Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - prehanky-dest 2°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Kliniku adiktologie VFN v Praze čeká rekonstrukce za 220 milionů korun
Ilustrační foto: archiv

Kliniku adiktologie VFN v Praze čeká rekonstrukce za 220 milionů korun

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) plánuje v příštích letech rekonstrukci budov kliniky adiktologie, kde pečují o závislé pacienty. Využít chce prostor pod střechou pro stacionář pro dospělé a dostavět objekt pro dětský stacionář. Celá rekonstrukce vyjde minimálně na 220 milionů korun, začít stavět by se mělo za dva roky. ČTK to řekla Martina Voráčková z tiskového oddělení nemocnice.

Nejdál je podle ní příprava půdní vestavby, nemocnice vypsala výběrové řízení na projektanta. „Samotnou stavbu plánujeme zahájit v roce 2024. Na dostavby adiktologie máme zatím studii. Výběrové řízení na projektanta budeme teprve vypisovat," uvedla.

V podkroví budovy vznikne nový stacionář pro dospělé. Ve stacionářích pacienti pobývají většinou několik hodin denně v pracovních dnech, zbytek času jsou doma. Je přechodným způsobem mezi hospitalizací a ambulantní léčbou.

Úpravy zlepší také péči o děti a mladistvé pacienty. „Na adiktologii se přesunou děti a mladiství, kteří jsou nyní kvůli nedostatečné kapacitě na klinice psychiatrie. Vznikne tak dětské detoxikační centrum pro akutní léčbu dětí a mladistvých se závislostí na psychotropních látkách," uvedla nemocnice na facebooku.

Nemocnice sídlí v rozlehlém areálu u Karlova náměstí, další prostory má i jinde pro Praze. Klinika psychiatrie, kde jsou dětští pacienti v současné době, sídlí v ulici Ke Karlovu, v takzvané Kateřinské zahradě kolem kostela svaté Kateřiny, což je nejvýchodnější okraj areálu nemocnice.

V blízkosti stojí i budova porodnice u Apolináře. Adiktologická klinika sídlí mezi Botanickou zahradou Univerzity Karlovy a areálem vysokých škol na Albertově.

Léčba závislostí stojí systém veřejného zdravotního pojištění více než miliardy korun každý rok. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která hradí péči asi za 60 procent obyvatel, ji platila pro více než 40 000 lidí.

Bylo mezi nimi asi 1300 dětí a mladistvých, více než polovina se léčila ze závislosti na alkoholu. Stovky dětí potřebují pomoc lékařů také se závislostí na nelegálních drogách.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru