Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Knižní tipy

Knižní novinka Příběh Prahy 14 je o historii i budoucnosti městské části

Dosud nepublikované vzpomínky místních pamětníků a stovky fotografií najdete v nové knize o historii, ale i budoucnosti Prahy 14. Knižní novinka se jmenuje Příběh Prahy 14.

„Materiály pro tuhle publikaci jsme dávali dohromady několik let, jsou v ní stovky hodin práce, proto je pro mě vydání Příběhu Prahy 14 srdcovka. Chci poděkovat všem autorům a podporovatelům – svým sousedům ze čtrnáctky, kteří přispěli svými vzpomínkami. Bylo mi ctí je potkávat a poznávat,“ komentoval vydání knihy exstarosta čtrnácté městské části Radek Vondra, který je spoluautorem knihy.

Vydání knihy se ujal spolek Doubravka Praha 14. Autorský tým Jaroslav Šmíd, Peer van Eck, Vojtěch Havlovec a Radek Vondra produkčně zastřešila společnost StopZevling.

Knihu pokřtil známý architekt a ambasador knihy Martin Rajniš společně s pražskou radní pro kulturu Hanou Třeštíkovou.

„Takovou knihu by měla mít každá městská část, protože právě na příbězích psaných lidmi roste vztah k Praze. K městu, které není jen o historickém centru – Starém Městě nebo Malé Straně, ale i o místech novějších, místech bez turistů, živějších, ale o to důležitějších pro další rozvoj našeho města,“ řekla při slavnostním křtu.

Martin Rajniš, který pro Prahu 14 vytvořil rozhlednu Doubravka, pozval všechny čtenáře na místo, kde „na vlastní kůži můžete pocítit poryvy svobody“, a zmínil i svůj vztah k lidem Prahy 14, kterým jeho práce připomíná spletitost lidských cest a osudů, ve kterých se ztrácíme, hledáme i potkáváme.

„Když jsem před čtyřmi lety dodělal svojí první knihu Linka 141, nečekal jsem, že za další čtyři roky budou tvořit další a ještě obsáhlejší. Měl jsme okolo sebe opět skvělý tým, kterému musím poděkovat – Jaroslav Šmíd v pozici kostry textů, Pjeer Van Eck v pozici obsahu a Šimon Matějka jako celý grafik knihy. Velikou zásluhu na historickém obsahu a třešničku na dort přidali pánovém Jan Břinek (historik Hloubětína) a Miloslav Kuch Breburda (vojenský historik), díky jejich materiálům kniha dostala ten správný historický punc. Jak říkám já Linka č. 141 byla základní škola, Příběh Prahy 14 je střední škola,“ uvedl Vojtěch Havlovec ze StopZevling.

„Tvůrcům publikace a jejich spolupracovníkům vděčíme za mnohovrstevnatý úvod do starších i nedávných dějin několika čtvrtí nebo, lépe řečeno, historických obcí připojených ku Praze,“ napsal ve své recenzi Štěpán Havlíček z Městské knihovny v Praze.


Autor: TZ, red

První republika – Jak žily hvězdy

26. června 2022 ve 12:02

Z nakladatelství Ikar je novinka Blanky Kovaříkové, která potěší všechny milovníky starých časů. V knize První republika – Jak žily hvězdy čtenáři nahlédnou do soukromí filmových a divadelních herců a hereček i dalších výjimečných osobností své doby – režisérů, tanečnic, výtvarníků, lékařů či...

Politický thriller Hillary Clintonové a Louise Pennyové Vláda Teroru

22. června 2022 ve 13:16

Uznávaná spisovatelka Louise Pennyová se jednou zeptala Hillary Clintonové na její působení ve funkci ministryně zahraničí a jaká byla její nejhorší noční můra. Autentický politický thriller Vláda teroru je odpovědí na tuto otázku.

Robert Galbraith: Neklidná krev

19. června 2022 v 08:56

V nakladatelství Kniha Zlín vyšla dlouho očekávaná kniha od Roberta Galbraitha Neklidná krev. Jde o pátý díl bestsellerové série s Cormoranem Strikem a Robin Ellacottovou.

Tereza Brodská: Moje máma Jana Brejchová

14. června 2022 v 18:53

Knižní novinka Moje máma Jana Brejchová představuje hvězdu, jež v šedesátých letech zazářila i na evropské scéně. Text napsala dcera Jany Brejchové a rovněž úspěšná herečka Tereza Brodská. Čtenářům přibližuje filmovou kariéru svojí maminky a dává nahlédnout i do jejího soukromí, které bylo často...

Napínavá severská detektivka Håkana Nessera Šachy pod sopkou právě vychází

12. června 2022 v 15:55

Autor nezaměnitelné severské krimi prózy Håkan Nesser, kterého bitský The Guardian tituluje jako jednoho z nejlepších autorů severského noiru, žije střídavě ve Stockholmu a na Gotlandu.

Fotopohádka ZUličníci se dočkala pokračování

6. června 2022 v 16:16

V roce 2016 děti i dospělé po celém Česku uchvátila originální fotopohádka ZUličníci o rodině dobrosrdečných chlupatých tvorečků. Nyní na ni její autor fotograf Matěj Dereck Hard navázal druhým dílem, který (nejen) dětem poutavou formou ukazuje, jak se Ne!chovat v přírodě. Na fotografiích se v něm...

Rituální vraždy a zběsilé pátrání, to je Manzorova novinka Na hraně

6. června 2022 v 06:00

METAFORA právě vydala psychologický thriller o riuálních vraždách a nejisté hranici mezi realitou a chorobnými představami od zkušeného francouzského režiséra a spisovatele Reného Manzora, autora prvotřídní napínavé literatury s názvem NA HRANĚ.  

Nepříliš šťastná rodina královny psychothrillerů ze sousedství

31. května 2022 v 07:36

Plná záhad a napětí je kniha Nepříliš šťastná rodina, jejíž autorkou je kanadská královna „psychothrillerů ze sousedství“ – spisovatelka Shari Lapena. Právě ona zanedlouho přijede pozdravit české čtenáře na veletrh Svět knihy 2022 a především jim zde osobně představit svoji novinku. Ta vyšla...

Knižní novinka Suďte spravedlivě je souborem detektivních případů ze středověké Prahy

24. května 2022 v 17:30

Knižní novinka nakladatelství Brána „Suďte spravedlivě – Případy mistra Petra“ je souborem detektivních případů ze středověku, které řeší bystrý a zkušený mistr Petr, se odehrává ve 14. století, je románově propojený a jeho hlavními ingrediencemi jsou tajemství, napětí...

Jak vypadal lockdown ve středověkém pojetí se dozvíte z knihy Vlastimila Vondrušky Ďáblova čísla

21. května 2022 v 10:47

Hned několik vražd ve Dvoře Králové bude muset řešit královský písař Jiří Adam z Dobronína v nejnovějším příběhu spisovatele a historika Vlastimila Vondrušky.

Publikace Člověk v soukolí dějin mapuje historii 20. století perspektivou Prahy 5

19. května 2022 ve 20:19

Unikátní publikaci připravila Praha 5 ve spolupráci s historiky Pavlem Fabinim a Lukášem Cvrčkem. Kniha s názvem Člověk v soukolí dějin (Století městské části Praha 5 v lidských osudech) je živou procházkou dějinami páté městské části se vzpomínkami pamětníků a odkazy na další informace...

Sara Blædel: Dávno ztracená

18. května 2022 v 07:28

I ta největší tajemství jednou vyjdou na povrch… Žena zavražděná v Anglii figurovala osmnáct let na seznamu pohřešovaných Dánů a angličtí vyšetřovatelé jsou v koncích. Chybí jim pachatel i motiv. 

Iva Pekárková: S orlem na zádech

13. května 2022 v 08:30

Další články
Nahoru