dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
17°C
zítra
Pátek - polojasno
19°C
pozítří
Sobota - bourky
21°C
Koalice vznikly v Praze na více než desítce takvaných velkých radnic
Volby se konaly před dvěma týdny, na mnoha radnicích je už o koalicích jasno Ilustrační foto: archiv

Koalice vznikly v Praze na více než desítce takvaných velkých radnic

Dohodnutou koalici nebo už podepsanou koaliční smlouvu mají zhruba dva týdny po volbách na více než desítce z takzvaných velkých radnic. Naopak jasno zatím není například na Praze 3, 8, 11 nebo 14. Vyplývá to jednání zástupců politických stran a uskupení. Naposledy například ODS v Praze 8 stáhla nabídku koalice Pirátům a sdružení Osmička žije nebo na Praze 11 vyzvaly ANO, TOP 09 – STAN a ODS k jednání Piráty. Pokračují také vyjednávání o magistrátní koalici mezi Piráty, Praha Sobě (PS) Spojenými silami pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL).

V první městské části se na koalici domluvily Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená pro jedničku. Starostou bude lídr Praha 1 Sobě Pavel Čižinský, právník a bratr starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha Sobě).

Jednou z prvních radnice, kde vznikla koalice, byla Praha 2. Tady dohodu ohlásily ODS, TOP 09, Občanů za spokojené bydlení a ANO. Starostkou zůstává Jana Černochová (ODS), která bude starostkou již po čtvrté.

Jednání ještě neskončila na Praze 3. Tady se rýsují dvě možné koalice, kde situace stojí na rozhodnutí TOP 09 a STAN. Ty oslovilo jak uskupení Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) pod vedením dosavadního starosty Alexandra Bellu z ODS, tak Piráti a Zelení. V Praze 4 Petr Štěpánek (Zelení) stane v čele koalice vítězných Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 sobě a Společně pro Prahu 4.

Minulou středu se na spolupráci v Praze 5 domluvili Piráti a nezávislí, ODS a ANO. Starostou bude Daniel Mazur (Piráti). V šesté městské části oznámily koalici TOP 09 a KDU-ČSL spolu se STAN a ODS. Tento týden stávající a pravděpodobně i budoucí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že už s jinými stranami jednat nebudou.

V Praze 7 se a koalici domluvily PS a koalice Pirátů a Zelených. Zda bude nadále starostou lídr PS Jan Čižinský, není jasné. Čižinský zároveň vyjednává o koalici na magistrátu PS s Piráty a Spojenými silami.

Nejasná je situace v Praze 8. Vítězná ODS nabídla Pirátům a sdružení Osmička žije vznik koalice, kdy by v radě zástupci ODS nebyli a pouze by obsadili posty předsedů finančního a kontrolního výboru a komise pro sociální oblast. Svou nabídku ve čtvrtek ODS stáhla.

Týden po volbách do zastupitelstev zahájila v Praze 9 vítězná ODS, která kandidovala se Svobodnými, jednání o novém vedení radnice. ODS se již sešla s ANO a kolicí TOP 09 a STAN, příští týden mají v plánu schůzku s Piráty. Jako starosta by mohl pokračovat Jan Jarolím, který vede městskou část od roku 2006.

Koalici v Praze 10 vytvoří koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS. Starostkou bude volební jednička Vlasty, senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL).

Koalice zatím nebyla ustavena na Praze 11. O ní vyjednává vítězné Hnutí pro Prahu 11 bývalého starosty Jiřího Štylera. Ke vzniku koalice na Jižním Městě dnes vyzvaly Piráty ANO, TOP 09-STAN a ODS.

V neděli v Praze 12 ohlásili dohodu Piráti, Změna pro Prahu 12 a TOP 09. Starostou Modřan bude Pirát Jan Adamec.

Jako první vznikla koalice v Praze 13, kde bude vládnout ODS, ANO a koalice KDU-ČSL a STAN pod vedením Davida Vodrážky (ODS), který stojí v čele Jihozápadního Města od roku 2002.

Vítěz voleb v Praze 14, koalice KDU-ČSL, STAN, TOP 09, zahájila vyjednávání o nové podobě vedení radnice. Jak bude sestaveno, zatím není jasné.

Koalici v Praze 15 vytvoří ANO, ODS a TOP 09. Starostou zůstane Milan Wenzl (ANO), který městskou část řídil i v uplynulém volebním období. Koalice bude mít v 31členném zastupitelstvu 19 hlasů.

Podoba nové vlády je pak jasná také v dalších městských částech. V Radotíně v Praze 16 bude čtvrté období starostou Karel Hanzlík z ODS, která získala 12 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu. V Praze 17 bude pravděpodobně nadále starostkou Jitka Synková (ODS), která Řepy od roku 2006. Na spolupráci s vítěznou ODS domluvila se svými minulými koaličními partnery, s TOP 09 a KDU-ČSL.

V Praze 19 bude s největší pravděpodobností pokračovat starosta Pavel Žďárský (Kbely náš domov), který je starostou Kbel již 21 let. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Naopak jasno zatím není v Letňanech a Horních Počernicích. V Újezdu nad Lesy se na koalici domluvily ODS a hnutí ANO, které mají dohromady devět zastupitelů v sedmnáctičlenném zastupitelstvu. Starostou městské části bude lídr ODS Milan Samec a v Praze 22, která leží na jihovýchodním okraji metropole, se na omluvily koalice STAN a Svobodných s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů.

V Praze je 57 městských částí, z toho 22 je očíslovaných. Menší mají slovní názvy. Podle počtu obyvatel je největší Praha 4, která jich má podle údajů Českého statistického úřadu téměř 139 000. Přes 100 000 lidí bydlí ještě v Praze 10, 8 a 6. Nejmenší městskou částí je Nedvězí, kde žijí necelé dvě stovky obyvatel.


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

Včera v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru