Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Klesá zájem o testy na covid-19, některé nemocnice v Praze proto budou snižovat kapacitu odběrových míst
Odběrové místo. Foto: VFN

Klesá zájem o testy na covid-19, některé nemocnice v Praze proto budou snižovat kapacitu odběrových míst

Některé nemocnice v Praze budou snižovat kapacitu odběrových míst na testy na covid-19 či zkracovat provozní dobu těchto míst. Důvodem je snižující se zájem o PCR testy a mnohde i o testy antigenní. Vyplývá to z odpovědí mluvčích nemocnic v hlavním městě na dotazy ČTK.

„U PCR testování došlo k výraznému snížení provedených odběrů, počty se pohybují okolo 200 odběrů denně, samoplátci tvoří jen jednotky procent PCR testovaných. Podle analýzy vývoje prováděných PCR testů v tomto týdnu zvažujeme od příštího týdne snížení kapacity odběrového místa," uvedla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke.

Naopak počet zájemců o antigenní testy podle Zinke v ÚVN neklesá. Zdravotníci jich provedou zhruba 500 až 550 v pracovní dny a až 400 ve víkendových dnech. Kapacita místa je tak podle mluvčí plně využitá.

Provoz odběrového místa omezuje i Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN). Zájemci o antigenní a PCR testy i indikovaní pacienti zde budou moci testy podstoupit pouze v pracovní dny od 7:00 do 14:30, uvedla nemocnice na svém webu. Víkendový provoz je od tohoto týdne zrušen.

Důvodem je podle FTN nízký počet zájemců o testování. To potvrzuje i rezervační systém na testy do nemocnice. Většina termínů na tento a následující týden byla k dnešním 16:30 neobsazená.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) podle mluvčí Marie Heřmánkové provoz odběrového místa v ulici Na Bojišti zatím omezovat neplánují. Počet osob, kteří v nemocnici v Praze 2 testy podstupují, je podle mluvčí relativně konstantní.

Denně tam antigenním testem otestují zhruba 350 zájemců. PCR testem vyšetří asi stovku lidí za den. Většina z nich jsou samoplátci, kteří si testy za 1510 korun sami hradí.

Nadále se v pražských nemocnicích snižuje počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19. V ÚVN je aktuálně 44 pacientů s covidem-19, z čehož 11 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve VFN se s covidem-19 léčí 50 osob. Ve vážném stavu je 18 pacientů.

K dnešku eviduje 84 pacientů s covidem Fakultní nemocnice v Motole, uvedla nemocnice na twitteru. Počet hospitalizovaných s covidem-19 klesá také ve Fakultní nemocnici Bulovka. Zatímco na začátku března bylo hospitalizováno 219 osob, v polovině dubna jich bylo méně než sto. Vyplývá to z grafu, který Bulovka zveřejnila na twitteru.

Klesá i počet pracovníků nemocnic, kteří jsou kvůli nemoci v karanténě nebo v izolaci. V ÚVN je to asi 20 zaměstnanců, většinou jde o nezdravotníky.

„Všichni, kteří jsou aktuálně v izolaci, nebyli očkovaní proti covid-19," sdělila k tomu Zinke. Z řad pracovníků VFN je v karanténě nebo v izolaci devět lidí. Nemocnice má asi 6500 zaměstnanců, dodala Heřmánková. Motol má 57 zaměstnanců v izolaci.

V úterý přibylo v Praze podle informací na webu ministerstva zdravotnictví 365 potvrzených případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek za úterý od poloviny listopadu. S úbytkem nových případů nákazy se pozvolna snižuje i tlak na péči v nemocnicích.

Z přibližně 3000 standardních nemocničních lůžek s kyslíkem v pražských nemocnicích bylo dnes ráno volných 17 procent, pro pacienty s covidem-19 jich je připraveno 184. Lůžek s plicní ventilací bylo neobsazených 13 procent.


Autor: ČTK

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru