Dnes Sobota - polojasno 8°C
Zítra Neděle - skorojasno 8°C
Sobota 19. 4. 2025
Svátek má Rostislav
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Kluk, nebo holka? Samice hrabáče Kvída porodila mládě, jeho pohlaví je zatím neznámé
Mládě se učí samostatně pít mateřské mléko. Na něm bude závislé ještě dalších deset měsíců, za čtyři by však mělo ochutnat potravu dospělých. Foto Barbora Dobiášová / Zoo Praha

Kluk, nebo holka? Samice hrabáče Kvída porodila mládě, jeho pohlaví je zatím neznámé

Očekávané mládě hrabáče kapského se narodilo v Zoo Praha v neděli po deváté hodině ranní. Třídenní mládě samo pije mateřské mléko od své matky Kvídy, podle chovatelů je aktivní a po narození vážilo 1 450 gramů a měřilo na délku 54 centimetrů, což je u hrabáčů přiměřená porodní hmotnost a velikost. Informovala o tom tisková referentka trojské zahrady Alena Maděrová.

„Malého hrabáče jsme na svět přivítali v neděli v 9.12, porod proběhl rychle, mládě se od matky poprvé napilo v poledne a nyní se snaží pít v rozmezí jedné až dvou hodin. Jeho pohlaví zatím neznáme, odhalí jej teprve rozbory DNA z odebrané srsti,“ raduje se z nového přírůstku v Zoo Praha její ředitel Miroslav Bobek.

Chov hrabáčů v lidské péči je poměrně náročný, proto v prvních dnech po narození na ně i matku nepřetržitě dohlíží chovatelé, aby pravidelně pilo a aby jej samice například nedopatřením nezalehla. První čtyři dny života jsou pro zdárný odchov klíčové.

„Samice Kvída o svého aktuálního potomka pečuje na svůj druh nadstandardně – častěji si lehá, aby se mohlo napít, olizuje jej a stimuluje jej tak k vyměšování,“ popisuje mateřskou péči samice hrabáče kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová.

Sedmnáctiletá Kvída dosud úspěšně odchovala tři mláďata, otcem toho současného je stejně jako u všech předchozích třináctiletý samec Draco. Prvního společného potomka se podařilo odchovat před sedmi lety v roce 2015, sameček Kito dnes žije v Zoo Randers v Dánsku.

O rok později se narodila samička Nyota, která nyní žije v Zoo Olomouc. Třetím odchovaným mládětem se v roce 2018 stala samička Sawa, ta nyní žije v Shepreth Wildlife Parku ve Velké Británii.

Tento africký savec je aktivní především v noci, den prospí ve své noře. Své silné drápy využívá také k rozhrabávání termitišť a mravenišť, jejichž obyvateli se živí. Nejen tato potravní specializace z něj činí chovatelsky náročný druh, v lidské péči proto patří k těm vzácněji chovaným.

Hrabáči žijí samotářsky, proto také kromě období páření žijí i v Zoo Praha samice Kvída a samec Draco odděleně. Kvůli klidu mláděte a matky je nyní expozice dočasně zakryta. Hrabáče Draca mohou návštěvníci nadále sledovat v jeho samostatné ubikaci pavilonu Africký dům v horní části areálu.


Autor: puc

Mobilní svoz elektroodpadu v Letňanech

Včera ve 21:04

Praha 18 ve spolupráci s firmou Asekol organizuje mobilní svoz elektroodpadu, který proběhne ve dnech 28.–30. dubna. Pokud máte doma nefunkční lednici, pračku, televizi nebo jiný elektrospotřebič, můžete ho nechat zdarma odvézt.

Praha 1 podpořila kulturu

Včera v 06:13

Z dotačního programu na podporu kultury letos poputuje částka 8 176 000 korun, která bude rozdělena mezi 272 projektů. Schválilo to v úterý 15. dubna Zastupitelstvo městské části Praha 1.

Praha 1 zve rodiče předškoláků na informační setkání

Včera v 01:12

Praha 1 zve rodiče předškoláků na informační setkání s názvem Usnadnění přechodu dětí z mateřské školy na základní školu. Akce se uskuteční 23. dubna od 16:30 hodin v budově ZŠ na náměstí Curieových.

V Praze 9 se mění písek na hřištích

17. dubna 2025 v 15:27

OŽP radnice Prahy 9 informuje že od 17. dubna do 17. května bude probíhat každoroční výměna písků v dětských pískovištích na dětských hřištích ve správě radnice Prahy 9.

Praha 6: Starý mobil můžete přinést na radnici nebo na Zásilkovnu

17. dubna 2025 v 07:12

Do konce dubna se můžete na radnici Prahy 6 zapojit do akce Recykluj mobil. Odevzdáním starého mobilního telefonu do sběrného boxu ve dvoraně úřadu pomůžete získat zpět cenné suroviny potřebné k výrobě těchto zařízení.

Další články
Nahoru