dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Klíšťová encefalitida zaznamenala nárůst o desítky procent, sezona onemocnění ještě zdaleka nekončí
Klíště obecné. Foto: H. Krisp / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Klíšťová encefalitida zaznamenala nárůst o desítky procent, sezona onemocnění ještě zdaleka nekončí

Zatímco do konce června bylo v České republice zaznamenáno 158 případů klíšťové encefalitidy, v červenci přibylo dalších 208 případů a v srpnu 222, což znamená nárůst o několik desítek procent. Za poslední měsíc je registrováno nejvíce nemocných v Jihomoravském a Zlínském kraji. Oproti loňskému osmému měsíci byl letos v srpnu zaznamenán nárůst onemocnění dokonce o 68 procent. 

Sezona klíšťové encefalitidy není ještě zdaleka za námi. Klíšťata jsou aktivní až do doby, kdy teploty klesnou pod pět stupňů Celsia. To ukázal i loňský rok, kdy bylo do 31. srpna zaznamenáno 430 případů klíšťové encefalitidy a 2 312 případů lymeské borreliózy.

Do konce roku se ale tato čísla zvýšila ještě o 80 procent u klíšťové encefalitidy (na 774 případů) a o 78 % u lymeské borreliózy (na 4 105 případů). Na očkování přitom ještě není pozdě.

1–8/2020

1–8/2019

8/2020

8/2019

Klíšťová encefalitida

588

430

222

132

Lymeská borrelióza

2 429

2 312

687

602

„Ohniska klíšťové encefalitidy se vyskytují v biotopech se smíšenými a listnatými porosty, jednak v přírodě, v lokalitách s bujnou vegetací, na okrajích lesů, u vodních ploch a toků, ale i v blízkosti lidských obydlí, v parcích a zahradách,“ uvádí se ve zprávě Státního zdravotního ústavu o epidemiologické situaci klíšťové encefalitidy v Česku v roce 2019

„Česká republika aktuálně patří k zemím s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii, počty hlášených případů navíc mají rostoucí trend. Proočkovanost obyvatel ČR proti klíšťové encefalitidě je jen 29 procent, v Praze to je 38 procent.

V sousedním Rakousku, kde byla podobná situace jako v ČR, proběhla rozsáhlá vakcinace proti klíšťové meningoencefalitidě, a nyní je počet hlášených případů zhruba pětkrát nižší,“ uvedl epidemiolog Jan Kynčl, jeden z autorů zprávy.

Proč je klíšťová encefalitida tak nebezpečná?

Zatímco lymeská borrelióza, další onemocnění přenášené klíšťaty, je způsobena bakteriemi, lze ji tedy úspěšně léčit antibiotiky a při včasné léčbě zůstávají pacienti zcela bez následků, klíšťová encefalitida je virové onemocnění.

Antibiotika tedy žádný efekt nemají a léčba se proto zaměřuje výhradně na tlumení projevů nemoci (horečka, bolest, zvracení, zmírnění otoku mozku). S původcem nákazy si musí poradit organismus sám – ne vždy je ale tento boj úspěšný. Následkem infekce tak může být trvalá invalidita, nebo dokonce smrt. 

Věk je rizikový faktor

Stejně jako v případě covid-19 nebo chřipky je klíšťová encefalitida onemocnění, u nějž se riziko závažného průběhu zvyšuje s věkem. U encefalitidy přitom problémem ve vyšším věku není pouze vyšší riziko vážnějšího průběhu, ale také rostoucí podíl nemocnosti.

Mezinárodní studie zaměřená na situaci v České republice, Slovensku a Rakousku ukázala, že nejvíce případů klíšťové encefalitidy připadalo na vyšší věkové skupiny. U nich je proočkovanost v České republice velmi nízká. Ve skupině nad 55 let je očkovaný jen přibližně každý pátý.

Česká republika přitom patří k takzvaným plně endemickým územím klíšťat nakažených klíšťovou encefalitidou. To znamená, že klíště přenášející virus klíšťové encefalitidy je možné potkat prakticky kdekoli, včetně městských parků, zahrad a dětských hřišť.

Dobrou zprávou ale je, že podle zatím posledních zveřejněných výsledků pražských hygieniků ze začátku srpna nebyla letos zatím v žádné sledované lokalitě hlavního města zachycena žádná klíšťata pozitivní klíšťovku. Stejné výsledky ukázaly laboratorní rozbory i loni.

Hygienici sledují na jaře v Praze devět lokalit, mnohé více než 20 let. Klíšťata sbírají mimo jiné v Prokopském údolí, v Kunratickém lese, Divoké Šárce, na Točné nebo v Klánovicích. Letos také ve Stromovce.

Klíšťata pozitivní na klíšťovou encefalitidu se naposledy ve sledovaných lokalitách objevila před třemi lety, a to v Kunratickém lese. Naopak borelióza se u klíšťat v loňském roce potvrdila hned v několika oblastech.

Nejvíc klíšťat infikovaných lymskou boreliózou loni hygienici zachytili v Praze 5 v Prokopském údolí. Z 50 testovaných klíšťat bylo tehdy 24 pozitivních. Výsledky letošního pozorování ještě nebyly zveřejněny.


Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru