Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Politika

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli v minulém týdnu navštívil. Hovořili také o novém pražském Klimatickém plánu a společných cílech Prahy a Evropské unie v boji proti klimatické změně.

To, že metropole má v plánu ucházet se o zdroje z evropských dotačních programů, určených na snižování emisí a ochranu klimatu, uvedl na svém twitterovém účtu náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), který má v gesci oblast životního prostředí. „Dnešní jednání s Fransem Timmermansem: probírali jsme možnost, aby Praha, protože zastupuje významné procento obyvatel České republiky, mohla žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů samostatně, bez ohledu na českou vládu, která je v tomto vyjednávaní velice laxní,“ sdělil.

Timmermansovo jednání s čelními představiteli hlavního města předcházelo obdobným diskusím na celostátní úrovni. Ti jsou celkově více otevřeni ambicím evropského klimatického programu New Green Deal. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k němu naopak dlouhodobě staví kriticky, a ještě před schůzkou s místopředsedou komise jej označil za „radikálnější, než se plánovalo“.

Zastupitelé hlavního města ovšem před nedávném přijali vlastní Klimatický plán do roku 2030, jehož cíle se do značné míry překrývají s těmi vytyčenými v legislativním balíčku Evropské unie Fit for 55. Ten se taktéž zabývá hlavně snižováním emisí v daném časovém období.

„Praha nedávno schválila svůj Klimatický plán. Ten má podobné cíle jako balíček Evropské komise. Zároveň je tento plán nástroj, jak do české ekonomiky získat desítky miliard z evropských fondů a pomoct tak naší ekonomice. Pokud tuto příležitost správně uchopíme, můžeme být lídrem v oblasti technologií a inovací. České firmy na to mají kapacity i schopnosti. V této věci jsme právě probírali možnost, aby Praha, protože zastupuje významné procento obyvatel České republiky, mohla žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů samostatně, bez ohledu na českou vládu, která je v tomto vyjednávání velice laxní. Jedná se například o zdroje z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ uvedl Hlubuček po schůzce s Fransem Timmermansem.  

Kromě Hlubučka se jeden z nejvyšších evropských funkcionářů setkal i s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), poslancem Janem Lipavským (Piráti) a předsedou pražské klimatické komise Martinem Bursíkem (LES), který přípravy pražského Klimatického plánu společně s náměstkem koordinoval.

Premiér Babiš ale považuje za prioritní jiné zájmy – podle jeho slov je nejdůležitější zachovat nezávislost českého energetického mixu. „To znamená, my chceme jádro, potřebujeme, když skončíme spalování uhlí pro teplárenství, přechod přes plyn a samozřejmě, pokud máme a chceme splnit klimatické cíle, tak musí Evropská komise zohlednit problém kůrovce,“ vypočítával ještě před setkáním.

Na něm přeci jen došlo k částečné shodě na tom, že pro průmyslově orientovanou zemi typu České republiky je v energetickým mixu naprosto klíčová přítomnost zemního plynu. Timmermanse se naopak podle očekávání nepodařilo premiéra přesvědčit o výhodách přechodu na elektromobilitu. „Sice se ještě neshodneme, ale někdy v budoucnu se na dohodě ustálíme,“ komentoval výsledky jednání Timmermans.

Důvodem, proč místopředseda komise navštívil Česko jako v pořadí první z členských zemí unie, je právě převládající skepse k zeleným reformám a programům, které jsou jedním z hlavních pilířů politiky administrativy, kterou v Praze reprezentoval.  


Autor: red

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

Včera v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru