
Klokánek krysí a želva záhadná patří mezi letošní chovatelské úspěchy Zoo Praha
27. prosince 2022 10:51
„Souhrnně jde 218 druhů uvedených čtyř skupin obratlovců, přičemž pokud jde o plazy, dosáhli jsme letos rekordu čtyřiceti rozmnožených druhů,“ pochlubil se Bobek.
Mezi největší letošní chovatelské úspěchy podle něj patří vůbec první narozené mládě klokánka krysího, zdárné rozmnožení v přírodě rychle mizejícího satyra Cabotova či vylíhnutí stále málo prozkoumaných želv záhadných.
Z vaku své matky vykouklo mládě klokánka poprvé na konci srpna a návštěvníci ho vzápětí mohli spatřit, jak prozkoumává svou expozici v Darwinově kráteru. Klokánek krysí je od roku 2014 zařazen na Červeném seznamu IUCN v kategorii „téměř ohrožený“ a jeho situace se od té doby zhoršuje,“ připomněl ředitel. Ve své domovině zvíře na východě Austrálie ohrožují invazivní druhy zvířat i stále častější požáry.
Bažantovitý pták satyr Cabotův je zařazen na Červený seznam IUCN v kategorii „zranitelný“, navíc s klesavou tendencí počtu jedinců – na východě Číny jich zbývá jen několik tisíc, připomněl ředitel.
Čtyři mláďata želvy záhadné, která se vylíhla v listopadu a žijí volně v pavilonu Indonéská džungle, patří podle Bobka k nejtajuplnějším obyvatelům zahrady.„V přírodě jde o druh prakticky neprozkoumaný. O to větším chovatelským úspěchem je nynější odchov, který potvrzují smysl moderní zoo i jako výzkumné instituce,“ řekl.
Atraktivita zvířat mezi veřejností podle něj však vždy nekoreluje s odborným hlediskem. Zatímco mezi návštěvníky se letos stala oblíbenými především trojčata vlků hřivnatých či samička hrabáče kapského, chovatelsky mimořádně cenná mláďata, která jsou zpravidla výsledkem dlouholetého snažení a péče kurátorů či chovatelů, nemusejí být podle ředitele Zoo Praha nutně v centru pozornosti.