Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Kniha Velká Praha nahlíží za kulisy velkoměsta
Výhled ze Svatomikulášské městské zvonice. Foto: archiv

Kniha Velká Praha nahlíží za kulisy velkoměsta

Šest autorů, známých i méně známých, všichni nefalšovaní milovníci Prahy, napsali pozoruhodnou knihu o Velké Praze. Knihu s názvem Velké Praha – Drobnovhledy s podtituelem Zvídavýma očima ke 100. výročí jejího založení pojali netradičně jako sérii 38 takzvaných drobnovhledů, tedy jakýchsi „nakouknutí“ za kulisy velkoměsta. Novinku vydalo nakladatelství Cattacan.

velka-praha-drobnovhledy-3d-osekane Vznikla pestrá, ale promyšlená informační koláž zprostředkující vhled do života Velké Prahy. Čtenář se dozví leccos podstatného, mnohdy překvapivého, vážné údaje se střídají s různými zajímavostmi, perličkami a informacemi nezřídka velmi překvapivými. 

Autoři Vladislav Dudák, Martin Formánek, Václav Ledvinka, Vít Rýpar, Ludmila Rýparová a Kristina Zábrodská sledují nejen světla, ale i stíny meziválečné metropole, a tak před námi nakonec v souhrnu jednotlivých drobnovhledů plasticky vystoupí město nám natolik blízké, že stále čerpáme z jeho dědictví, ale zároveň tak vzdálené, že již se stalo zdrojem moderních legend. 

Kniha je doprovázena množstvím převážně historických fotografií, dobových inzerátů i map. 

O autorech knihy Velká Praha – Drobnovhledy 

PhDr. Vladislav Dudák (nar. 1958)

Filosof, historik a učitel. Jeho láskou je Praha, o níž napsal mj. knihy Prahou po Vltavě, Pražský poutník a Praha mosty spojená (spoluautor). Je též autorem a spoluautorem učebnic z oblasti filosofie a spol. věd, Encyklopedie světové architektury (2 sv.), souboru esejů Myšlenkování a Skryto ve slovech aj. Jako editor oceněn Výroční cenou nadace Český literární fond. 

Doc. PhDr. Václav Ledvinka, CSc. (nar. 1947)

Historik a archivář, absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1987–2016 byl ředitelem Archivu hl. m. Prahy. Vedle archivu působí na Filozofické fakultě UJEP v Ústí n. L. Specializuje se na hospodářské a sociální dějiny raného novověku, dějiny Prahy a českých měst. Publikoval řadu knih a více než 300 odborných studií, článků, katalogů výstav atd. 

PhDr. Kristina Zábrodská, Ph.D. (nar. 1984)

Novinářka, editorka a autorka kuchařek s příběhem (Sladká první republika, Víno ve sklence a na talíři a Neštěkej a jez!). Vystudovala Fakultu sociálních věd UK a Filozofickou fakultu UK. Více než deset let se věnuje výzkumu životního stylu za první republiky v dobovém tisku. 

PhDr. Martin Formánek, Ph.D. (nar. 1974)

Vystudoval Filozofickou fakultu UK a působí jako učitel na pražském gymnáziu. Specializuje se na moderní dějiny, je garantem dějepisného obsahu vzdělávacího portálu ČT edu. K jeho zájmům patří filokartie. 

Ing. arch. Vít Rýpar (nar. 1988)

Vystudoval Fakultu architektury na ČVUT a pracuje v Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Dlouhodobě se zajímá o historii pražského urbanismu a architektury. Je spoluautorem knihy Praha mosty spojená. 

Ludmila Dudáková Rýparová (nar. 1990)

Celý život prožila v Praze, k níž si vypěstovala lásku díky svým rodičům. Dříve se živila překládáním knih, nyní pracuje jako knihovnice v Městské knihovně v Praze.

Knihu můžete zakoupit v kamenných knihkupectvích nebo například zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/632187-velka-praha-drobnovhledy-zvidavyma-ocima-ke-100-vyroci-jejiho-zalozeni-1922–2022.html

Knihu lze zakoupit v elektronické verzi: https://www.kosmas.cz/knihy/518328/velka-praha-drobnovhledy/


Autor: red

Elpida vydává návod, jak v Česku dobře zestárnout

3. února 2023 v 07:10

Jedenáct příběhů seniorů a jedenáct esejů. To je obsah knihy, kterou v těchto dnech vydává Elpida. Odráží dvacet let zkušeností této neziskové organizace s prací pro seniory.  

Brianna Labuskes: PODEZŘENÍ

29. ledna 2023 v 08:42

Mrazivý, strhující krimipříběh o šokujícím případu rodinné vraždy, jehož řešení leží v rukou někoho, kdo se v minulosti možná dopustil stejného zločinu…

Rebecca Zanetti: Uteč, dokud můžeš

25. ledna 2023 v 08:03

METAFORA vydává 25. ledna první díl nové thrillerové série od bestsellerové autorky žebříčku New York Times Rebeccy Zanetti, UTEČ, DOKUD MŮŽEŠ. 

Katie Gutierrezová: Dvojí život

11. ledna 2023 v 08:03

Z nakladatelství Ikar je knižní novinka Dvojí život od americké spisovatelky mexického původu Katie Gutierrezové. Její hlavní hrdinkou je úspěšná bankéřka Dolores Riverová, která si vybudovala oslnivou mezinárodní kariéru a svůj soukromý čas dělí mezi dvě země a dvě rodiny – dokud pravda nevyjde...

Knižní tip: Pokračování kultovního thrilleru Ready Player One

5. ledna 2023 v 09:23

Fanoušky sci-fi a zejména kultovního thrilleru Ready Player One  potěší pokračování tohoto fantastického příběhu z budoucnosti. Jmenuje se Ready Player Two a autorem je samozřejmě opět Ernest Cline. Vydává Laser.

Šťastný nový rok: Autorka knih pro mládež přichází s thrillerem pro dospělé

27. prosince 2022 v 07:36

Přímo symbolicky se jmenuje nejnovější thriller z nakladatelství Kalibr od Malin Stehn, úspěšné švédské autorky několika desítek knih pro mládež. Šťastný nový rok je jejím debutem pro dospělé. Odehrává na Silvestra, kdy hrdinové očekávají nejlepší a nejzábavnější noc v celém roce. Zatímco staří...

Rena Rosenthal: Dvorní zahradnice – Jarní sen

23. prosince 2022 v 07:30

Příznivce romantických příběhů potěší první díl nové historické ságy Dvorní zahradnice od Reny Rosenthal. Román nese poditul Jarní sen a odehrává se na konci 19. století v Německu. Další pokračování připravuje nakladatelství Ikar na příští rok.

Robert Jordan: Kolo času – Velké hledání

22. prosince 2022 ve 22:00

Legendární epická fantasy Roberta Jordana Kolo času pokračuje po prvním dílu Oko světa druhou knihou, nazvanou Velké hledání. A fanoušci se opět mají na co těšit! Vydává...

Martin Zounar, Alexandra Rohlíková: Jíst, či nejíst?

14. prosince 2022 v 15:09

Knižní rozhovor čeká čtenáře v knize nazvané Jíst, či nejíst. S oblíbeným hercem Martinem Zounarem si tentokrát povídá výživová poradkyně a trenérka Alexandra Rohlíková. Společně rozebírají celou řadu různých témat ze života a samozřejmě i to, jaké to je bojovat celý život se životosprávou a...

Osm hor. Cognettiho román nově vychází s filmovou obálkou

6. prosince 2022 v 09:49

Román italského spisovatele Paola Cognettiho Osm hor vyšel poprvé v roce 2016 (č. 2017) a u čtenářů i u kritiky sklízel velké úspěchy – získal dokonce prestižní literární ocenění Premio Strega za nejlepší prozaické dílo napsané v italském jazyce. V letošním roce byl román zfilmovaný...

Šonkův let do nebes

30. listopadu 2022 v 07:46

Martin Šonka býval kdysi obyčejným klukem ze Sezimova Ústí, nyní je elitním akrobatickým pilotem a respektovanou sportovní osobností. V knize Můj let do nebes, kterou sepsal společně se zkušeným sportovním novinářem Robertem Sárou, poutavě popisuje svoji cestu k absolutní světové špičce a zároveň...

David Attenborough: Výpravy na druhý konec světa

26. listopadu 2022 v 18:27

Uznávaný přírodovědec a tvář populárních dokumentů BBC vypráví o svých prvních cestách do neznáma za neprostupnou panenskou divočinou.

Thunberg: Kniha o klimatu

24. listopadu 2022 v 08:15

Pořád je ještě čas zachránit svět. Myslí si to nejen švédská aktivistka Greta Thunberg, ale i stovka předních světových vědců a dalších odborníků, kteří v Knize o klimatu shrnují nejnovější poznatky ze svých oborů. Samotná Greta zde funguje jako editorka, jež uvádí jednotlivé kapitoly a říká:...

Barbara Davisová: Kouzlo všité do šatů

21. listopadu 2022 v 16:05

METAFORA vydala knihu Kouzlo všité do šatů. Okouzlující román o osudových křižovatkách, druhých šancích a ztracené i znovu nalezené naději od Barbary  Davisové, bestsellerové autorky knihy Poslední měsíční dívka.

Kniha Vlakem po nejkrásnějších železnicích světa představuje 50 tras

21. listopadu 2022 v 15:30

Kniha Vlakem po nejkrásnějších železnicích světa do jednoho průvodce shrnuje ty nejzajímavější a nejkouzelnější železniční tratě světa. Můžete na nich cestovat jak luxusními vlaky, tak levnými místními spoji. Překonávat hory i tropické džungle. Tak nastupte a nechte se okouzlit krásou legendárních...

Další články
Nahoru