Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lifestyle / Zdraví

Klinika dětské chirurgie a traumatologie má novou kostní vrtačku, pomohl NF Kolečko

Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK ve FTN má díky NF Kolečko novou kostní vrtačku „UNIUM TM“ od společnosti DePuy-Synthes koncernu Johnson&Johnson. 

V dětské skeletální traumatologii, kde až 85 % všech zlomenin se řeší neoperačně, tedy sádrovou fixací, je zbývajících 15 % zlomenin nutné operovat. K většině těchto operací je potřeba použít nepostradatelný a prakticky unikátní nástroj typu kostní vrtačky. Tu se nyní podařilo získat darem od NF Kolečko v celkové hodnotě přes 400 tis. korun.

Kostních operací provádí klinika až 500 za rok. Mnohdy i několik za den, často na sebe dokonce navazují. K tomu je nezbytné mít několik vrtaček najednou, které se průběžně musí sterilizovat, aby byly k okamžitému použití a poraněné děti tak zbytečně dlouho nečekaly.

„Jedná se o multifunkční nástroj, který nejenže vrtá otvory, do kterých pak zavádíme kovové dráty, šrouby i jiné implantáty, ale musí být schopen kosti
i frézovat, nebo je pomocí vibrační pily přerušit. K tomu se používají různé nástavce. S výrobky uvedené firmy máme už dlouholeté zkušenosti, používali jsme vrtačky několika generací, které nám svou vahou i velikostí tyto zákroky u dětských pacientů co nejvíce ulehčovaly,“ vysvětlil Tomáš Pešl, přednosta kliniky.

„V poslední době díky amortizaci přístrojů hrozilo, že bychom nemohli těmto vysokým provozním nárokům vždy jednoduše vyhovět. Jsme proto vděční Nadačnímu fondu Kolečko, který vrtačku díky štědrým dárcům mohl pořídit,“ doplnil Pešl.

„Cílovou částku 404 000 korun jsme získali téměř na den po roce od žádosti o pomoc ze strany Kliniky dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice,“ uvedla Linda Jandová, předsedkyně správní rady NF Kolečko a dodala: Mimořádným způsobem nám pomohlo nové partnerství s Královskou mateřskou školu a základní školou, s.r.o., které začalo v prosinci 2022 vánočním jarmarkem. Prodej výrobků dětí a knížek herce Jana Budaře s jeho osobním věnováním vynesl více než 70 000 korun. Období Vánoc je pak tradičně pro charitu příznivé a s pomocí našich stálých i nových dárců se nám podařilo projekt dokončit.“


Autor: Alo

Jaká je pro letošek nejmódnější obuv pro ni i pro něj? Trendy v roce 2023

24. září 2023 ve 20:45

Každý nový rok přináší nové módní trendy – a to platí bezesporu i pro obuv. Ani rok 2023 nepředstavoval výjimku. Podívejme se proto na nejnovější trendy v obuvi určené pro dámy i pro pány. Jaké kousky stojí za to mít v botníku? Víme o nich a rádi vám prozradíme, které...

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Další články
Nahoru