Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Koalice v Praze jsou jasné ve 13 z 15 velkých městských částí
Volby se konaly před měsícem, ne na všech radnicích jsou už dohodnuty koalice. Ilustrační foto: archiv

Koalice v Praze jsou jasné ve 13 z 15 velkých městských částí

Jasno o složení koalice je zhruba měsíc po obecních volbách ve 13 z 15 velkých pražských městských částí. V některých už ustavující zastupitelstva zvolila starosty a členy rady. Ve většině městských částí se nicméně se svoláním zastupitelstva čeká na rozhodnutí soudu ohledně stížnosti proti volbám. Koalice zatím není domluvena v osmé a jedenácté městské části.

Tento týden zastupitelé zvolili nové vedení v Praze 13, 14, 15, 16, 17 a 18. V Praze 13 bude na postu starosty pokračovat David Vodrážka (ODS), který stojí v čele radnice už od roku 2002. Prahu 14 povede po třetí Radek Vondra (TOP 09) a Prahu 15 po druhé Milan Wenzl (ANO). Šestnáctou městskou část povede Karel Hanzlík z ODS, který je starostou městské části od roku 2006, Prahu 17 Jitka Synková (ODS) a Prahu 18 Zdeněk Kučera z hnutí ANO.

Ve většině velkých městských částí je už o koalici jasno. Zablokovaná je situace v Praze 11, kde jednání komplikují dlouhodobě napjaté vztahy mezi uskupeními, která se dostala do zastupitelstva. Vítězné Hnutí pro Prahu 11 jedná s Piráty a hnutím ANO.

V Praze 8 se situace několikrát změnila, vítězná ODS nejdříve nabídla spolupráci Pirátům a sdružení Osmička žije. Z toho nakonec sešlo. Druhá dvě zmíněná uskupení nabídla spolupráci TOP 09, která se dosud nevyjádřila.

V první městské části se na koalici domluvili Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená pro jedničku. Starostou bude lídr Praha 1 Sobě Pavel Čižinský, právník a bratr starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha Sobě).

Jednou z prvních radnic, kde vznikla koalice, byla Praha 2. Tady dohodu ohlásily ODS, TOP 09, Občanů za spokojené bydlení a ANO. Starostkou zůstává Jana Černochová (ODS), která jí bude již po čtvrté.

Jednání o koalici v Praze 3 směřují k dohodě mezi TOP 09 a STAN, Piráty a Zelenými. Strany nyní jednají o programu, poté budou řešit personálie. Detaily sdělí až po finální dohodě.

V Praze 4 Petr Štěpánek (Zelení) stane v čele koalice vítězných Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 sobě a Společně pro Prahu 4. Štěpánek byl starostou i v minulém volebním období.

Na spolupráci v Praze 5 se domluvili Piráti a nezávislí, ODS a ANO, kteří již podepsali koaliční smlouvu. Starostou bude Daniel Mazur (Piráti).

Koaliční smlouvu v Praze 6 podepsaly ODS, STAN a volební koalice KLID, která je složená z TOP 09 a KDU-ČSL. Starostou bude Ondřej Kolář z TOP 09, který povede městskou část druhé období.

V Praze 7 podepsaly koaliční smlouvu Praha 7 Sobě a koalice Pirátů a Zelených. Starostou zůstane pravděpodobně lídr PS Jan Čižinský. Ten sice vyjednával za PS zároveň koalici na magistrátu, a to s Piráty a Spojenými silami, v pražské radě ale nakonec neusedne.

V Praze 9 pravděpodobně uzavře koalici vítězná ODS, která kandidovala ve spolupráci se Svobodnými, s volební koalicí TOP 09 a STAN.

Zástupci koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Pirátů a ODS podepsali v tomto týdnu koaliční smlouvu v Praze 10. Starostkou bude jednička Vlasty a senátorka Renata Chmelová.

V Praze 12 ohlásili dohodu Piráti, Změna pro Prahu 12 a TOP 09. Tento týden se ke koalici připojila ještě ODS. Starostou bude Pirát Jan Adamec.

V Praze 19 bude s největší pravděpodobností pokračovat starosta Pavel Žďárský (Kbely náš domov), který je starostou Kbel již 21 let.

V Újezdu nad Lesy se na koalici domluvily ODS a hnutí ANO, které mají dohromady devět zastupitelů v sedmnáctičlenném zastupitelstvu. Starostou bude lídr ODS Milan Samec. V Praze 22, která leží na jihovýchodním okraji metropole, se domluvily koalice STAN a Svobodných s uskupením Praha 22 Naše město, složeném z TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů.

V případě malých městských částí, které nejsou číslovány, je o vedení jasno například v Troji, kterou povede jako starosta druhé období Tomáš Bryknar z uskupení Trojský kůň. V Lipencích zastupitelstvo zvolilo na post starostky Karin Tvrdou ze Sdružení pro Lipence.

Městský soud v Praze postupně vypořádává stížnosti proti volbám. V Praze 4 soud zrušil mandát Zdeňku Pokornému (Společně pro Prahu 4) a nově jej přiřkl Janu Hušbauerovi (ANO). Na vypořádání stížností, kterých dorazilo celkem 25, má soud 20 dní od lhůty pro jejich podání. Ta vypršela 19. října. Po vypořádání stížností mají dosluhující starostové 15 dní na to, aby svolali ustavující zastupitelstvo.

V Praze je 57 městských částí, z toho 22 je očíslovaných. Menší mají slovní názvy. Podle počtu obyvatel je největší Praha 4, která jich má podle údajů Českého statistického úřadu téměř 139 000. Přes 100 000 lidí bydlí ještě v Praze 10, 8 a 6. Nejmenší městskou částí je Nedvězí, kde žijí necelé dvě stovky obyvatel.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru