Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Klienti Domova Svojšice brzy začnou opouštět zámek na Kolínsku, dvě desítky se jich stěhují do Prahy
Domov Svojšice. Foto: domovsvojsice.cz

Klienti Domova Svojšice brzy začnou opouštět zámek na Kolínsku, dvě desítky se jich stěhují do Prahy

Hlavní město připravuje přesun péče o klienty ze zámecké budovy ve Svojšicích na Kolínsku do několika menších objektů. Důvodem je stav elektroinstalace. V Domově Svojšice se loni uskutečnil rozbor hospodaření, který ukázal na řadu neefektivností této příspěvkové organizace hlavního města. 

„Posudek, který jsme si zadali, potvrdil, čeho jsme se obávali. Lidé s postižením žili dlouhá léta v prostředí, které neodpovídalo nárokům na kvalitu a bezpečí,“ uvedla pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Již byly vytipovány vhodné náhradní ubytovací kapacity v regionu: ubytovna, volná lůžka na Kolínsku, ale také rodinné domky. Při hledání náhradního ubytování zohlednili sociální pracovníci nároky jednotlivců na péči či bezbariérovost.

„Postupujeme na několika rovinách současně, řešíme ubytování a plánujeme dlouhodobé řešení. Během dvou měsíců by například měl být k využití větší objekt na Kolínsku. Našli jsme ale také vhodné rodinné domky pro ty, kteří již v regionu zdomácněli. Chtěl bych všem zaměstnancům poděkovat za jejich obrovské nasazení,“ uvedl ředitel Domova Svojšice Martin Kahánek.

Dvaadvacet klientů, kteří o to projevili zájem, se vrátí zpět do Prahy. Nový domov naleznou v jedenácti městských bytech, které se nacházejí v různých městských částech. Městská příspěvková organizace Domov Svojšice tam zřídí chráněné bydlení.

Služba chráněného bydlení je poskytována osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení nebo chronického onemocnění, včetně duševního onemocnění, a jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. 

„Nejtěžší část, kterou mají lidé ze Svojšic před sebou, je přechod do nového prostředí a následná adaptace. Po tuto dobu budeme lidem poskytovat nejvyšší možnou asistenci tak, aby přechod zvládli. Individuální odchody směrem do Prahy povedou ke zkvalitnění péče a současně k výrazné úspoře veřejných zdrojů, kdy jeden měsíc pobytu v domově se zvláštním režimem stojí přes 53 tisíc,“ dodal Kahánek.


Ocenění in memoriam pro Milana Knoblocha

Dnes ve 12:52

Milan Knobloch byl oceněn in memoriam medailí Nadace Bohuslava Martinů. Medaili převzala na slavnostním aktu v úterý 22. června vdova po výtvarníkovi, paní Alena Knoblochová Knotková. Sochař sejmul posmrtnou masku při převozu skladatelových ostatků do Čech, je autorem památníku v Poličce a...

Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

22. června 2021 v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

22. června 2021 v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

22. června 2021 v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Další články
Nahoru