Dnes Neděle - zatazeno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Koalice v Praze 11 nejspíš končí, ztratila většinu hlasů v zastupitelstvu
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto: Jan Puci

Koalice v Praze 11 nejspíš končí, ztratila většinu hlasů v zastupitelstvu

Koalice v Praze 11 ve čtvrtek večer ztratila v zastupitelstvu většinu hlasů. Starostka městské části Šárka Zdeňková (Hnutí pro Prahu 11– HPP11) následně ČTK řekla, že to znamená konec koalice. Důvodem je, že koaliční zastupitel Ladislav Kos (HPP11) podpořil na zasedání návrh opozice na odvolání radního pro majetek Jiřího Dohnala (Piráti). Koalice měla dosud převahu jen jednoho hlasu, Kosův hlas byl rozhodující. Koalice tak přišla o hlasovací převahu na zastupitelstvu. Zdeňková proto navrhne, aby HPP11 rezignovalo na všechny funkce v radě.

„Náš stranický kolega z HPP11 právě položil koalici na Jižním městě na Praze 11 a tím docílil rozpadu koalice," řekla ČTK a Českému rozhlasu Zdeňková. „On s tou koalicí nebyl spokojený od začátku a nesouhlasil se vstupem HPP11 na radnici a tímto v uvozovkách vyhrožoval celou dobu, takže to ve čtvrtek večer dokonal. Odvoláním koaličního partnera končí koalice a já budu navrhovat HPP11, aby rezignovalo ze všech funkcí v radě,“ dodala.

Podle Zdeňkové klub HPP11 vyzve Kose k opuštění Hnutí pro Prahu 11 a složení mandátu. Zároveň řekla, že koalice nemá už ani těsnou většinu 18 z 35 hlasů v zastupitelstvu. „Konec koalice je prostě fakt,“ řekla.

Odvolání Dohnala z funkce radního pro majetek inicioval zastupitel Martin Sedeke (ODS) kvůli jeho přístupu k projektu rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra na Jižním městě. „To, co mi nejvíc vadilo, je, že největší investiční akce, kterou městská část dělá, se řítí někam volným pádem, aniž někdo ví kam," řekl Sedeke.

Dohnal podle něj nezvládal koordinovat kroky související s opravou objektu Sandra například s dalšími radními, navíc je podle Sedekeho problematické, že do zrekonstruovaného objektu se mají po dokončení na jedno místo nastěhovat v podstatě výhradně desítky sociálně slabých rodin.

Sedeke zároveň řekl, že neočekával, že by Dohnalovo odvolání mělo znamenat pád koalice. „V tuto chvíli si nemyslím, že to znamená faktický zánik koalice,“ sdělil. Rada si podle něj může přerozdělit gesce i v menším počtu a vládnout dál, bude ale muset hledat podporu i u dalších politických uskupení.

„To nemusí být nutně ODS. Samozřejmě nám by konec koalice nevadil a vznik nové, ale rozhodně netvrdím, že jsem přesvědčen, že to bude mít tenhle důsledek,“ řekl.

Předseda klubu hnutí ANO Ondřej Prokop (ANO) pak ve svém tiskovém vyjádření napsal, že odvolání Dohnala může znamenat nové fungující složení koalice v Praze 11.

„Tuto situaci my jako zastupitelé za hnutí ANO vnímáme jako novou šanci městské části na funkční koalici, která by konečně mohla pracovat ve prospěch svých občanů,“ napsal ČTK Prokop.

Hnutí ANO společně s dalšími opozičními uskupeními usilovalo i o odvolání radního pro dopravu Libora Vrkoče (HPP11) mimo jiné kvůli jeho hanlivým výrokům na vietnamskou komunitu na březnovém zasedání výboru pro územní rozvoj. Vrkoč se v závěru jednání zastupitelů za svá vyjádření omluvil.

„Omlouvám se tímto za nevhodné vyjádření směrem k obyvatelům vietnamské národnosti," řekl Vrkoč. Ten při jednání použil jako označení pro členy vietnamské komunity slovo ,rákosník'. Proti tomu se ohradili i někteří politici nebo zástupci Česko-vietnamské společnosti, která pomáhá Vietnamcům žijícím v Česku. K omluvě ho vyzvali i opoziční zastupitelé.

„Použitý expresivní výraz vysvětluji s tím, že v té záležitosti nehrál absolutně žádnou roli. Celý výrok mě samozřejmě mrzí," dodal Vrkoč.

Pirátští zastupitelé Prahy 11 uvedli na facebooku, že stejně jako HPP11 jsou i oni připraveni rezignovat na své pozice a začít vyjednávat jinou podobu koaliční spolupráce. Podle starostky Zdeňkové se bude přesný postup řešit v dalších dnech.

Čtvrteční zasedání zastupitelstva bylo po odvolání Dohnala přerušeno na dva týdny, politici se tak znovu sejdou 5. května.

Praha 11 zahrnuje Chodov a Háje a podle Českého statistického úřadu má asi 73 000 obyvatel. Od konce loňského prosince v městské části vládne koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Prahy 11 Sobě a Pirátů, koalice měla v 35členném zastupitelstvu těsnou většinu 18 hlasů.

Komunální volby v Praze 11 loni vyhrálo HPP11 s 11 mandáty v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO s deseti mandáty a třetí Společně – ODS a NK se čtyřmi zastupiteli. Čtvrtá Praha 11 Sobě má čtyři mandáty, tři zastupitele na pátém místě získali Piráti a šestí jsou TOP 09, STAN se třemi mandáty.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru