Dnes Středa - skorojasno 26°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 26°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Koalice Spojené síly pro Prahu chce v metropoli zřídit garanční fond pro bydlení
Volby 2018Komerční sdělení
Bytová výstavba v Praze jde pomalým tempem. Ilustrační foto: archiv

Koalice Spojené síly pro Prahu chce v metropoli zřídit garanční fond pro bydlení

Koalice Spojené síly pro Prahu, kterou tvoří TOP 09 a STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla, chce v Praze zřídit garanční fond pro získání bydlení, který by měl pomoci mladým Pražanům a lidem v potřebných profesích. Fond s názvem Dostupný byt by měl poskytovat garance, aby žadatelé dostali hypotéku a mohli si pořídit vlastní bydlení. Projekt dnes představila právnička a dvojka kandidátky Jana Kordová Marvanová (STAN). Koalice tak reaguje na regulace České národní banky, které začnou platit 1. října, uvedla Marvanová.

Praha se stává městem, kde vlastní byt patří do kategorie snů a nedosáhnou na něj ani obyvatelé s dobrými příjmy. Ceny neustále rostou, nové byty se dnes průměrně pohybují kolem 94 tisíc korun za metr čtvereční. A lepší to nebude: Dvojciferným tempem roste i výše nájmů a v říjnu začnou platit přísnější regulace ČNB pro získání hypotéky.

Trh s byty potřebuje radikálně rozšířit nabídku, protože je na trhu příliš málo bytů, zvyšuje jejich cenu, jak při koupi, tak v případě nájmu. A na takové byty Pražané prostě nemají – jejich příjmy rozhodně nerostou stejně rychle jako ceny nemovitostí.

Dostupné bydlení pro Pražany je nezbytným krokem pro budoucí bezproblémový chod hlavního města a rozvoj moderní světové metropole.

„Chceme je zajistit pomocí 4 zásadních opatření:

1. Zrušení stavebních uzávěr a zkrácení povolovacího řízení, aby se ročně postavilo 6–8 tisíc bytů.
2. Nový program pro Pražany „Dostupný byt“.
3. Poskytnutí pozemků bytovým družstvům a neziskovým subjektům pro výstavbu bytů.  
4. Audit městského bytového fondu, jeho rekonstrukce a výstavba nových obecních bytů,“uvedla koalice Spojené síly pro Prahu v tiskové prohlášení.

Podle červencového průzkumu agentury STEM/MARK je vysoká cena a nedostupnost bydlení zvlášť palčivým problémem pro mladé Pražany na počátku životní dráhy a pro profese s nižším měsíčním příjmem, které však město nezbytně potřebuje – zdravotní sestry, hasiče, policisty, řidiče MHD, či třeba učitele.

Program „Dostupný byt“ může významně zvýšit dostupnost bydlení právě pro mladé Pražany a zaměstnance v profesích, které jsou pro město nepostradatelné. Proto chce koalice zřídit Fond pro podporu dostupného bydlení, který by poskytoval garance tak, aby cílová skupina žadatelů dosáhla na hypotéční úvěr a mohla si v Praze pořídit vlastní bydlení.

„Mladé rodiny mají problém, že jejich průměrný příjem v současnosti nebude zejména po zavedení regulací ČNB stačit na poskytnutí hypotéky na byt, který by potřebovaly. Přitom právě u nich existuje reálný předpoklad, že se v budoucnu na tuto příjmovou hladinu dostanou. Praha by tak za pomoci garancí pomohla překlenout období, kdy mladí Pražané na hypotéku prostě nemají, ale zároveň právě v této době potřebují zajistit bydlení pro rodinu,“ uvádí kandidátka do Zastupitelstva hlavního města Praha Hana Kordová Marvanová.

Fond by nenarušoval princip soutěže, protože klient by si stále vybíral sám banku, kde by si vzal hypotéku. Fond by zájemci poskytl garanci za část hypotéky, která by překračovala Českou národní bankou stanovenou částku možného zadlužení klienta při jeho aktuálním příjmu. Pokud by klientovi vzrostl příjem, záruka by skončila a bylo by možné ji poskytnout někomu dalšímu. Podobné fondy podle Marvanové fungují i v jiných velkých městech a v Praze by mohl být spuštěn za půl roku. Administrátorem by mohla být Českomoravská záruční rozvojová banka, která má zkušenosti s poskytováním záruk.

„Využití částečných úvěrových garancí je nástroj, jak překlenout situaci, do níž se dostanou ti uchazeči o hypotéky, kteří nesplní po 1. říjnu limity ČNB týkající se poměru hypotéky, případně dlužní služby, k čistému příjmu,“ říká ekonom Miroslav Zámečník, s nímž byl program konzultován.
Program Dostupný byt při uvažované alokaci 1,5 miliardy korun by umožnil získání vlastního bytu minimálně u 3000 zájemců.

Pokud by město kupovalo či samo stavělo byty, tak by za stejnou částku dokázalo pomoci k bydlení jen několika stovkám žadatelů. Přitom administrativní zátěž by byla minimální a prostředky města by byly cíleně použity jako pobídka podporující mladé rodiny a zaměstnance v profesích nezbytných pro chod města.  

„Nutnou podmínkou pro celý projekt je ovšem odblokování povolovacích procesů pro výstavbu nových bytů a otevření brownfieldů. Současný stav se nedá ani nazvat nedostatečným, proces povolování v dnešní době trvá tak dlouho, že prakticky neexistuje. To se ale dá pružně změnit“, připomíná europoslanec, předseda TOP 09 a kandidát na pražského primátora Jiří Pospíšil.

Program „Dostupný byt“ by podle něj mohl výrazným způsobem uspokojit poptávku po vlastním bydlení v Praze a zároveň byl motivací pro klíčové profese, které město potřebuje.

Získání bytů by mohlo řešit problémy s nedostatkem zaměstnanců v potřebných profesích, uvedl pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL), který je na čtvrtém místě kandidátky Spojených sil pro Prahu.


Autor: red

Adaptační skupiny v Praze 7

24. března 2022 v 19:55

Praha 7 tento týden otevřela čtyři adaptační skupiny při základních a mateřských školách, do kterých nyní dochází 60 ukrajinských dětí. Další skupiny jsou v přípravě.

Spojené síly pro Prahu obsadí dva placené posty předsedů výborů

1. listopadu 2018 ve 21:31

Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) obsadí v nově vzniklé koalici s Piráty a Prahou Sobě posty předsedů magistrátních výborů pro dopravu a kulturu. O dalších personáliích zástupci koalice vyjednávají. Na dotaz ČTK to řekl lídr Spojených sil a předseda TOP 09 Jiří...

Na koalici v Letňanech se domluvily ODS, ANO, ODA a TOP 09

1. listopadu 2018 ve 21:24

Na koalici v Praze 18 se domluvili zástupci ODS a Svobodných, ANO, ODA, TOP 09 a jeden nezávislý zastupitel.

Další články
Nahoru