Kniha České cizinky přináší příběhy českých žen žijících v zahraničí
3. listopadu 2024 06:09
Literární dokument novinářky Jany LeBlanc a fotografky Patricie Krivanek mapuje život českých žen, které mají domov v jiné zemi světa, než se narodily. Prostřednictvím jedenácti beletrizovaných autentických výpovědí ukazuje různé zkušenosti s životem v cizích zemích.
Každý příběh se snaží zlomit předsudky, které o zemích nebo o životě v cizině máme, a relativizovat klišé, která s nimi spojujeme. Je v USA opravdu všechno možné, a to i pro matku-samoživitelku? Co když muslimka nemusí být od hlavy k patě zašátkovaná žena, ale klidně potetovaná holka v tílku?
Dá se uchytit v cizině bez znalosti jediného slova cizího jazyka? Zkazí rodiče dítěti život, když mu rodiče v pubertě vezmou domov, kulturu a všechno, čím žije?
Kniha je ambiciózní mezinárodní projekt přinášející autentický vhled do výjimečných osudů a zajímavostí ze života v různých zemích napříč zeměkoulí.
Přečtěte si ukázku: https://www.jota.cz/ceske-cizinky.html
V knize České cizinky se seznámíte s příběhy jedenácti žen:
Nataša Kames žijící v Rakousku
Anna Ratnayake žijící na Srí Lance
Barbora Jakobsen žijící v Norsku
Radka Herndon žijící ve Virginii, USA
Jitka Bureš žijící v Lucembursku
Iva Flieglová žijící v Irsku
Pavlína Poláková žijící v Mexiku
Lenka Gazdová žijící na ostrově Langwaki v Malajsii
Ivana Felice žijící v Jihoafrické republice
Anna Rathkopf žijící v New York City, USA
Markéta Moore žijící v Hongkongu
Editorka: Terezie Štamberová
Obálka: Veronika Cágová
pevná vazba / 400 stran / doporučená cena: 498 Kč
Databáze knih: https://www.databazeknih.cz/knihy/ceske-cizinky-pribehy-ceskych-zen-zijicich-v-zahranici-543937
Vychází také jako e-kniha.
Jana LeBlanc je česká autorka, bývalá novinářka, copywriterka a žena, co má spoustu zájmů, a proto pořád málo času. V posledních dvanácti letech žila na čtyřech kontinentech ve čtyřech zemích světa. Nápad na tuto knihu dostala v USA, kde ji zaujaly pohnuté příběhy za mořem žijících českých žen. Knihu psala v Turecku, a především v Malajsii, kde se ještě hlouběji začala zajímat o stereotypy a předsudky, s nimiž přistupujeme k jiným zemím, kulturám a lidem. Své postřehy pak sdílela s fotografkou Patricií Krivanek, která stojí za obrazovou částí tohoto projektu. V roce 2018 jí vyšla kniha Moje bejby Amerika, osobní příběh o adaptaci na novou a odlišnou kulturu v USA. Píše blog www.comiudelaloradost.cz, který si každý měsíc přečte 20 tisíc lidí.
Patricia Krivanek je kanadsko-mexická dokumentární fotografka, která aktuálně působí v Addis Abebě v Etiopii. Během svého života a práce procestovala více než osmnáct zemí světa. Díky svému zázemí v antropologii a humanitární pomoci Patricia čerpá ze svých bohatých zkušeností z různých koutů světa, aby se empaticky spojila s lidmi, které dokumentuje. Věří v sílu příběhů a kreativně využívá fotografii k jejich vyprávění. Jejím nástrojem je často tzv. dálková snímání, které jí umožnilo spojit se s ženami po celém světě také při práci na knize České cizinky. Patriciiny práce se objevily na řadě mezinárodních výstav po celém světě včetně Kanady, Švédska, Malajsie a také na několika virtuálních výstavách během pandemie covidu. Další na www.patriciakrivanek.com