Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Koalice Spolu zahájila kampaň před volbami, na Petříně představila kandidáty a priority
Start kampaně koalice Spolu. Foto: FB ODS

Koalice Spolu zahájila kampaň před volbami, na Petříně představila kandidáty a priority

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) dnes představila na Petříně kandidátní listinu pro podzimní sněmovní volby a zároveň sdělila své priority. Na kandidátce jsou například poslanci Dominik Feri (TOP 09), Bohuslav Svoboda či Marek Benda (oba ODS) nebo starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Koalici do voleb povede předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, lídryní ODS a dvojkou kandidátky je poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). 

Prvním kandidátem za KDU-ČSL je na pátém místě zastupitel Prahy 12 a lékař Tom Philipp. Benda je na třetím místě listiny, čtvrtý je Feri, šestý Svoboda a sedmý další občansko-demokratický poslanec Pavel Žáček. Na osmé pozici pedagožka a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková za ODS, na devátém místě Kolář a první desítku uzavírá farmaceut a zastupitel hlavního města Prahy Petr Fifka, kandidát ODS.

Prioritami SPOLU je restart podnikání, dostavba silničního obchvatu Prahy nebo návrat dětí do škol. „V minulém roce přerušilo činnost téměř 100 000 podnikatelů. Vládní restrikce nejvíce pocítili pražští podnikatelé, pozastavit živnost jich muselo 17 tisíc. Od začátku roku muselo přerušit podnikání dalších 44 tisíc živnostníků. Řada podniků v Praze hlásí, že znovu už neotevře. Na vině je vláda, která ze slibované bilionové pomoci poskytla podnikatelům sotva desetinu,“ uvedla lídryně pražské kandidátky SPOLU a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která rovněž upozornila na klesající zájem o podnikání, což podle ní svědčí o nedůvěře lidí v ekonomiku a její budoucí vývoj. Vládní politika v době covidové pandemie podle Pekarové ohrozila i statisíce zaměstnanců a rodin.   

„Rodinám pomůžeme valorizací rodičovského příspěvku, který chceme umožnit čerpat i prarodiči. A pro všechny chceme, aby žili v příjemném prostředí. Proto podpoříme výsadbu stromů, ozeleňování střech domů a zadržování více vody ve městech,“ představila plány koalice SPOLU předsedkyně TOP 09.   

Zásadní je pro koalici rovněž návrat dětí a studentů do škol. „Naše děti odnesly neschopnost vlády a staly se rukojmími nepromyšlených opatření. Následky si mohou s sebou nést ještě roky. Děti nejsou pokusná morčata, na kterých může vláda zkoušet, zda funguje to a ono. To musí přestat! Vraťme děti a studenty do škol! Zajistěme jim neinvazivní a kvalitní testy! Sundejme jim náhubky a vraťme jim normální život,“ řekla místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová. 

Zdůraznila, jak důležité je pro Česko udržení prozápadní orientace. „Udržíme prozápadní orientaci naší země. Zajistíme, aby naše armáda byla konečně armádou 21. století a Česká republika nebyla černým pasažérem v NATO a plnila závazek výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP do roku 2025. Je nepřijatelné, aby naši vojáci dále používali techniku, na které jezdili ještě jejich otcové na vojně,“ dodala Černochová.  

Lídrem KDU-ČSL v Praze je přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice Tom Philipp. Mimo oblast, které se věnuje profesně, řadí mezi své priority zrychlení stavebního řízení.  

„Chci využít své dlouholeté zkušenosti z komunální politiky a jako zákonodárce usilovat o urychlení stavebního řízení i samotné výstavby nových bytů, aniž by to vedlo k přílišnému zahuštění sídlišť a tím poškození současných obyvatel. Řešení vidím například ve využití brownfieldů,“ řekl Philipp. 

Prvních deset kandidátů na pražské kandidátní listině koalice Spolu:

1. Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09, poslankyně, TOP 09
2. Jana Černochová, starostka Prahy 2, poslankyně, ODS
3. Marek Benda, poslanec, ODS
4. Dominik Feri, poslanec, právník, TOP 09
5. Tom Philipp, přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. LF UK a FTN, KDU-ČSL
6. Bohuslav Svoboda, lékař, poslanec, ODS
7. Pavel Žáček, historik, pedagog, poslanec ODS
8. Renáta Zajíčková, pedagožka, starostka Prahy 5, ODS
9. Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, TOP 09
10. Petr Fifka farmaceut, zastupitel hlavního města Prahy, ODS

Zdroj: Koalice Spolu

Prvních deset míst na pražské kandidátní listině koalice Spolu zahrnuje jména dvou pražských starostek a jednoho starosty. Kromě zmíněné starostky Prahy 2 Jany Černochové je na osmém místě starostka Prahy 5 a členka ODS Renáta Zajíčková. V případě zvolení by se ráda v dolní komoře Parlamentu věnovala školství.

„Vnímám, že v této oblasti je mnoho věcí, které by se měly legislativně změnit, aby se školství mohlo reformovat a školy měly větší podporu. To v současné době školský zákon neumožňuje v plné míře. Chtěla bych se věnovat reformě přijímacího řízení mezi stupni škol. V zákoně je hodně mezer,“ uvedla.

Na devátém místě je starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09. „Chci přispět k narovnání páteře české zahraniční politiky, která se pod vlivem prezidenta Zemana podivně zkroutila,“ sdělil serveru Pražský patriot.


Autor: red

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru