Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Knižní tip: Outsider – Rebelka, která si plní své sny

Anna Thu Nguyenová patří ke druhé generaci Vietnamců, která v Česku vyrostla, umí perfektně jazyk a zná veškeré místní reálie. Není typická Vietnamka, ale ani typická Češka. Vymyká se všem běžným stereotypům: je vietnamsky cílevědomá a pracovitá, česky společenská, americky pozitivní, britsky zdvořilá, a přece do žádného z těch národů tak úplně nezapadá. Autobiografický příběh Outsider vysvětlí, že je to tak v pořádku.

Kniha Outsider, na níž s Annou Thu Nguyenovou spolupracoval novinář Ondřej Novotný, nabízí jedinečný osobní příběh mladé světoobčanky, která se narodila v Česku vietnamským rodičům a rozhodla se prorazit za velkou louží. A také upřímný pohled na vietnamskou mentalitu, která ji výrazně ovlivnila ve špatném i dobrém a jakožto členka druhé generace už ji dokáže vnímat kriticky. Vysvětluje typické znaky chování Vietnamců i jejich pohled na soužití s Čechy, čímž leckterým čtenářům dost možná otevře oči.

„Outsider je o mých multikulturních zkušenostech. O tom, jak vidím svět z mého pohledu, o tom, kdy je OK bourat stereotypy, jak jsem se cítila a jak mě vnímali lidé podle toho, v jaké bublině jsem se pohybovala – jako přistěhovalec v Americe, jako Vietnamka v Čechách, jako žena v businessu… Ve své knize jsem chtěla říct, že to, že jsem Asiatka, neznamená, že jsem tichá a nemám názory. A to, že jsem ženská, neznamená, že chci být doma a vařit,“ vysvětluje Anna Thu Nguyenová. 

O autorce
Anna T. Nguyenová se věnuje rozjíždění nových startupů. Získala bakalářský titul z ekonomie na University of Southern California. V Los Angeles také studovala herecký kurz z divadelního a filmového Institutu Leeho Strasberga. Má zkušenosti se start-upy v Los Angeles a Londýně. Ve Vietnamu rozjela svůj první business – komiksový festival Saigon Comic Con. Nyní pracuje na svém druhém start-upu. Mimo jiné si občas odskočí k herectví. V devíti dostala hlavní roli v seriálu Josef a Ly, poté hrála v Ulici a seriálu Sever. Žije v zahraničí a sem tam se objeví v Praze.

outsider-titulka

Ukázka z knihy
3. Bourání stereotypů
Vždycky jsem nenáviděla škatulku „Vietnamci v Čechách“. Třesu se, jen když to slyším. Jasně, určité stereotypy o jakékoli skupině platí vždycky. Říká se, že Američané obvykle neznají zeměpis nebo že si Češi rádi postěžují a Asiaté jsou většinou tiší a pracovití. A já si sama dělám legraci z vlastní česko-vietnamské identity i s pomocí těchto stereotypů. Je pravda, že si pořád na něco stěžuju a neustále pracuji. Ale zároveň vážně nemám ráda, když mě někdo automaticky někam zařadí.
Chápu, proč to tak je. Každý automaticky kategorizujeme a nevědomky generalizujeme. Není to otázka předsudků – kategorie jsou pro nás naprosto nezbytné. Dávají našim myšlenkám strukturu. Kdybychom viděli každou věc jako skutečně jedinečnou, nebyli bychom ani schopni popsat svět kolem nás. Jinak užitečný instinkt generalizování nám ale také může zkreslit názor na svět. Může nás mylně seskupovat do věcí, lidí nebo zemí, které jsou ve skutečnosti velmi odlišné. Na základě několika, nebo dokonce jen jednoho neobvyklého příkladu, může předpokládat, že všichni fungují v jedné kategorii. Z toho pak vznikají různé stereotypy, které často mohou blokovat snahu něčemu či někomu dále porozumět.
Co se stane, když se Vietnamec dopustí zločinu a neplatí daně? Už i tak je dost těžké být „odlišný“ a patřit k menšinové skupině, natož být ještě spojována s člověkem, který se právě dopustil něčeho společensky špatného – a to všechno jen kvůli tomu, že ten člověk vypadá jako já. Když se Čech dopustí zločinu, všichni vědí, že je to kvůli tomu, že on je špatný člověk, ne proto, že jsou Češi špatní lidé. Když se však někdo z menšinové skupiny dopustí trestného činu, lidé mají tendenci předpokládat, že se to odráží na té skupině. Co se stane, když se jmenujete Mohammed a média neustále informují o teroristických činech z arabských států? Nebo když Britové často nedělají rozdíly mezi Čechy a Rusy?

Anna Thu Nguyenová, Ondřej Novotný: Outsider. Vydal Albatros Media. Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/76835871/outsider/


Autor: TZ, red

Praha 6: Výstava v Písecké bráně

Včera v 16:03

V Písecké bráně v Praze 6 můžete najít výstavu snímků ukrajinských fotografů, které vytvořili před vpádem ruské okupační armády.

Čestmír Suška: Věci venku

Včera ve 12:06

Výstavu Čestmíra Sušky s názvem Věci venku najdete od 27. května do 30. června přímo ve Studiu Bubec. Na výstavě budou k vidění studie a nerealizované projekty, které dosud nebyly veřejnosti přístupné. Vernisáž proběhne 26. května od 18 hodin v prostorách studia...

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

18. května 2022 v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Zítra: Šansony na tvrzi

17. května 2022 v 19:08

Ve středu 18. května zve Praha 11 od 18 hodin na pravidelný Šansonový večer na Chodovskou tvrz.

Vysočanská Nokturna pokračují

17. května 2022 ve 13:21

Čtvrteční hudební podvečery v novém parku Zahrádky ve Vysočanech. Ve čtvrtek 19. května v 18 hodin začíná druhý z cyklu koncertů v Praze 9.

Koncert k oslavě 150. výročí narození Jože Plečnika

17. května 2022 v 08:27

K oslavě 150. výročí narození architekta Jožeho Plečnika pořádá Open House Praha v rámci doprovodného programu 8. ročníku festivalu ve středu 18. května od 20 hodin koncert hudby vybraných Plečnikových současníků v čele se skladbami Josefa Bohuslava Foerstera.

Člověk v soukolí dějin. Na křest knihy zve Praha 5

17. května 2022 v 07:19

Praha 5 slavnostně pokřtí knihu Člověk v soukolí dějin s podtitulem Století městské části Praha 5 v lidských osudech.

Výstava: Dědictví zmizelých krajin Česka

16. května 2022 ve 13:50

Od 17. května do 31. srpna se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II.  

Dirty Loops míří na Festiwall do Modřan

16. května 2022 v 09:59

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a...

Letní scéna Harfa odstartuje premiérou komedie Ani o den dýl

16. května 2022 v 09:47

Na začátku června zahájí už 11. sezónu divadelní přehlídka Letní scéna Harfa na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Bezmála čtyři desítky představení budou bavit diváky v průběhu celého léta, poslední představení bude odehráno s koncem prázdnin 31. srpna. 

Další články
Nahoru