dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Kleslová bohatne díky vedení Prahy. Z městských firem má starostka 360 tisíc měsíčně, tvrdí Piráti
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. Foto: archiv

Kleslová bohatne díky vedení Prahy. Z městských firem má starostka 360 tisíc měsíčně, tvrdí Piráti

Piráti zjistili, že předsedkyně pražského ANO Radmila Kleslová bere za funkce členky představenstva společnosti Pražská teplárenská a předsedkyně dozorčí rady společnosti Pražská energetika celkem 360 000 korun měsíčně. Na obsazování těchto orgánů má vliv Rada hl. m. Prahy.

K tomu je Kleslová ještě starostkou městské části Praha 10 (která má 109 tisíc obyvatel). Z již známých informací vyplývá, že si navíc Kleslová opakovaně vydělává statisíce korun za „poradenské služby“ pro státní či polostátní firmy. Piráti považují tento klientelismus za nepřijatelný a ve čtvrtek na zasedání zastupitelstva navrhnou odvolání Kleslové z funkcí.

„Radmila Kleslová se očividně mnohé naučila od svého bývalého kolegy Hulínského (ČSSD), který si během tří let vydělal v městských firmách 19 milionů. Jeho to vystřelilo do dnešní pozice náměstka ministra školství, uvidíme, kde skončí Kleslová,“ říká zastupitel za Piráty Adam Zábranský, který údaje o odměnách starostky vyhledal v obchodním rejstříku.

Kleslová za funkci v Pražské energetice dostává pravidelnou odměnu 35 000 korun měsíčně. PRE ale podle Pirátů pravidelně každý rok vyplácí členům dozorčí rady tantiémy ve výši 15 milionů korun. Po rozpočítání na osobu na měsíc to vyjde na dalších 155 000 korun měsíčně.

Za funkci v představenstvu Pražské teplárenské dostává 62 000 korun měsíčně, navíc má nárok na auto a mobil. Představenstvo navíc každý rok opět dostává tantiémy, a to ve výši 6,5 milionů. Po rozpočítání to vychází na 108 000 korun měsíčně.

Radmila Kleslová tak vykonává zároveň několik funkcí, které lze zodpovědně vykonávat pouze na plný úvazek. „Andrej Babiš prý před volbami v roce 2014 Kleslovou přetáhl z ČSSD proto, aby se na ANO nepřisály pijavice. V souvislosti s aktuálním děním se toto tvrzení jeví jako značně absurdní,“ dodává Adam Zábranský.

Odměny Kleslové v Pražské energetice – str. 15 a poslední strana. https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=17286350&subjektId=703084&spis=75074

Odměny Kleslové v Pražské teplárenské – str. 7 a str. 95.  https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=40255445&subjektId=416553&spis=74243

Piráti chtějí změnit systém obsazování dozorčích rad pražských firem. Již před půl rokem kvůli tomu oslovili radního Michala Haška (ANO), který má majetkové podíly hl. m. Prahy v gesci. Ten přitom za Prahu v městských firmách hlasuje o obsazování dozorčích rad a je tak zodpovědný za to, že Kleslová se dostala k těmto lukrativním pozicím.


Další články
Nahoru