Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Klokánek krysí a želva záhadná patří mezi letošní chovatelské úspěchy Zoo Praha
Mládě klokánka krysího obývá Darwinův kráter. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Klokánek krysí a želva záhadná patří mezi letošní chovatelské úspěchy Zoo Praha

V Zoo Praha se k dnešnímu dni letos narodilo už 435 savců a vylíhlo 474 ptáků a 296 plazů a obojživelníků. Jsou mezi nimi i velké chovatelské úspěchy. Představil je ředitel zahrady Miroslav Bobek. Během čtyř zbývajících dní letošního roku podle něj mláďat asi ještě přibude.

„Souhrnně jde 218 druhů uvedených čtyř skupin obratlovců, přičemž pokud jde o plazy, dosáhli jsme letos rekordu čtyřiceti rozmnožených druhů,“ pochlubil se Bobek.
Mezi největší letošní chovatelské úspěchy podle něj patří vůbec první narozené mládě klokánka krysího, zdárné rozmnožení v přírodě rychle mizejícího satyra Cabotova či vylíhnutí stále málo prozkoumaných želv záhadných.

Z vaku své matky vykouklo mládě klokánka poprvé na konci srpna a návštěvníci ho vzápětí mohli spatřit, jak prozkoumává svou expozici v Darwinově kráteru. Klokánek krysí je od roku 2014 zařazen na Červeném seznamu IUCN v kategorii „téměř ohrožený“ a jeho situace se od té doby zhoršuje,“ připomněl ředitel. Ve své domovině zvíře na východě Austrálie ohrožují invazivní druhy zvířat i stále častější požáry.

Bažantovitý pták satyr Cabotův je zařazen na Červený seznam IUCN v kategorii „zranitelný“, navíc s klesavou tendencí počtu jedinců – na východě Číny jich zbývá jen několik tisíc, připomněl ředitel.

Čtyři mláďata želvy záhadné, která se vylíhla v listopadu a žijí volně v pavilonu Indonéská džungle, patří podle Bobka k nejtajuplnějším obyvatelům zahrady.

„V přírodě jde o druh prakticky neprozkoumaný. O to větším chovatelským úspěchem je nynější odchov, který potvrzují smysl moderní zoo i jako výzkumné instituce,“ řekl.

Atraktivita zvířat mezi veřejností podle něj však vždy nekoreluje s odborným hlediskem. Zatímco mezi návštěvníky se letos stala oblíbenými především trojčata vlků hřivnatých či samička hrabáče kapského, chovatelsky mimořádně cenná mláďata, která jsou zpravidla výsledkem dlouholetého snažení a péče kurátorů či chovatelů, nemusejí být podle ředitele Zoo Praha nutně v centru pozornosti.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru