Dnes Sobota - jasno 5°C
Zítra Neděle - jasno 6°C
Sobota 6. 3. 2021
Svátek má Miroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Klienti Domova Svojšice brzy začnou opouštět zámek na Kolínsku, dvě desítky se jich stěhují do Prahy
Domov Svojšice. Foto: domovsvojsice.cz

Klienti Domova Svojšice brzy začnou opouštět zámek na Kolínsku, dvě desítky se jich stěhují do Prahy

Hlavní město připravuje přesun péče o klienty ze zámecké budovy ve Svojšicích na Kolínsku do několika menších objektů. Důvodem je stav elektroinstalace. V Domově Svojšice se loni uskutečnil rozbor hospodaření, který ukázal na řadu neefektivností této příspěvkové organizace hlavního města. 

„Posudek, který jsme si zadali, potvrdil, čeho jsme se obávali. Lidé s postižením žili dlouhá léta v prostředí, které neodpovídalo nárokům na kvalitu a bezpečí,“ uvedla pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Již byly vytipovány vhodné náhradní ubytovací kapacity v regionu: ubytovna, volná lůžka na Kolínsku, ale také rodinné domky. Při hledání náhradního ubytování zohlednili sociální pracovníci nároky jednotlivců na péči či bezbariérovost.

„Postupujeme na několika rovinách současně, řešíme ubytování a plánujeme dlouhodobé řešení. Během dvou měsíců by například měl být k využití větší objekt na Kolínsku. Našli jsme ale také vhodné rodinné domky pro ty, kteří již v regionu zdomácněli. Chtěl bych všem zaměstnancům poděkovat za jejich obrovské nasazení,“ uvedl ředitel Domova Svojšice Martin Kahánek.

Dvaadvacet klientů, kteří o to projevili zájem, se vrátí zpět do Prahy. Nový domov naleznou v jedenácti městských bytech, které se nacházejí v různých městských částech. Městská příspěvková organizace Domov Svojšice tam zřídí chráněné bydlení.

Služba chráněného bydlení je poskytována osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení nebo chronického onemocnění, včetně duševního onemocnění, a jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. 

„Nejtěžší část, kterou mají lidé ze Svojšic před sebou, je přechod do nového prostředí a následná adaptace. Po tuto dobu budeme lidem poskytovat nejvyšší možnou asistenci tak, aby přechod zvládli. Individuální odchody směrem do Prahy povedou ke zkvalitnění péče a současně k výrazné úspoře veřejných zdrojů, kdy jeden měsíc pobytu v domově se zvláštním režimem stojí přes 53 tisíc,“ dodal Kahánek.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru