Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Koalice v Praze jsou jasné ve 13 z 15 velkých městských částí
Volby se konaly před měsícem, ne na všech radnicích jsou už dohodnuty koalice. Ilustrační foto: archiv

Koalice v Praze jsou jasné ve 13 z 15 velkých městských částí

Jasno o složení koalice je zhruba měsíc po obecních volbách ve 13 z 15 velkých pražských městských částí. V některých už ustavující zastupitelstva zvolila starosty a členy rady. Ve většině městských částí se nicméně se svoláním zastupitelstva čeká na rozhodnutí soudu ohledně stížnosti proti volbám. Koalice zatím není domluvena v osmé a jedenácté městské části.

Tento týden zastupitelé zvolili nové vedení v Praze 13, 14, 15, 16, 17 a 18. V Praze 13 bude na postu starosty pokračovat David Vodrážka (ODS), který stojí v čele radnice už od roku 2002. Prahu 14 povede po třetí Radek Vondra (TOP 09) a Prahu 15 po druhé Milan Wenzl (ANO). Šestnáctou městskou část povede Karel Hanzlík z ODS, který je starostou městské části od roku 2006, Prahu 17 Jitka Synková (ODS) a Prahu 18 Zdeněk Kučera z hnutí ANO.

Ve většině velkých městských částí je už o koalici jasno. Zablokovaná je situace v Praze 11, kde jednání komplikují dlouhodobě napjaté vztahy mezi uskupeními, která se dostala do zastupitelstva. Vítězné Hnutí pro Prahu 11 jedná s Piráty a hnutím ANO.

V Praze 8 se situace několikrát změnila, vítězná ODS nejdříve nabídla spolupráci Pirátům a sdružení Osmička žije. Z toho nakonec sešlo. Druhá dvě zmíněná uskupení nabídla spolupráci TOP 09, která se dosud nevyjádřila.

V první městské části se na koalici domluvili Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená pro jedničku. Starostou bude lídr Praha 1 Sobě Pavel Čižinský, právník a bratr starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha Sobě).

Jednou z prvních radnic, kde vznikla koalice, byla Praha 2. Tady dohodu ohlásily ODS, TOP 09, Občanů za spokojené bydlení a ANO. Starostkou zůstává Jana Černochová (ODS), která jí bude již po čtvrté.

Jednání o koalici v Praze 3 směřují k dohodě mezi TOP 09 a STAN, Piráty a Zelenými. Strany nyní jednají o programu, poté budou řešit personálie. Detaily sdělí až po finální dohodě.

V Praze 4 Petr Štěpánek (Zelení) stane v čele koalice vítězných Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 sobě a Společně pro Prahu 4. Štěpánek byl starostou i v minulém volebním období.

Na spolupráci v Praze 5 se domluvili Piráti a nezávislí, ODS a ANO, kteří již podepsali koaliční smlouvu. Starostou bude Daniel Mazur (Piráti).

Koaliční smlouvu v Praze 6 podepsaly ODS, STAN a volební koalice KLID, která je složená z TOP 09 a KDU-ČSL. Starostou bude Ondřej Kolář z TOP 09, který povede městskou část druhé období.

V Praze 7 podepsaly koaliční smlouvu Praha 7 Sobě a koalice Pirátů a Zelených. Starostou zůstane pravděpodobně lídr PS Jan Čižinský. Ten sice vyjednával za PS zároveň koalici na magistrátu, a to s Piráty a Spojenými silami, v pražské radě ale nakonec neusedne.

V Praze 9 pravděpodobně uzavře koalici vítězná ODS, která kandidovala ve spolupráci se Svobodnými, s volební koalicí TOP 09 a STAN.

Zástupci koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Pirátů a ODS podepsali v tomto týdnu koaliční smlouvu v Praze 10. Starostkou bude jednička Vlasty a senátorka Renata Chmelová.

V Praze 12 ohlásili dohodu Piráti, Změna pro Prahu 12 a TOP 09. Tento týden se ke koalici připojila ještě ODS. Starostou bude Pirát Jan Adamec.

V Praze 19 bude s největší pravděpodobností pokračovat starosta Pavel Žďárský (Kbely náš domov), který je starostou Kbel již 21 let.

V Újezdu nad Lesy se na koalici domluvily ODS a hnutí ANO, které mají dohromady devět zastupitelů v sedmnáctičlenném zastupitelstvu. Starostou bude lídr ODS Milan Samec. V Praze 22, která leží na jihovýchodním okraji metropole, se domluvily koalice STAN a Svobodných s uskupením Praha 22 Naše město, složeném z TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů.

V případě malých městských částí, které nejsou číslovány, je o vedení jasno například v Troji, kterou povede jako starosta druhé období Tomáš Bryknar z uskupení Trojský kůň. V Lipencích zastupitelstvo zvolilo na post starostky Karin Tvrdou ze Sdružení pro Lipence.

Městský soud v Praze postupně vypořádává stížnosti proti volbám. V Praze 4 soud zrušil mandát Zdeňku Pokornému (Společně pro Prahu 4) a nově jej přiřkl Janu Hušbauerovi (ANO). Na vypořádání stížností, kterých dorazilo celkem 25, má soud 20 dní od lhůty pro jejich podání. Ta vypršela 19. října. Po vypořádání stížností mají dosluhující starostové 15 dní na to, aby svolali ustavující zastupitelstvo.

V Praze je 57 městských částí, z toho 22 je očíslovaných. Menší mají slovní názvy. Podle počtu obyvatel je největší Praha 4, která jich má podle údajů Českého statistického úřadu téměř 139 000. Přes 100 000 lidí bydlí ještě v Praze 10, 8 a 6. Nejmenší městskou částí je Nedvězí, kde žijí necelé dvě stovky obyvatel.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru