Dnes Neděle - polojasno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Knihovna na Petřinách je po kolaudaci, otevře se v listopadu
Nová knihovna na Petřinách. Foto: MKP

Knihovna na Petřinách je po kolaudaci, otevře se v listopadu

Stavba nové knihovny v Praze 6 na Petřinách byla dokončena. Městská knihovna v Praze (MKP) obdržela kolaudační souhlas. Informovala o tom mluvčí Lenka Hanzlíková. Otevření nové pobočky, jejíž stavba začala na jaře 2022, je plánováno na začátek listopadu.  

„Moderní budova nahradila provizorní stavbu takzvané školičky, ve které knihovna sídlila od 60. let 20. století. Knihovna se stane významným kulturním a kreativním centrem nejen pro lokalitu Prahy 6, ale s přesahem do celého regionu. Otevření knihovny je plánováno na středu 1. listopadu,“ uvedl ředitel MKP Tomáš Řehák.  

V následujících dvou měsících proběhne nejen stěhování agend z Ústřední knihovny, například třídící linky na knihy, ale hlavně vybavení interiéru nábytkem a celkové zabydlení prostor. Lidé se mohou přijít seznámit s novou nabídkou knihovny na akci Zažít Petřiny jinak, která proběhne v sobotu 16. září v blízkosti stanice metra Petřiny. 

„Sleduji příběh knihovny na Petřinách od roku 2014, kdy nám pan ředitel Řehák představil původní projekt. Obdivuji ho za trpělivost, s níž projekt dotáhl do cíle. Pro Prahu 6 má knihovna nesmírný význam, jako přirozené kulturně-komunitní centrum Petřin. Dosud tam totiž velmi chybělo,“ uvedl radní pro kulturu, sport a volný čas Prahy 6 Jan Lacina (STAN). 

Investiční výdaje činí 232 milionů korun, 90 milionů je hrazeno z prostředků Ministerstva kultury ČR v rámci dotace Národního plánu obnovy. Knihovna nabídne návštěvníkům moderní prostor vybavený ke studiu, práci i relaxaci s knihou. Chybět proto nebudou skupinové studovny, čajové koutky, posezení na terase a sál pro 60 diváků. 

„Těšíme se, že lidé objeví nejen program, který pro ně knihovna už teď připravuje, ale také přijdou se svými nápady, co by rádi v knihovně realizovali,“ vyzvala ke spolupráci vedoucí knihovny Petřiny Hana Livorová.  

Vzpomínkou na starou knihovnu je plastika veverky, která zdobila vstupní portál školičky, a nově je umístěna v zahradě knihovny.  


Autor: Jan Puci

Roman Čerňák vystavuje v Galerii 14

Včera v 08:24

Ve středu 4. října otevře Praha 14 v Galerii 14 na náměstí Plk. Vlčka výstavu obrazů a dekorací ze dřeva autora Romana Čerňáka.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

Včera v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Cyklus Hybatelé rezonance otevře klavírista Jan Bartoš

Včera v 07:23

V pořadí šestý ročník cyklu sólových recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí mimořádná setkání s českou klavírní špičkou, otevře v pondělí 2. října Jan Bartoš. Umělec, jehož mezinárodní kritika označuje za jednoho z nejlepších evropských klavíristů, vystoupí s programem z oceňovaného posledního...

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

Včera v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Koncert: 130 let s vámi v chrámu sv. Ludmily

29. září 2023 v 09:41

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru se pojí řada oslavných akcí. Kromě posvěcení vína, výstavy nebo hudebně dramatického pásma to bude i slavnostní koncert v chrámu sv. Ludmily v sobotu 7. října od 19 hodin.

Homo faber-člověk tvůrce

29. září 2023 v 08:12

V úterý 3. října v 18 hodin bude v Galerii 1 v Praze 1 zahájena výstava Spolek pražských výtvarných umělců, která navazuje na dobu První republiky, kdy spolky a sdružení zajišťovaly nové a tradiční ideje, zrcadlící život výtvarného umění.

Tóny nad městy. Praha 9 zve na koncert Edity Randové

28. září 2023 v 19:13

Mimořádný zážitek nabídne zahajovací koncert festivalu Tóny nad městy ve čtvrtek 19. října od 19 hodin na vysočanské radnici Prahy 9. Uslyšíte duo složené z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristky Šárky Knížetové.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

Další články
Nahoru