Dnes Pondělí - jasno 24°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 8. 8. 2022
Svátek má Soběslav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kliniku adiktologie VFN v Praze čeká rekonstrukce za 220 milionů korun
Ilustrační foto: archiv

Kliniku adiktologie VFN v Praze čeká rekonstrukce za 220 milionů korun

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) plánuje v příštích letech rekonstrukci budov kliniky adiktologie, kde pečují o závislé pacienty. Využít chce prostor pod střechou pro stacionář pro dospělé a dostavět objekt pro dětský stacionář. Celá rekonstrukce vyjde minimálně na 220 milionů korun, začít stavět by se mělo za dva roky. ČTK to řekla Martina Voráčková z tiskového oddělení nemocnice.

Nejdál je podle ní příprava půdní vestavby, nemocnice vypsala výběrové řízení na projektanta. „Samotnou stavbu plánujeme zahájit v roce 2024. Na dostavby adiktologie máme zatím studii. Výběrové řízení na projektanta budeme teprve vypisovat," uvedla.

V podkroví budovy vznikne nový stacionář pro dospělé. Ve stacionářích pacienti pobývají většinou několik hodin denně v pracovních dnech, zbytek času jsou doma. Je přechodným způsobem mezi hospitalizací a ambulantní léčbou.

Úpravy zlepší také péči o děti a mladistvé pacienty. „Na adiktologii se přesunou děti a mladiství, kteří jsou nyní kvůli nedostatečné kapacitě na klinice psychiatrie. Vznikne tak dětské detoxikační centrum pro akutní léčbu dětí a mladistvých se závislostí na psychotropních látkách," uvedla nemocnice na facebooku.

Nemocnice sídlí v rozlehlém areálu u Karlova náměstí, další prostory má i jinde pro Praze. Klinika psychiatrie, kde jsou dětští pacienti v současné době, sídlí v ulici Ke Karlovu, v takzvané Kateřinské zahradě kolem kostela svaté Kateřiny, což je nejvýchodnější okraj areálu nemocnice.

V blízkosti stojí i budova porodnice u Apolináře. Adiktologická klinika sídlí mezi Botanickou zahradou Univerzity Karlovy a areálem vysokých škol na Albertově.

Léčba závislostí stojí systém veřejného zdravotního pojištění více než miliardy korun každý rok. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která hradí péči asi za 60 procent obyvatel, ji platila pro více než 40 000 lidí.

Bylo mezi nimi asi 1300 dětí a mladistvých, více než polovina se léčila ze závislosti na alkoholu. Stovky dětí potřebují pomoc lékařů také se závislostí na nelegálních drogách.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Dobrovolní hasiči ze Stodůlek zasahují v Českém Švýcarsku

2. srpna 2022 ve 21:39

V pondělí večer odjela posádka Tatry 815 dobrovolných hasičů ze Stodůlek pomáhat s likvidací rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Na místě zasahují stovky profesionálních a dobrovolných hasičů a posádky je třeba střídat. Stodůlečtí hasiči budou na místě do konce týdne, aktuálně lokalizují...

V Praze platí od 3. srpna zákaz rozdělávání ohňů

2. srpna 2022 ve 21:35

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od středy 3. srpna od 11 hodin do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.

Další články
Nahoru