dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Zmrtvýchvstání knihovny na Pohořelci. Od září bude opět otevřena
Dům na Hradčanech, ve kterém by mohla od září opět fungovat knihovna. Foto: Wikimedia Commons

Zmrtvýchvstání knihovny na Pohořelci. Od září bude opět otevřena

Petr Kučera z pražských Hradčan v minulosti interpeloval starostu Oldřicha Lomeckého (TOP 09) kvůli tomu, že Praha 1 upustila od financování městské knihovny na Pohořelci. Inicioval také petici za záchranu pobočky. Dnes vítá, že mělo smysl ozvat se. Knihovna totiž bude dočasně zřejmě zachráněna.

Interpelace 

„Musím svému dítěte vysvětlit, proč už pro Prahu 1 není podpora knihovny prioritou. Bojím se, že až se mě zeptá, proč Praha 1 hodila své občany přes palubu a proč musíme kvůli každé, i nicotné záležitosti, jezdit z Pohořelce na Prahu 6, budu muset použít slova jako bezohlednost, chamtivost a pohrdání občany,“ uvedl letos 13. března Petr Kučera v interpelaci na starostu Oldřicha Lomeckého. 

O zachování pobočky městské knihovny na Pohořelci bojovala radniční opozice i občané. Včetně vás. Radní Pavol Škrak (ČSSD), zodpovědný za kulturu, dnes předložil zprávu, ze které vyplývá, že městská část uzavře dohodu s Městskou knihovnou. Podle ní bude provoz k 1. září obnoven. Jste s tím spokojen?
V zásadě ano. Od 1. září by měla být otevřena v původních prostorách na čtyři dny v týdnu, místo pěti, po které bývala otevřena do 4. března, kdy byla zavřena. Otevření na čtyři dny v týdnu je možné akceptovat. Zastupitelé se navíc hlasováním zavázali, že město zajistí finance pro letošní i následující rok. To je také dobrá zpráva.

Na starostu Prahy 1 Lomeckého jste se v minulosti obrátil s interpelací, v níž jste mimo jiné uvedl: „Žiji se svou rodinou na Pohořelci. V poslední době to byla zejména má pětiletá dcera, kdo si chodil do knihovny vypůjčovat pohádkové knížky.“ Takže to mělo smysl a dopadlo to dobře?
Dalo by se říci. Dobrý pocit mi jen trochu kazí skutečnost, že nebyla odsouhlasena konkrétní finanční částka, kterou městská část zajistí. Schváleny nebyly ani jiné závazky. Doufám tedy, že se městská část bude držet selského rozumu.

Jak hodnotíte dnešní diskusi na zastupitelstvu první městské části?
V diskusi mě především zaujala ostrá výměna názorů mezi zástupci ODS a ČSSD. Sociální demokraté jsou na radnici v koalici s TOP 09, ODS je v opozici. Občanští demokraté zdůrazňovali své zásluhy o knihovnu z dřívějška, sociální demokraté vzdorovali z politických důvodů. Nebylo jasné proč, ale asi nevidíme do vnitřních sporů. Výsledek přesto považuji za uspokojivý.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru