Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kniha Velká Praha nahlíží za kulisy velkoměsta
Výhled ze Svatomikulášské městské zvonice. Foto: archiv

Kniha Velká Praha nahlíží za kulisy velkoměsta

Šest autorů, známých i méně známých, všichni nefalšovaní milovníci Prahy, napsali pozoruhodnou knihu o Velké Praze. Knihu s názvem Velké Praha – Drobnovhledy s podtituelem Zvídavýma očima ke 100. výročí jejího založení pojali netradičně jako sérii 38 takzvaných drobnovhledů, tedy jakýchsi „nakouknutí“ za kulisy velkoměsta. Novinku vydalo nakladatelství Cattacan.

velka-praha-drobnovhledy-3d-osekane Vznikla pestrá, ale promyšlená informační koláž zprostředkující vhled do života Velké Prahy. Čtenář se dozví leccos podstatného, mnohdy překvapivého, vážné údaje se střídají s různými zajímavostmi, perličkami a informacemi nezřídka velmi překvapivými. 

Autoři Vladislav Dudák, Martin Formánek, Václav Ledvinka, Vít Rýpar, Ludmila Rýparová a Kristina Zábrodská sledují nejen světla, ale i stíny meziválečné metropole, a tak před námi nakonec v souhrnu jednotlivých drobnovhledů plasticky vystoupí město nám natolik blízké, že stále čerpáme z jeho dědictví, ale zároveň tak vzdálené, že již se stalo zdrojem moderních legend. 

Kniha je doprovázena množstvím převážně historických fotografií, dobových inzerátů i map. 

O autorech knihy Velká Praha – Drobnovhledy 

PhDr. Vladislav Dudák (nar. 1958)

Filosof, historik a učitel. Jeho láskou je Praha, o níž napsal mj. knihy Prahou po Vltavě, Pražský poutník a Praha mosty spojená (spoluautor). Je též autorem a spoluautorem učebnic z oblasti filosofie a spol. věd, Encyklopedie světové architektury (2 sv.), souboru esejů Myšlenkování a Skryto ve slovech aj. Jako editor oceněn Výroční cenou nadace Český literární fond. 

Doc. PhDr. Václav Ledvinka, CSc. (nar. 1947)

Historik a archivář, absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1987–2016 byl ředitelem Archivu hl. m. Prahy. Vedle archivu působí na Filozofické fakultě UJEP v Ústí n. L. Specializuje se na hospodářské a sociální dějiny raného novověku, dějiny Prahy a českých měst. Publikoval řadu knih a více než 300 odborných studií, článků, katalogů výstav atd. 

PhDr. Kristina Zábrodská, Ph.D. (nar. 1984)

Novinářka, editorka a autorka kuchařek s příběhem (Sladká první republika, Víno ve sklence a na talíři a Neštěkej a jez!). Vystudovala Fakultu sociálních věd UK a Filozofickou fakultu UK. Více než deset let se věnuje výzkumu životního stylu za první republiky v dobovém tisku. 

PhDr. Martin Formánek, Ph.D. (nar. 1974)

Vystudoval Filozofickou fakultu UK a působí jako učitel na pražském gymnáziu. Specializuje se na moderní dějiny, je garantem dějepisného obsahu vzdělávacího portálu ČT edu. K jeho zájmům patří filokartie. 

Ing. arch. Vít Rýpar (nar. 1988)

Vystudoval Fakultu architektury na ČVUT a pracuje v Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Dlouhodobě se zajímá o historii pražského urbanismu a architektury. Je spoluautorem knihy Praha mosty spojená. 

Ludmila Dudáková Rýparová (nar. 1990)

Celý život prožila v Praze, k níž si vypěstovala lásku díky svým rodičům. Dříve se živila překládáním knih, nyní pracuje jako knihovnice v Městské knihovně v Praze.

Knihu můžete zakoupit v kamenných knihkupectvích nebo například zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/632187-velka-praha-drobnovhledy-zvidavyma-ocima-ke-100-vyroci-jejiho-zalozeni-1922–2022.html

Knihu lze zakoupit v elektronické verzi: https://www.kosmas.cz/knihy/518328/velka-praha-drobnovhledy/


Autor: red

Klenovského Veduty přináší historická zobrazení měst českých zemí

Včera ve 20:44

Víte, jak vypadal středověký pohled nebo plánek města? Kniha Veduty – Historická zobrazení měst českých zemí od nejstarších dob do poloviny 19. století přináší soubor nejzajímavějších dobových zobrazení měst a jejich částí.

Alena Damijo: Srdečné pozdravy z Řecka

22. července 2024 ve 14:24

Srdečné pozdravy z Řecka posílá svým čtenářům česká autorka žijící ve Velké Británii Alena Damijo. Její nový román je – jak už jsme u ní ostatně zvyklí – opět plný humoru, tentokrát přináší úsměvné příhody z rodinné dovolené s pubertálními potomky na ostrově Rhodos. Vydává...

Brian Freeman: Ursulina. Děsivá legenda ožívá a rozsévá smrt

12. července 2024 ve 14:10

Bájné příšery mívají různá jména: Yetti, Vasitri, Čučuna… V okrese Černého vlka jí říkají Ursulina. A pro většinu jeho obyvatel není tahle obluda bájná, ale reálná. Protože za sebou nechává rozpárané mrtvoly a jejich krví u nich pokaždé napíše vzkaz: Jsem...

Skleněný muž povstává z hlubin, odkud se nikdo nikdy nevrátil

3. července 2024 ve 13:00

V nakladatelství Kalibr vychází thriller od zkušeného matadora tohoto žánru, švédského spisovatele Anderse de la Motteho. Skleněný muž je druhým dílem ze série temných severských případů inspektorky Leo Askerové o krutých zákoutích lidské duše, který navazuje na předchozí thriller Pán...

David Goggins: Mě nic nezlomí

26. června 2024 v 07:40

Dětství Davida Gogginse bylo noční můrou – chudoba, předsudky a fyzické týrání ho velmi poznamenaly. Díky sebekázni, psychické odolnosti a tvrdé práci se však Goggins proměnil z depresivního mladíka s nadváhou v ikonu amerických ozbrojených sil a jednoho z nejlepších světových vytrvalostních...

Amerikánka. Kniha Davida Jařaba, film Viktora Tauše

25. června 2024 v 11:07

Co vás dokáže udržet při životě, když proti vám stojí celý svět a vy jste ještě dítě? Ema Černá, hrdinka příběhu inspirovaného skutečnými osudy, v sobě dokáže najít sílu a vůli přežít. Nejpodstatnější je totiž věřit nejen v sebe sama, ale i v to, že o vás někdo stojí. I kdyby byl třeba až...

Karla Kubíková: Dům na konci ulice

24. června 2024 v 07:02

Vdova a čerstvá důchodkyně Nina, která miluje literaturu a svého malého psa, žije poklidný život v domě po rodičích s bratrem Radkem, jemuž odmítá porozumět. Je matkou jediného syna, jenž už před lety odešel do Latinské Ameriky. S ním, jeho ženou a dcerou se vídá pouze přes Skype. Příběh o trpké...

Kateřina Surmanová: Tři sekery

23. června 2024 ve 20:18

Česká autorka Kateřina Surmanová přichází po úspěšných románech Šepot z lesa a Zvedá se vítr s dalším mysteriózním thrillerem. Jmenuje se Tři Sekery, podle názvu obce v Karlovarském kraji, kde se odehrává převážná část děje. Vychází v nakladatelství Kalibr.

Tom Hanks a jeho Biják: Jak se dělá velkofilm

22. června 2024 v 11:54

Zábavný i dojemný román z filmového světa v režii oscarového herce Toma Hankse. Úvodní scéna: Píše se rok 1947.

Jo Nesbo: Noční dům

21. června 2024 v 16:47

Nesbo v novém žánru! Thriller s hororovými prvky, který vás pohltí.

Lucie Hlavinková: Svátek hada

20. června 2024 v 09:40

Osudy uštknuté dobou. Příběh inspirovaný skutečným vyprávěním. Mrazivé ulice Moskvy, bezútěšný gulag, bojiště druhé světové války i poválečná Praha.   

Vzpomínka na vraha je strhující sondou do Švédska devadesátých let

19. června 2024 ve 13:12

V létě 1994 Švédsko sužované vlnou veder prožívá své fotbalové „Nagano“ a v zemi zároveň řádí masový vrah Mattias Flink. Mladá zardoušená žena však do vzorce jeho vraždění nezapadá, a velmi rychle se ukazuje, že není jedinou z obětí zavražděných stejným...

…a přeskočila jiskra

19. června 2024 ve 12:27

Spisovatelská stálice Halina Pawlowská poslala na pulty knihkupectví svoji novou povídkovou knihu …a přeskočila jiskra (nakladatelství Motto).

Eseje o vědomí nabídnou pět úhlů pohledu

18. června 2024 ve 14:25

Soubor Esejů o vědomí s podtitulem Směrem k umělé inteligenci editorů Vladimíra Maříka, Taťány Maříkové a Miroslava Svítka pokřtila na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Kniha, která vyplňuje jistý dluh na českém knižním trhu, se...

Tim Voors: Nesamota. Putování po stezce Te Araroa napříč Novým Zélandem

18. června 2024 v 10:41

Přidejte se k vytrvalému poutníkovi Timu Voorsovi na jeho výpravné a dlouhé cestě po stezce Te Araroa Trail, která vás povede tři tisíce kilometrů a čtyři miliony kroků napříč drsnou přírodou Nového Zélandu.

Další články
Nahoru