dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Koalice v Praze otálí se slibovaným zlevněním pražské MHD, bude to nejdřív za půl roku
Návrat papírových kupónů? O těch se spekuluje přes půl roku. Nyní se však více mluví o slibované slevě. Ilustrační foto: archiv

Koalice v Praze otálí se slibovaným zlevněním pražské MHD, bude to nejdřív za půl roku

Praha zlevní roční předplatné kupony na městskou hromadnou dopravu nejdříve v polovině roku 2015. Lidem, kteří v té době budou mít roční kupon koupený, město žádné kompenzace poskytovat nebude. Na magistrátním webu to uvedl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Jak to vidí Pražský patriot

Pokud vám končí platnost ročního kuponu, je skutečně lepší koupit si nový. Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí slovní tanečky koaličních stran ohledně slibovaného zlevňování jízdného, je dost možné, že za půl roku pražská koalice oznámí, že systém ještě není na zavedení slevy připraven, tudíž začátek její platnosti znovu odkládá. Sliby o slevě se staly součástí předvolební kampaně, později měly zvednout náklonnost veřejnosti k tvořící se koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice, kterou tvoří slepenec tří stran. Ale když si politici uvědomili, že by realizace tohoto politického PR znamenala i řadu nejen finančních problémů, začali hrát „vídeňskou kartu“ o potřebě získat nejdříve inspirativní myšlenky z rakouské metropole. Zároveň v tichosti zmínili, že nikoho, kdo si koupí nyní dražší kupon, nebudou odškodňovat. Proč by také měli? Možná proto, že to také v rámci předvolební a povolební kampaně slibovali. Na slevu tedy raději nečekejte, už byl její začátek několikrát odsunut a třeba to nebylo naposledy. Současné dění ukazuje na bezradnost těch, kteří se nápadem na levnější kupón ještě nedávno bili do prsou.

Tento komentář není součástí zprávy ČTK

Město chce do poloviny roku přijít s návrhy, jak řešit očekávaný nárůst počtu cestujících v nyní už často přeplněné MHD. Koaliční strany po komunálních volbách slíbily slevu ročního kuponu pro dospělého o 1100 korun ze současných 4750 korun.

„Na zlevnění roční jízdenky pracujeme, ale tak rychle, aby její cena klesla hned počátkem roku 2015, to bohužel nebude," sdělil radní. S koncem roku řadě lidí končí platnost kuponů a řeší, zda koupit nový, nebo raději počkat na slevu. Podle Dolínka je zatím výhodnější koupit nezlevněný. „Bude to stále levnější, než například kombinovat současné čtvrtletní kupony, a pak roční zlevněný," tvrdí radní.

Pokud by chtěl cestující počkat na zlevněný kupon, může si do června koupit kupon na pět měsíců za 2450 korun a kupon na jeden měsíc za 550 korun. Spolu s následně zakoupeným zlevněným ročním kuponem tak za rok a půl jízdného zaplatí 6650 korun. Z výpočtu podle ceníku MHD vyplývá, že pokud cestující zůstane u koupě ročních kuponů, zaplatí za následující rok a půl 6575 korun, tedy o 75 korun méně.

Praha žádné kompenzace nechystá. „Je nutné si uvědomit, že při opačné změně cen jízdného, tedy při zdražování, nebylo nikdy v minulosti přikročeno k tomu, aby cestující, kteří si v předstihu koupili předplatní kupon za nižší cenu, byli nuceni po zdražení cokoli doplácet," tvrdí radní.

Ohledně slev a plánování dopravy se chce město inspirovat ve Vídni. Řešit bude nárůst počtu cestujících. Třeba metro C se už nyní v ranní špičce blíží hranici své kapacity.

Podle Dolínka je však „technicky možné provést určité posílení provozu na všech třech linkách metra". Posilovat prý bude i povrchová doprava.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru