Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Koalice SPOLU chce ustavující zasedání pražského zastupitelstva přerušit na tři týdny
Vyjednávací tým koalice SPOLU pro Prahu. Foto: Facebook

Koalice SPOLU chce ustavující zasedání pražského zastupitelstva přerušit na tři týdny

Povolební vyjednávání stran zvolených do pražského zastupitelstva zatím nevedla k dohodě, nevypadá to tedy, že by se na ustavujícím zasedání ve čtvrtek 3. listopadu volilo nové vedení hlavního města. Vítězná koalice SPOLU, která má 19 zastupitelů, dnes oznámila, jak by si průběh jednání představovala. Chce probrat pár bodů a následně schůzi přerušit na tři týdny.  

„Navrhujeme, aby program jednání zastupitelstva byl schválen tak, aby v úvodu obsahoval body, které umožní neprodleně zahájit činnost zákonem vyžadovaných výborů, kterými jsou finanční, kontrolní a výbor pro výchovu a vzdělávání. Tyto výbory by byly složeny proporčně podle zisku mandátů jednotlivých stran či volebních koalic a tím by byl zaručen férový přístup k jednání a přístupu k informacím v nich působících zastupitelů reprezentující jednotlivé politické kluby. V případě počtu zastupitelů v jednotlivých výborech bychom se mohli přidržet ustáleného počtu 11 zastupitelů, který byl stanoven pro uplynulé volební období. Zároveň navrhujeme, aby bylo stanoveno, že předsedové těchto výborů jsou pro svou činnost uvolněni,“ uvedl v prohlášení vyjednávací tým koalice SPOLU. 

Zároveň koalice navrhla, aby v souladu se zákonem a navrženým programem ustavujícího zastupitelstva, který byl představen na jednání zástupců politických klubů včera, byl také schválen zástupce Prahy pro Městskou polici, pro územní plán a výkon akcionářských práv v městských společnostech.  

Koalice navrhla, aby její zástupce vedl Finanční výbor, vedení Výboru pro výchovu a vzdělávání by měl STAN, Kontrolní výbor by vedlo hnutí ANO, Pověřencem pro řízení Městské policie by se stal současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), zastupitele určeného pro pořizování dokumentace k územnímu plánu by mělo ANO a zástupce a náhradníka pro valné hromady akciových společností by měla koalice SPOLU. 

Ostatní personální otázky, zejména volby primátora, náměstků a dalších členů rady a také členů a funkcionářů dalších výborů, by byly podle představ SPOLU projednávány až na pokračování ustavujícího zastupitelstva. „Navrhujeme, aby se uskutečnilo až 24. listopadu z důvodů termínové kolize možného zastupitelstva za 14 dní se státním svátkem 17. listopadu,“ sdělila koalice SPOLU. 

Dosavadní vedení Prahy plánuje na čtvrteční zastupitelstvo předložit dva materiály, které nesnesou odkladu, a to tisk k účasti hlavního města na mezinárodním veletrhu nemovitostí MIPIM a čerpaní evropských fondů ve prospěch městských částí. „S těmito návrhy jsme připraveni vyslovit souhlas nejen při jejich zařazení na program jednání ustavujícího zastupitelstva, ale i s jejich obsahem,“ uvedlo SPOLU. 

Koalice chce, aby ustavující zasedání zastupitelstvo rozhodlo, že současné vedení města připraví návrh pražského rozpočtu na příští rok, který by se projednával na zasedání 24. listopadu. 

„Druhý bod, který bychom rádi navrhli do programu jednání ustavujícího zastupitelstva, je návrh na projednání rozsahu a způsobu zadání auditů, které se na náš návrh zastupitelstvo rozhodlo vykonat na magistrátu a ve vybraných městských společnostech v souvislosti s kauzou Dozimetr,“ uvedlo SPOLU.   

Koalice chce v této souvislosti iniciovat ustanovení zmocněnce metropole, který by zastupoval zájmy města při přípravě a realizaci auditů včetně zastupovaní v případných občanskoprávních nebo trestněprávních řízeních. Na tuto pozici SPOLU navrhuje dosavadní radní pro legislativu a právo, veřejnou správu a bydlení Hanu Kordovou Marvanovou. 

SPOLU chce, aby zastupitelstvo rozhodlo, že dosluhující rada bude moci rozhodovat jen o záležitostech, které nesnesou odkladu. „Považujeme za nezbytné ustavující zastupitelstvo přerušit a vytvořit tak časový prostor pro další jednání mezi politickými kluby zvolenými do zastupitelstva a pokusit se najít dobré řešení pro hlavní město Prahu, které bude respektovat výsledky voleb i programové priority a průniky jednotlivých stran a hnutí zastoupených v zastupitelstvu,“ sdělila koalice SPOLU.


Autor: puc

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Dnes v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru