dnes
Pondělí - skorojasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Koalice na magistrátu se opět pohádala. Nyní kvůli primátorovu právu veta
Na pražském magistrátu to opět vře. ODS a TOP 09 se neshodnou. Foto: archiv

Koalice na magistrátu se opět pohádala. Nyní kvůli primátorovu právu veta

I když vedení Prahy složené ze zástupců pravicových stran TOP 09 a ODS opakovaně prohlašuje, že koalice vládne městu dobře a není důvod tuto spolupráci ukončit, realita je jiná. Není měsíc, aby se veřejnost nedozvěděla o nějakých sporech, které otřesají pražskou vládou. Dnes se zrodil další spor, kvůli kterému bylo dokonce předčasně ukončeno pravidelné jednání radních.

Anketa

Vydrží koalice ODS a TOP 09 do voleb na podzim 2014?

Rozpor tentokrát způsobil návrh strany TOP 09, která požaduje zrušení práva veta. To má primátor a jeho náměstci. Bohuslav Svoboda proto přesunul jednání Rady na čtvrtek.

Primátorovi se totiž omezení jeho pravomocí pranic nelíbí. Svůj postoj obhajuje tím, že nechce být loutkou v rukou většiny Rady. 

Prohlášení, že nechce být loutkou v něčích rukou, už od svého nástupu do funkce použil opakovaně. Tento výrok říká v reakcích na situace, kdy je ohrožena jeho pozice. 

Proč takové dohady o právu veta? V Radě hlavního města Prahy má totiž TOP 09 většinu členů. Jejích šest radních by totiž mohlo kdykoli přehlasovat pět radních občanských demokratů.

„Topka“ navrhla zrušení veta z důvodu, že podle jejích posudků je takové opatření jednacího řádu protizákonné.

Dnes zažehnutý spor není zdaleka prvním. V koalici to již dříve vřelo například kvůli odkupu podílu v Pražské plynárenské, tunelu Blanka, právním službám souvisejícím s několikamiliardovou emisí dluhopisů a financováním dopravního podniku.

Připravujeme podrobnosti.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru