piráti a ODS. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má tvořící se koalice pohodlnou většinu 29 zastupitelů.

Zatímco v některých městských částech zůstane politické vedení na radnicích nadále ve stejném složení, neplatí to o Praze 10. Tam nezůstane „kámen na kameni". Z opozičních řad se do čela radnice posune koalice Vlasta. Ta volby v Praze 10 vyhrála se ziskem 20,3 procenta hlasů a získala 11 mandátů. Kandidátku vedla senátorka Renata Chmelová, která se stane starostkou. 

Součástí koalice budou i Piráti s deseti zastupiteli. V minulých volbách na Desítce kandidovali jako součást koalice Vlasta a donedávna byli Piráti součástí jejího zastupitelského klubu.

Po úspěchu ve sněmovních volbách se dva pirátští zastupitelé oddělili a založili si vlastní klub, tvořený nově zvolenou poslankyní Olgou Richterovou a Janou Komrskovou. Richterová letos v Praze 10 nekandidovala, Komrsková byla jedničkou kandidátky Pirátů, která se stane první místostarostkou Pahy 10.

Spojení Vlasty a Pirátů doplní s osmi zastupiteli ODS, která sice byla součástí i končící Rady, ale ve volbách uspěla se zcela jiným složením kandidátky než v roce 2010. Vedl ji bývalý předseda pražské ODS Filip Humplík. Ten se stane místostarostou.

Ze hry je hnutí ANO, které po volbách v roce 2010 bylo součástí vedení radnice a dokonce přes rok mělo starostovský post, než Radmila Kleslová odešla se zbytkem klubu do opozice. Po těchto volbách ANO neskrývalo ambice se do čela radnice vrátit, nicméně své návrhy a postoje bude muset Klesová a & spol. prosazovat opět z opozice.

Na tu si budou muset zvyknout i dosavadní starosta Vladimír Novák a radní Ivana Cabrnochová. Ačkoli byl Novák v roce 2010 zvolen za ČSSD a Cabrnochová za Stranu zelených, v těchto volbách vedli kandidátku Starostové pro Prahu – Zelená pro 10. Oba se sice do zastupitelstva dostali, ale s nimi uspěl z kandidátky už jen jeden člověk. Do opozice se dnešní dohodou přesouvá i TOP 09.

Další dva subjekty, které byly součásti koalice – Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší Desítku a ČSSD – se do zastupitelstva v říjnových volbách ani nedostaly. Ani jeden nedokázal získat tři procenta hlasů.


Autor: red

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru