Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Kleslová: Při praní špinavého prádla v koalici se ukázalo, že odvolání Chmelové bylo nutné
Radmila Kleslová vede v Praze 10 hnutí ANO do voleb. Foto: archiv

Kleslová: Při praní špinavého prádla v koalici se ukázalo, že odvolání Chmelové bylo nutné

Zastupitelka a bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová povede ANO do zářijových voleb v desáté městské části. Opoziční hnutí nedávno přispělo k odvolání Renaty Chmelové z funkce starostky, když podpořilo návrh koaličních Pirátů a ODS. „Při praní špinavého prádla koalicí se ukázalo, že odvolání Chmelové bylo nutné," říká Kleslová.  

Proč hnutí ANO podpořilo odvolání Renaty Chmelové z pozice starostky Prahy 10?
Hnutí ANO bylo dlouhodobě nespokojené s vedením Prahy 10, v jejímž čele byla bývalá starostka paní Chmelová. To je prostě fakt. Jaký smysl mělo například zrušení lékařské služby první pomoci v Malešické poliklinice a zrušení dětské zubní pohotovosti ve Strašnicích? Komu prospělo zvýšení daně z nemovitosti? Komu pomáhá zvyšování nájmu v obecních bytech? A argument, že je třeba zvýšit příjmy do rozpočtu neobstojí, protože právě tato vláda na desítce rozházela peníze, které tu byly připraveny na stavbu radnice. To je ostatně další téma – megalomanská rekonstrukce úřadu.

Proč megalomanská? Nákladnost projektu byla přece zřejmá od začátku.
Plán nyní už exstarostky spolu s ODS a Piráty by zatížil občany Prahy 10 více než miliardovým dluhem na dalších 25 let. Předložený rozpočet byl zhruba jeden a čtvrt miliardy korun, k tomu by se přidaly náklady zhruba 300 milionů korun na stěhování a nájemné na zhruba tři roky. Když k tomu připočtete zdražení stavebního materiálu, jste už někde na dvou miliardách. Přitom heslo STOP miliardové radnici bylo před čtyřmi lety hlavním volebním heslem paní Chmelové. A to už nemluvím o tom, že za jednu miliardu bychom měli novou moderní radnici a ta stará by nám zbyla. Neekonomické jednání dokládá i další fakt.

Jaký?
Koalice dostala nevratnou dotaci 100 milionů korun od hlavního města a od Ministerstva životního prostředí grant 200 milionů. Peníze roky nečerpala a tím fakticky tyto prostředky blokovala. Můžeme si dovolit takové nehospodárné nakládání s penězi? Jiná městská část nebo obec by za to postavila třeba školu. Na jedné straně vyhazuje koalice peníze oknem a na druhé straně chce po občanech, aby chybějící finanční prostředky platili z vlastních kapes kvůli zvyšováním nájmů nebo daní. Absurdní je, že na radnici Prahy 10 je pět plně placených místostarostů, radních a velký počet poradců a asistentů. Za mě byli místostarostové dva (R. Kleslová byla starostkou Prahy 10 v letech 2014 až 2016, pozn. aut.)

Chmelová spojitost s panem Hlubučkem odmítla. Bylo tudíž čtvrt roku před volbami její odvolání skutečně nutné?
My jsme se k odvolání připojili po výzvě zbytku koalice, tedy ODS a Pirátů. Poté, co na zastupitelstvu později vyšlo najevo, jsme udělali dobře. Byli jsme zděšeni, když jsme byli svědky praní špinavého prádla mezi Koalicí Vlasta, ODS a Pirátů, co paní bývalá starostka kryla a o čem nás neinformovala.

V blížících volbách budete kandidátkou za ANO na starostku. Proč se chcete vrátit do funkce, ve které jste vydržela sotva rok?
Nejde ani tak o můj krok, jako o návrh oblastní organizace Prahy 10, která mě nominovala na lídra kandidátní listiny a moc si této důvěry vážím. Je to ocenění mé dlouholeté práce zastupitelky (zastupitelkou Prahy 10 je Kleslová od roku 2010, pozn. aut.). Jsme v situaci, kdy už nadále nemůžeme riskovat a zaměňovat politický populismus za řízení města. Já jsem právník a odborník na energetiku, to jsou myslím dvě témata, která teď ovlivňují naše životy.

Jaké byste měla v případě Vašeho návratu do čela městské části priority?
V první řadě napravit všechna hloupá rozhodnutí. Upozorňovali jsme na ně, ale koalice to ignorovala. Čtyři roky stačily, aby občané poznali negativní dopady chaotického vládnutí současné koalice. Je potřeba zajistit dostatek míst v mateřských a základních školách, znovu zřídit dětskou zubní pohotovosti a lékařskou službu první pomoci pro dospělé v Malešicích, zavést nová spravedlivější pravidla pro přidělování obecních bytů, pomoci domácnostem a podnikatelům v době energetické krize podporou energetických komunit. A jsou tu i další témata, například doprava a parkovací místa, nepořádek na ulicích a přeplněné kontejnery. Ani v této době nemůžeme rezignovat na čistotu našich měst. Věřím, že lidé změnu chtějí, mají s čím srovnávat koalice versus vláda ANO na Praze 10. Jsou to třeba i zdánlivé maličkosti, jako je již zmíněný počet placených členů rady.


Autor: Karel Netolický

Svobodní představili své kandidáty do Evropského parlamentu v mikulášském duchu

6. prosince 2023 v 11:10

Svobodní zveřejnili jména svých hlavních kandidátů do Evropského parlamentu. Tito tři kandidáti byli zvoleni v primárních volbách strany, které se zúčastnilo téměř 1100 členů a registrovaných příznivců. Na Mikuláše si Svobodní zvolili netradiční způsob prezentace svých kandidátů, když je...

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Svobodní se rozrůstají: Po sněmu oznámil vstup do strany i Karel Diviš

1. prosince 2023 v 11:58

Karel Diviš se rozhodl pro vstup do strany Svobodných po listopadovém sněmu, kde se také představila nová členka Svobodných, ekonomka Markéta Šichtařová. Oba noví členové zdůraznili, že se ztotožňují s programem Svobodných, který hájí svobodu, prosperitu a nezávislost České...

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Další články
Nahoru