Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Kleslová: Při praní špinavého prádla v koalici se ukázalo, že odvolání Chmelové bylo nutné
Radmila Kleslová vede v Praze 10 hnutí ANO do voleb. Foto: archiv

Kleslová: Při praní špinavého prádla v koalici se ukázalo, že odvolání Chmelové bylo nutné

Zastupitelka a bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová povede ANO do zářijových voleb v desáté městské části. Opoziční hnutí nedávno přispělo k odvolání Renaty Chmelové z funkce starostky, když podpořilo návrh koaličních Pirátů a ODS. „Při praní špinavého prádla koalicí se ukázalo, že odvolání Chmelové bylo nutné," říká Kleslová.  

Proč hnutí ANO podpořilo odvolání Renaty Chmelové z pozice starostky Prahy 10?
Hnutí ANO bylo dlouhodobě nespokojené s vedením Prahy 10, v jejímž čele byla bývalá starostka paní Chmelová. To je prostě fakt. Jaký smysl mělo například zrušení lékařské služby první pomoci v Malešické poliklinice a zrušení dětské zubní pohotovosti ve Strašnicích? Komu prospělo zvýšení daně z nemovitosti? Komu pomáhá zvyšování nájmu v obecních bytech? A argument, že je třeba zvýšit příjmy do rozpočtu neobstojí, protože právě tato vláda na desítce rozházela peníze, které tu byly připraveny na stavbu radnice. To je ostatně další téma – megalomanská rekonstrukce úřadu.

Proč megalomanská? Nákladnost projektu byla přece zřejmá od začátku.
Plán nyní už exstarostky spolu s ODS a Piráty by zatížil občany Prahy 10 více než miliardovým dluhem na dalších 25 let. Předložený rozpočet byl zhruba jeden a čtvrt miliardy korun, k tomu by se přidaly náklady zhruba 300 milionů korun na stěhování a nájemné na zhruba tři roky. Když k tomu připočtete zdražení stavebního materiálu, jste už někde na dvou miliardách. Přitom heslo STOP miliardové radnici bylo před čtyřmi lety hlavním volebním heslem paní Chmelové. A to už nemluvím o tom, že za jednu miliardu bychom měli novou moderní radnici a ta stará by nám zbyla. Neekonomické jednání dokládá i další fakt.

Jaký?
Koalice dostala nevratnou dotaci 100 milionů korun od hlavního města a od Ministerstva životního prostředí grant 200 milionů. Peníze roky nečerpala a tím fakticky tyto prostředky blokovala. Můžeme si dovolit takové nehospodárné nakládání s penězi? Jiná městská část nebo obec by za to postavila třeba školu. Na jedné straně vyhazuje koalice peníze oknem a na druhé straně chce po občanech, aby chybějící finanční prostředky platili z vlastních kapes kvůli zvyšováním nájmů nebo daní. Absurdní je, že na radnici Prahy 10 je pět plně placených místostarostů, radních a velký počet poradců a asistentů. Za mě byli místostarostové dva (R. Kleslová byla starostkou Prahy 10 v letech 2014 až 2016, pozn. aut.)

Chmelová spojitost s panem Hlubučkem odmítla. Bylo tudíž čtvrt roku před volbami její odvolání skutečně nutné?
My jsme se k odvolání připojili po výzvě zbytku koalice, tedy ODS a Pirátů. Poté, co na zastupitelstvu později vyšlo najevo, jsme udělali dobře. Byli jsme zděšeni, když jsme byli svědky praní špinavého prádla mezi Koalicí Vlasta, ODS a Pirátů, co paní bývalá starostka kryla a o čem nás neinformovala.

V blížících volbách budete kandidátkou za ANO na starostku. Proč se chcete vrátit do funkce, ve které jste vydržela sotva rok?
Nejde ani tak o můj krok, jako o návrh oblastní organizace Prahy 10, která mě nominovala na lídra kandidátní listiny a moc si této důvěry vážím. Je to ocenění mé dlouholeté práce zastupitelky (zastupitelkou Prahy 10 je Kleslová od roku 2010, pozn. aut.). Jsme v situaci, kdy už nadále nemůžeme riskovat a zaměňovat politický populismus za řízení města. Já jsem právník a odborník na energetiku, to jsou myslím dvě témata, která teď ovlivňují naše životy.

Jaké byste měla v případě Vašeho návratu do čela městské části priority?
V první řadě napravit všechna hloupá rozhodnutí. Upozorňovali jsme na ně, ale koalice to ignorovala. Čtyři roky stačily, aby občané poznali negativní dopady chaotického vládnutí současné koalice. Je potřeba zajistit dostatek míst v mateřských a základních školách, znovu zřídit dětskou zubní pohotovosti a lékařskou službu první pomoci pro dospělé v Malešicích, zavést nová spravedlivější pravidla pro přidělování obecních bytů, pomoci domácnostem a podnikatelům v době energetické krize podporou energetických komunit. A jsou tu i další témata, například doprava a parkovací místa, nepořádek na ulicích a přeplněné kontejnery. Ani v této době nemůžeme rezignovat na čistotu našich měst. Věřím, že lidé změnu chtějí, mají s čím srovnávat koalice versus vláda ANO na Praze 10. Jsou to třeba i zdánlivé maličkosti, jako je již zmíněný počet placených členů rady.


Autor: Karel Netolický

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru