Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Klokani, Autonapůl, Kavárna ROH. Družstevnictví se daří i v Praze
Tento dnes již historický krasavec je pouze reklamou na první český carsharing Autonapůl. V této službě se sdílí pouze nová nebo předváděcí auta. Foto: archiv

Klokani, Autonapůl, Kavárna ROH. Družstevnictví se daří i v Praze

Zmapovat postavení družstev na Slovensku, v Česku, Polsku a Maďarsku bylo hlavním cílem projektu Inecon podpořeného Visegráským fondem a vedeným slovenským sdružením Utopia. Družstvům se daří i v Praze. 

Družstevnictví

Na světě je skoro miliarda družstevníků, přičemž mezinárodní družstevní svaz sdružuje 249 členských organizací z 93 zemí světa. V Evropě je 160 tisíc družstevních podniků, jež vlastní 123 milionů jejich členů a poskytují pracovní místa pro 5,4 milionů lidí. Největší ekonomický význam mají zemědělská, potravinářská a pojišťovnická družstva.

České družstevnictví má bohatou, více než stopadesátiletou, historii. Družstevní asociace ČR v současnosti zastřešuje 1230 družstev, což je méně než jedna desetina všech družstev existujících v ČR. Družstva se věnují nejrůznějším oborům.

Jedním z výstupů projektu je publikace Družstevnictví v kostce, jejímž autorem je Jiří Guth a kolektiv dalších autorů. Jsou v ní zmíněna i dvě pražská družstva. Družstvo fanoušků Bohemians (DFB) a Družstvo ROH družstevní kavárna.

Cílem DFB, vzniklého v roce 2005, je podpora fotbalového klubu Bohemians 1905. Kavárnu ROH loni založilo deset vesměs mladých lidí z Prahy 3 (Žižkova a Vinohrad). „Získali do pronájmu od městské části nebytové prostory, v nichž po úsporné rekonstrukci zřídili kavárnu s bohatým kulturním a společenským programem – koncerty, autorská čtení, přednášky a besedy,“ uvádí publikace. Je neprodejná, její náklad je několik stovek a lze ji získat od Alternativy zdola.

V Praze působí Fair & Bio či Autonapůl

Ředitel výrobního družstva DUP Pelhřimov (kovovýroba, kožedělná a galanterní výroba a pivovar Poutník) Miroslav Kerouš na tiskové konferenci Alternativy zdola, konané v karlínské vegetariánské restauraci Mlsná Kavka, zmínil i další družstva působící v Praze: Fair & Bio či Autonapůl.

Fair & Bio je obchodní družstvo zaměřené na sociální, udržitelnou a solidární ekonomiku, v karlínské prodejně je možné koupit si kávu, čokolády, koření, ale například i bižuterii a další výrobky. Jedná se o projekt Ekumenické akademie Praha.

V rámci prvního českého carsharingu Autonapůl je podle slov Kerouše možné i v Praze sdílet auto. „V Praze je několik družstev, Autodružstvo, Drupol nebo třeba Druchema, která je poměrně slavná,“ uvedl na dotaz Pražského patriota.

Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky

Drupol je výrobní družstvo zabývající se prodejem a servisem vozů, prodejem ojetých vozů nebo třeba dovozem zahradní techniky. Druchema nabízí výrobky z oblasti bytové chemie.„Družstva přinášejí inspiraci a mají výsledky,“ uvedla ekonomka Ilona Švihlíková z Alternativy zdola, která se v roce 2013 do projektu Inecon zapojila.

Výzkum zahrnul již zmíněné výrobní družstvo DUP Pelhřimov, 1. SDZP (Severočeské družstvo zdravotně postižených), zemědělské odbytové družstvo Brassica, zemědělské výrobní družstvo Chaloupky, bytové družstvo Borovany a obchodní družstvo Konzum z Ústí nad Orlicí.

Například bytové družstvo Borovany vzniklo v roce 1999. Jeho smyslem byla výstavba dvojdomu, jeho následná společná správa a údržba. Iniciativa vznikla „zdola“, ze zájmu lidí bydlet a na popud obce, jako alternativa k obecní výstavbě.

Odolnost vůči krizi, diskriminace kampeliček

„Navzdory pestrosti kategorií, velikosti, zaměření i lokalit je z výzkumu možno vyvodit řadu inspirujících momentů, které ukazují, že ač je politicky vzato družstevnictví na okraji zájmu, jeho přínos pro danou obec je nezanedbatelný,“ řekla Švihlíková.

Evropský parlament podle jejích slov dokonce konstatoval, že družstva jsou odolná vůči ekonomické krizi. Například v Polsku jsou podporovány inkubátory pro rozjezd tamních družstev, s cílem snížit nezaměstnanost.

Kerouš zmínil i nevýhody družstev oproti akciovým společnostem: když družstevník odejde, je třeba ho vyplatit. Na tiskové konferenci bylo zmíněno i to, že družstva se v  České republice potýkají s diskriminací družstevních kampeliček (které byly zdiskreditovány v 90. letech) oproti bankám.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru