dnes
Pátek - polojasno
19°C
zítra
Sobota - polojasno
20°C
pozítří
Neděle - jasno
22°C
Klienti Domova Svojšice brzy začnou opouštět zámek na Kolínsku, dvě desítky se jich stěhují do Prahy
Domov Svojšice. Foto: domovsvojsice.cz

Klienti Domova Svojšice brzy začnou opouštět zámek na Kolínsku, dvě desítky se jich stěhují do Prahy

Hlavní město připravuje přesun péče o klienty ze zámecké budovy ve Svojšicích na Kolínsku do několika menších objektů. Důvodem je stav elektroinstalace. V Domově Svojšice se loni uskutečnil rozbor hospodaření, který ukázal na řadu neefektivností této příspěvkové organizace hlavního města. 

„Posudek, který jsme si zadali, potvrdil, čeho jsme se obávali. Lidé s postižením žili dlouhá léta v prostředí, které neodpovídalo nárokům na kvalitu a bezpečí,“ uvedla pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Již byly vytipovány vhodné náhradní ubytovací kapacity v regionu: ubytovna, volná lůžka na Kolínsku, ale také rodinné domky. Při hledání náhradního ubytování zohlednili sociální pracovníci nároky jednotlivců na péči či bezbariérovost.

„Postupujeme na několika rovinách současně, řešíme ubytování a plánujeme dlouhodobé řešení. Během dvou měsíců by například měl být k využití větší objekt na Kolínsku. Našli jsme ale také vhodné rodinné domky pro ty, kteří již v regionu zdomácněli. Chtěl bych všem zaměstnancům poděkovat za jejich obrovské nasazení,“ uvedl ředitel Domova Svojšice Martin Kahánek.

Dvaadvacet klientů, kteří o to projevili zájem, se vrátí zpět do Prahy. Nový domov naleznou v jedenácti městských bytech, které se nacházejí v různých městských částech. Městská příspěvková organizace Domov Svojšice tam zřídí chráněné bydlení.

Služba chráněného bydlení je poskytována osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení nebo chronického onemocnění, včetně duševního onemocnění, a jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. 

„Nejtěžší část, kterou mají lidé ze Svojšic před sebou, je přechod do nového prostředí a následná adaptace. Po tuto dobu budeme lidem poskytovat nejvyšší možnou asistenci tak, aby přechod zvládli. Individuální odchody směrem do Prahy povedou ke zkvalitnění péče a současně k výrazné úspoře veřejných zdrojů, kdy jeden měsíc pobytu v domově se zvláštním režimem stojí přes 53 tisíc,“ dodal Kahánek.


Další články
Nahoru