Dnes Pátek - oblacno 27°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 21°C
Pátek 19. 8. 2022
Svátek má Ludvík
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Politika

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli v minulém týdnu navštívil. Hovořili také o novém pražském Klimatickém plánu a společných cílech Prahy a Evropské unie v boji proti klimatické změně.

To, že metropole má v plánu ucházet se o zdroje z evropských dotačních programů, určených na snižování emisí a ochranu klimatu, uvedl na svém twitterovém účtu náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), který má v gesci oblast životního prostředí. „Dnešní jednání s Fransem Timmermansem: probírali jsme možnost, aby Praha, protože zastupuje významné procento obyvatel České republiky, mohla žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů samostatně, bez ohledu na českou vládu, která je v tomto vyjednávaní velice laxní,“ sdělil.

Timmermansovo jednání s čelními představiteli hlavního města předcházelo obdobným diskusím na celostátní úrovni. Ti jsou celkově více otevřeni ambicím evropského klimatického programu New Green Deal. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k němu naopak dlouhodobě staví kriticky, a ještě před schůzkou s místopředsedou komise jej označil za „radikálnější, než se plánovalo“.

Zastupitelé hlavního města ovšem před nedávném přijali vlastní Klimatický plán do roku 2030, jehož cíle se do značné míry překrývají s těmi vytyčenými v legislativním balíčku Evropské unie Fit for 55. Ten se taktéž zabývá hlavně snižováním emisí v daném časovém období.

„Praha nedávno schválila svůj Klimatický plán. Ten má podobné cíle jako balíček Evropské komise. Zároveň je tento plán nástroj, jak do české ekonomiky získat desítky miliard z evropských fondů a pomoct tak naší ekonomice. Pokud tuto příležitost správně uchopíme, můžeme být lídrem v oblasti technologií a inovací. České firmy na to mají kapacity i schopnosti. V této věci jsme právě probírali možnost, aby Praha, protože zastupuje významné procento obyvatel České republiky, mohla žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů samostatně, bez ohledu na českou vládu, která je v tomto vyjednávání velice laxní. Jedná se například o zdroje z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ uvedl Hlubuček po schůzce s Fransem Timmermansem.  

Kromě Hlubučka se jeden z nejvyšších evropských funkcionářů setkal i s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), poslancem Janem Lipavským (Piráti) a předsedou pražské klimatické komise Martinem Bursíkem (LES), který přípravy pražského Klimatického plánu společně s náměstkem koordinoval.

Premiér Babiš ale považuje za prioritní jiné zájmy – podle jeho slov je nejdůležitější zachovat nezávislost českého energetického mixu. „To znamená, my chceme jádro, potřebujeme, když skončíme spalování uhlí pro teplárenství, přechod přes plyn a samozřejmě, pokud máme a chceme splnit klimatické cíle, tak musí Evropská komise zohlednit problém kůrovce,“ vypočítával ještě před setkáním.

Na něm přeci jen došlo k částečné shodě na tom, že pro průmyslově orientovanou zemi typu České republiky je v energetickým mixu naprosto klíčová přítomnost zemního plynu. Timmermanse se naopak podle očekávání nepodařilo premiéra přesvědčit o výhodách přechodu na elektromobilitu. „Sice se ještě neshodneme, ale někdy v budoucnu se na dohodě ustálíme,“ komentoval výsledky jednání Timmermans.

Důvodem, proč místopředseda komise navštívil Česko jako v pořadí první z členských zemí unie, je právě převládající skepse k zeleným reformám a programům, které jsou jedním z hlavních pilířů politiky administrativy, kterou v Praze reprezentoval.  


Autor: red

Proměnu dopravní sítě plánuje Praha 5, vytvořila nový generel

16. srpna 2022 v 19:12

Praha 5 má k dispozici nový koncepční dokument s názvem Generel dopravy MČ Praha 5. Základním předpokladem je zkvalitnění života místních obyvatel lepší nabídkou služeb městské mobility. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Další články
Nahoru