Dnes Čtvrtek - skorojasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 21°C
Pátek 2. 6. 2023
Svátek má Jarmil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská kultura

Knižní tip: Outsider – Rebelka, která si plní své sny

Anna Thu Nguyenová patří ke druhé generaci Vietnamců, která v Česku vyrostla, umí perfektně jazyk a zná veškeré místní reálie. Není typická Vietnamka, ale ani typická Češka. Vymyká se všem běžným stereotypům: je vietnamsky cílevědomá a pracovitá, česky společenská, americky pozitivní, britsky zdvořilá, a přece do žádného z těch národů tak úplně nezapadá. Autobiografický příběh Outsider vysvětlí, že je to tak v pořádku.

Kniha Outsider, na níž s Annou Thu Nguyenovou spolupracoval novinář Ondřej Novotný, nabízí jedinečný osobní příběh mladé světoobčanky, která se narodila v Česku vietnamským rodičům a rozhodla se prorazit za velkou louží. A také upřímný pohled na vietnamskou mentalitu, která ji výrazně ovlivnila ve špatném i dobrém a jakožto členka druhé generace už ji dokáže vnímat kriticky. Vysvětluje typické znaky chování Vietnamců i jejich pohled na soužití s Čechy, čímž leckterým čtenářům dost možná otevře oči.

„Outsider je o mých multikulturních zkušenostech. O tom, jak vidím svět z mého pohledu, o tom, kdy je OK bourat stereotypy, jak jsem se cítila a jak mě vnímali lidé podle toho, v jaké bublině jsem se pohybovala – jako přistěhovalec v Americe, jako Vietnamka v Čechách, jako žena v businessu… Ve své knize jsem chtěla říct, že to, že jsem Asiatka, neznamená, že jsem tichá a nemám názory. A to, že jsem ženská, neznamená, že chci být doma a vařit,“ vysvětluje Anna Thu Nguyenová. 

O autorce
Anna T. Nguyenová se věnuje rozjíždění nových startupů. Získala bakalářský titul z ekonomie na University of Southern California. V Los Angeles také studovala herecký kurz z divadelního a filmového Institutu Leeho Strasberga. Má zkušenosti se start-upy v Los Angeles a Londýně. Ve Vietnamu rozjela svůj první business – komiksový festival Saigon Comic Con. Nyní pracuje na svém druhém start-upu. Mimo jiné si občas odskočí k herectví. V devíti dostala hlavní roli v seriálu Josef a Ly, poté hrála v Ulici a seriálu Sever. Žije v zahraničí a sem tam se objeví v Praze.

outsider-titulka

Ukázka z knihy
3. Bourání stereotypů
Vždycky jsem nenáviděla škatulku „Vietnamci v Čechách“. Třesu se, jen když to slyším. Jasně, určité stereotypy o jakékoli skupině platí vždycky. Říká se, že Američané obvykle neznají zeměpis nebo že si Češi rádi postěžují a Asiaté jsou většinou tiší a pracovití. A já si sama dělám legraci z vlastní česko-vietnamské identity i s pomocí těchto stereotypů. Je pravda, že si pořád na něco stěžuju a neustále pracuji. Ale zároveň vážně nemám ráda, když mě někdo automaticky někam zařadí.
Chápu, proč to tak je. Každý automaticky kategorizujeme a nevědomky generalizujeme. Není to otázka předsudků – kategorie jsou pro nás naprosto nezbytné. Dávají našim myšlenkám strukturu. Kdybychom viděli každou věc jako skutečně jedinečnou, nebyli bychom ani schopni popsat svět kolem nás. Jinak užitečný instinkt generalizování nám ale také může zkreslit názor na svět. Může nás mylně seskupovat do věcí, lidí nebo zemí, které jsou ve skutečnosti velmi odlišné. Na základě několika, nebo dokonce jen jednoho neobvyklého příkladu, může předpokládat, že všichni fungují v jedné kategorii. Z toho pak vznikají různé stereotypy, které často mohou blokovat snahu něčemu či někomu dále porozumět.
Co se stane, když se Vietnamec dopustí zločinu a neplatí daně? Už i tak je dost těžké být „odlišný“ a patřit k menšinové skupině, natož být ještě spojována s člověkem, který se právě dopustil něčeho společensky špatného – a to všechno jen kvůli tomu, že ten člověk vypadá jako já. Když se Čech dopustí zločinu, všichni vědí, že je to kvůli tomu, že on je špatný člověk, ne proto, že jsou Češi špatní lidé. Když se však někdo z menšinové skupiny dopustí trestného činu, lidé mají tendenci předpokládat, že se to odráží na té skupině. Co se stane, když se jmenujete Mohammed a média neustále informují o teroristických činech z arabských států? Nebo když Britové často nedělají rozdíly mezi Čechy a Rusy?

Anna Thu Nguyenová, Ondřej Novotný: Outsider. Vydal Albatros Media. Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/76835871/outsider/


Autor: TZ, red

Festival ZUŠ Open zaplní Valdštejnskou zahradu hudbou, divadlem i tancem

Včera v 07:21

V sobotu 3. června bude Valdštejnská zahrada patřit dětem. Zdarma přístupný program v režii celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open nabídne desítky koncertů, divadelních i tanečních představení i výtvarných workshopů v podání více jak 800 nejmladších umělců z celé České...

Kdysi slavný jako Mucha. Znovuobjevený obraz malíře Karla Vítězslava Maška jde do aukce

31. května 2023 v 11:22

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865–1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. 

Výstava: Ztraceni v nadcházejícím okamžiku

31. května 2023 v 11:14

Ve čtvrtek 8. června začne v Kunsthalle Praha nová výstava. Jmenuje se Lost in the moment that follows neboli Ztraceni v nadcházejícím okamžiku a jedná se o druhou výstavu z cyklu Cesty sběratelství. Název vychází z citátu André Bretona a reflektuje vztah mezi minulostí, současností a...

Praha 9 zve na Folkové Podviní 2023

31. května 2023 v 10:24

Osmnáctý ročník Folkového Podviní se koná ve čtvrtek 8. června. Vstup je volný.

Praha 13: Hudba pod Radnicí

30. května 2023 v 11:11

Skupina Big Rock bude hrát nejlepší rockové songy skupin Kabát, Katapult, Turbo, Pink Floyd, Judas Priest v restauraci Pod Radnicí v Praze 13.

Galerie Villa Pellé vystaví levitující obrazy a objekty Lubomíra Typlta

29. května 2023 ve 13:21

Galerie Villa Pellé v Praze 6 připravuje rozsáhlou výstavu aktuální tvorby předního českého malíře Lubomíra Typlta, absolventa prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, jehož obrazy jsou charakteristické silně kontrastní barevností i sarkastickým humorem.

Koncert tradiční romské hudby

27. května 2023 v 06:26

Vrcholem festivalu Khamoro je série tří koncertů tradiční romské hudby. Během toho druhého se v holešovické La Fabrice představí hudební tělesa, které spojuje jedna charakteristika: na evropské scéně působí už nějaký ten pátek a jde o úspěšná zavedená jména.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Divadlo, taneční večery a program pro děti nabízí Letní scéna Harfa

26. května 2023 v 06:38

V pondělí 5. června odstartuje Letní scéna Harfa dvanáctou sezónu divadelní přehlídky, zakončí ji poslední prázdninový den. Unikátní střešní prostor Teras Harfa s divadelní scénou pod širým nebem nabízí divákům v letních měsících netradiční kulturní zážitek. V rámci prázdninových měsíců odehraje...

Tanec Praha uvede premiéru projektu Invisible Traces Yany Reutové

25. května 2023 v 09:42

Yana Reutova, choreografka, tanečnice a lektorka tance z Čornomorsku žije v Praze již druhým rokem. U Oděsy měla vlastní taneční studio a spoustu profesních aktivit. Kvůli válce musela všechno opustit. Teď intenzivně spolupracuje s českými umělci a stává se součástí místní umělecké...

Další články
Nahoru