Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - zatazeno 23°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Koalice SPOLU chce ustavující zasedání pražského zastupitelstva přerušit na tři týdny
Vyjednávací tým koalice SPOLU pro Prahu. Foto: Facebook

Koalice SPOLU chce ustavující zasedání pražského zastupitelstva přerušit na tři týdny

Povolební vyjednávání stran zvolených do pražského zastupitelstva zatím nevedla k dohodě, nevypadá to tedy, že by se na ustavujícím zasedání ve čtvrtek 3. listopadu volilo nové vedení hlavního města. Vítězná koalice SPOLU, která má 19 zastupitelů, dnes oznámila, jak by si průběh jednání představovala. Chce probrat pár bodů a následně schůzi přerušit na tři týdny.  

„Navrhujeme, aby program jednání zastupitelstva byl schválen tak, aby v úvodu obsahoval body, které umožní neprodleně zahájit činnost zákonem vyžadovaných výborů, kterými jsou finanční, kontrolní a výbor pro výchovu a vzdělávání. Tyto výbory by byly složeny proporčně podle zisku mandátů jednotlivých stran či volebních koalic a tím by byl zaručen férový přístup k jednání a přístupu k informacím v nich působících zastupitelů reprezentující jednotlivé politické kluby. V případě počtu zastupitelů v jednotlivých výborech bychom se mohli přidržet ustáleného počtu 11 zastupitelů, který byl stanoven pro uplynulé volební období. Zároveň navrhujeme, aby bylo stanoveno, že předsedové těchto výborů jsou pro svou činnost uvolněni,“ uvedl v prohlášení vyjednávací tým koalice SPOLU. 

Zároveň koalice navrhla, aby v souladu se zákonem a navrženým programem ustavujícího zastupitelstva, který byl představen na jednání zástupců politických klubů včera, byl také schválen zástupce Prahy pro Městskou polici, pro územní plán a výkon akcionářských práv v městských společnostech.  

Koalice navrhla, aby její zástupce vedl Finanční výbor, vedení Výboru pro výchovu a vzdělávání by měl STAN, Kontrolní výbor by vedlo hnutí ANO, Pověřencem pro řízení Městské policie by se stal současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), zastupitele určeného pro pořizování dokumentace k územnímu plánu by mělo ANO a zástupce a náhradníka pro valné hromady akciových společností by měla koalice SPOLU. 

Ostatní personální otázky, zejména volby primátora, náměstků a dalších členů rady a také členů a funkcionářů dalších výborů, by byly podle představ SPOLU projednávány až na pokračování ustavujícího zastupitelstva. „Navrhujeme, aby se uskutečnilo až 24. listopadu z důvodů termínové kolize možného zastupitelstva za 14 dní se státním svátkem 17. listopadu,“ sdělila koalice SPOLU. 

Dosavadní vedení Prahy plánuje na čtvrteční zastupitelstvo předložit dva materiály, které nesnesou odkladu, a to tisk k účasti hlavního města na mezinárodním veletrhu nemovitostí MIPIM a čerpaní evropských fondů ve prospěch městských částí. „S těmito návrhy jsme připraveni vyslovit souhlas nejen při jejich zařazení na program jednání ustavujícího zastupitelstva, ale i s jejich obsahem,“ uvedlo SPOLU. 

Koalice chce, aby ustavující zasedání zastupitelstvo rozhodlo, že současné vedení města připraví návrh pražského rozpočtu na příští rok, který by se projednával na zasedání 24. listopadu. 

„Druhý bod, který bychom rádi navrhli do programu jednání ustavujícího zastupitelstva, je návrh na projednání rozsahu a způsobu zadání auditů, které se na náš návrh zastupitelstvo rozhodlo vykonat na magistrátu a ve vybraných městských společnostech v souvislosti s kauzou Dozimetr,“ uvedlo SPOLU.   

Koalice chce v této souvislosti iniciovat ustanovení zmocněnce metropole, který by zastupoval zájmy města při přípravě a realizaci auditů včetně zastupovaní v případných občanskoprávních nebo trestněprávních řízeních. Na tuto pozici SPOLU navrhuje dosavadní radní pro legislativu a právo, veřejnou správu a bydlení Hanu Kordovou Marvanovou. 

SPOLU chce, aby zastupitelstvo rozhodlo, že dosluhující rada bude moci rozhodovat jen o záležitostech, které nesnesou odkladu. „Považujeme za nezbytné ustavující zastupitelstvo přerušit a vytvořit tak časový prostor pro další jednání mezi politickými kluby zvolenými do zastupitelstva a pokusit se najít dobré řešení pro hlavní město Prahu, které bude respektovat výsledky voleb i programové priority a průniky jednotlivých stran a hnutí zastoupených v zastupitelstvu,“ sdělila koalice SPOLU.


Autor: puc

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru