Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Kliniku adiktologie VFN v Praze čeká rekonstrukce za 220 milionů korun
Ilustrační foto: archiv

Kliniku adiktologie VFN v Praze čeká rekonstrukce za 220 milionů korun

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) plánuje v příštích letech rekonstrukci budov kliniky adiktologie, kde pečují o závislé pacienty. Využít chce prostor pod střechou pro stacionář pro dospělé a dostavět objekt pro dětský stacionář. Celá rekonstrukce vyjde minimálně na 220 milionů korun, začít stavět by se mělo za dva roky. ČTK to řekla Martina Voráčková z tiskového oddělení nemocnice.

Nejdál je podle ní příprava půdní vestavby, nemocnice vypsala výběrové řízení na projektanta. „Samotnou stavbu plánujeme zahájit v roce 2024. Na dostavby adiktologie máme zatím studii. Výběrové řízení na projektanta budeme teprve vypisovat," uvedla.

V podkroví budovy vznikne nový stacionář pro dospělé. Ve stacionářích pacienti pobývají většinou několik hodin denně v pracovních dnech, zbytek času jsou doma. Je přechodným způsobem mezi hospitalizací a ambulantní léčbou.

Úpravy zlepší také péči o děti a mladistvé pacienty. „Na adiktologii se přesunou děti a mladiství, kteří jsou nyní kvůli nedostatečné kapacitě na klinice psychiatrie. Vznikne tak dětské detoxikační centrum pro akutní léčbu dětí a mladistvých se závislostí na psychotropních látkách," uvedla nemocnice na facebooku.

Nemocnice sídlí v rozlehlém areálu u Karlova náměstí, další prostory má i jinde pro Praze. Klinika psychiatrie, kde jsou dětští pacienti v současné době, sídlí v ulici Ke Karlovu, v takzvané Kateřinské zahradě kolem kostela svaté Kateřiny, což je nejvýchodnější okraj areálu nemocnice.

V blízkosti stojí i budova porodnice u Apolináře. Adiktologická klinika sídlí mezi Botanickou zahradou Univerzity Karlovy a areálem vysokých škol na Albertově.

Léčba závislostí stojí systém veřejného zdravotního pojištění více než miliardy korun každý rok. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která hradí péči asi za 60 procent obyvatel, ji platila pro více než 40 000 lidí.

Bylo mezi nimi asi 1300 dětí a mladistvých, více než polovina se léčila ze závislosti na alkoholu. Stovky dětí potřebují pomoc lékařů také se závislostí na nelegálních drogách.


Autor: ČTK

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru