Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knihovna na Petřinách je po kolaudaci, otevře se v listopadu
Nová knihovna na Petřinách. Foto: MKP

Knihovna na Petřinách je po kolaudaci, otevře se v listopadu

Stavba nové knihovny v Praze 6 na Petřinách byla dokončena. Městská knihovna v Praze (MKP) obdržela kolaudační souhlas. Informovala o tom mluvčí Lenka Hanzlíková. Otevření nové pobočky, jejíž stavba začala na jaře 2022, je plánováno na začátek listopadu.  

„Moderní budova nahradila provizorní stavbu takzvané školičky, ve které knihovna sídlila od 60. let 20. století. Knihovna se stane významným kulturním a kreativním centrem nejen pro lokalitu Prahy 6, ale s přesahem do celého regionu. Otevření knihovny je plánováno na středu 1. listopadu,“ uvedl ředitel MKP Tomáš Řehák.  

V následujících dvou měsících proběhne nejen stěhování agend z Ústřední knihovny, například třídící linky na knihy, ale hlavně vybavení interiéru nábytkem a celkové zabydlení prostor. Lidé se mohou přijít seznámit s novou nabídkou knihovny na akci Zažít Petřiny jinak, která proběhne v sobotu 16. září v blízkosti stanice metra Petřiny. 

„Sleduji příběh knihovny na Petřinách od roku 2014, kdy nám pan ředitel Řehák představil původní projekt. Obdivuji ho za trpělivost, s níž projekt dotáhl do cíle. Pro Prahu 6 má knihovna nesmírný význam, jako přirozené kulturně-komunitní centrum Petřin. Dosud tam totiž velmi chybělo,“ uvedl radní pro kulturu, sport a volný čas Prahy 6 Jan Lacina (STAN). 

Investiční výdaje činí 232 milionů korun, 90 milionů je hrazeno z prostředků Ministerstva kultury ČR v rámci dotace Národního plánu obnovy. Knihovna nabídne návštěvníkům moderní prostor vybavený ke studiu, práci i relaxaci s knihou. Chybět proto nebudou skupinové studovny, čajové koutky, posezení na terase a sál pro 60 diváků. 

„Těšíme se, že lidé objeví nejen program, který pro ně knihovna už teď připravuje, ale také přijdou se svými nápady, co by rádi v knihovně realizovali,“ vyzvala ke spolupráci vedoucí knihovny Petřiny Hana Livorová.  

Vzpomínkou na starou knihovnu je plastika veverky, která zdobila vstupní portál školičky, a nově je umístěna v zahradě knihovny.  


Autor: Jan Puci

Malostranský hřbitov zve na vycházku

Dnes v 07:40

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku v sobotu 27. července od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme.

Výstava na radnici: Vnímání trvalek

Dnes v 07:04

V atriu radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí se koná výstava Vnímání trvalek. Uvidíte mnoho zajímavých fotografií trvalek v rozmanitých prostředích, ve veřejné zeleni, z různých ročních období, v častých i méně častých situacích.

Komentovaná prohlídka výstavy SPOLU 3

Dnes v 06:16

Ve čtvrtek 25. července se od 17 hodin koná komentovaná prohlídka společné výstavy SPOLU 3 Nového sdružení pražských umělců (NSPU), spolku založeného v roce 1992 Jiřím Načeradským.

Grafiku Roberta Junda uvidíte v Galerii 9 do konce července

Včera v 19:14

V Galerii 9 probíhá Léto s Polskou grafikou. V červenci tu najdete digitální grafiku profesora Lodžské Akademie krásných umění Roberta Junda.

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Nizozemský národní orchestr mladých hraje v Praze

23. července 2024 v 08:05

Nizozemský orchestr mladých (Jeugdorkest Nederland, neboli JON) se vydává na své každoroční letní turné po Evropě. V tomto symfonickém orchestru se scházejí nejlepší talenty ve věku od 14 do 21 let z celého Nizozemska, aby společně pracovali na nejvyšší úrovni na náročných dílech velkého...

Výstava Nová hmota: Studenti a absolventi ateliéru kresby AVU

23. července 2024 v 07:13

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 18 do 22 hodin v Galerii Portheimka, Štefánikova 68/12, na Smíchově.

Další články
Nahoru