dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Knihovna zve na promítání filmu, při kterém se můžete vžít do role nevidomých
Svérázný muzikant se schovává pod maskou. Foto: frank-film.com

Knihovna zve na promítání filmu, při kterém se můžete vžít do role nevidomých

Velký sál Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí se dnes od 19 hodin opět změní v premiérové kino. Knihovna ve spolupráci s Asociací českých filmových klubů uvede britský snímek Frank ve speciální dabované verzi se zvukovou stopou pro nevidomé. Vstupné je 60 korun.

Zkuste si sednout do kina, zavřít oči a nechat se unášet svou fantazií. A teď si zkuste představit, že i když oči otevřete, obraz neuvidíte. Můžete poslouchat pouze dialogy a vše ostatní si domýšlet. Tento model v podstatě znamená, že si vytváříte celý film sami. Film Frank ale bude jiný, přístupný pro nevidomé.

Nadační fond PRiorita se rozhodl film Frank obohatit audio popisem, tedy přidat k filmu další zvukovou stopu s komentářem toho, co se děje na obraze. Primárně slouží ke zpřístupnění filmů nevidomým, ale i všem, kterým není představivost cizí.

Film Frank popisuje příběh Jona, obyčejného, netalentovaného mládence, který si o sobě myslí přesný opak. Shodou náhod se stane součástí alternativní kapely The Soronprfbs, kde jako klávesista a producent dostává příležitost splnit si sen a realizovat své schopnosti, o nichž je přesvědčen. Fascinován Frankem, talentovaným umělcem, jenž se skrývá za obří umělou hlavou, investuje veškeré své finance do nahrávání alba.

Hlavní postavě filmu Jonovi (Domhnall Gleeson) propůjčil hlas Matouš Ruml. Franka (Michael Fassbender) skrývajícího se za obří umělou hlavou dabuje Ivan Trojan. Ostatní role uslyšíme v podání Nely Boudové, Otakara Brouska, Martina Písaříka, Terezy Bebarové a mnoha dalších.

Nadační fond PRiorita nejdříve produkoval „filmy v rádiu“. Postupem času se nadšení přetavilo do odhodlání vytvořit portfolio filmů pro nevidomé. „Bereme dabing jako uměleckou činnost a chceme kvalitní dabing nabídnout také nevidomým. Bojujeme proti mechanickému překladu a neadekvátnímu obsazení hlasových rolí,“ doplnila Vendula Velísková z fondu PRiorita.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru