Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Klesá zájem o testy na covid-19, některé nemocnice v Praze proto budou snižovat kapacitu odběrových míst
Odběrové místo. Foto: VFN

Klesá zájem o testy na covid-19, některé nemocnice v Praze proto budou snižovat kapacitu odběrových míst

Některé nemocnice v Praze budou snižovat kapacitu odběrových míst na testy na covid-19 či zkracovat provozní dobu těchto míst. Důvodem je snižující se zájem o PCR testy a mnohde i o testy antigenní. Vyplývá to z odpovědí mluvčích nemocnic v hlavním městě na dotazy ČTK.

„U PCR testování došlo k výraznému snížení provedených odběrů, počty se pohybují okolo 200 odběrů denně, samoplátci tvoří jen jednotky procent PCR testovaných. Podle analýzy vývoje prováděných PCR testů v tomto týdnu zvažujeme od příštího týdne snížení kapacity odběrového místa," uvedla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke.

Naopak počet zájemců o antigenní testy podle Zinke v ÚVN neklesá. Zdravotníci jich provedou zhruba 500 až 550 v pracovní dny a až 400 ve víkendových dnech. Kapacita místa je tak podle mluvčí plně využitá.

Provoz odběrového místa omezuje i Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN). Zájemci o antigenní a PCR testy i indikovaní pacienti zde budou moci testy podstoupit pouze v pracovní dny od 7:00 do 14:30, uvedla nemocnice na svém webu. Víkendový provoz je od tohoto týdne zrušen.

Důvodem je podle FTN nízký počet zájemců o testování. To potvrzuje i rezervační systém na testy do nemocnice. Většina termínů na tento a následující týden byla k dnešním 16:30 neobsazená.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) podle mluvčí Marie Heřmánkové provoz odběrového místa v ulici Na Bojišti zatím omezovat neplánují. Počet osob, kteří v nemocnici v Praze 2 testy podstupují, je podle mluvčí relativně konstantní.

Denně tam antigenním testem otestují zhruba 350 zájemců. PCR testem vyšetří asi stovku lidí za den. Většina z nich jsou samoplátci, kteří si testy za 1510 korun sami hradí.

Nadále se v pražských nemocnicích snižuje počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19. V ÚVN je aktuálně 44 pacientů s covidem-19, z čehož 11 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve VFN se s covidem-19 léčí 50 osob. Ve vážném stavu je 18 pacientů.

K dnešku eviduje 84 pacientů s covidem Fakultní nemocnice v Motole, uvedla nemocnice na twitteru. Počet hospitalizovaných s covidem-19 klesá také ve Fakultní nemocnici Bulovka. Zatímco na začátku března bylo hospitalizováno 219 osob, v polovině dubna jich bylo méně než sto. Vyplývá to z grafu, který Bulovka zveřejnila na twitteru.

Klesá i počet pracovníků nemocnic, kteří jsou kvůli nemoci v karanténě nebo v izolaci. V ÚVN je to asi 20 zaměstnanců, většinou jde o nezdravotníky.

„Všichni, kteří jsou aktuálně v izolaci, nebyli očkovaní proti covid-19," sdělila k tomu Zinke. Z řad pracovníků VFN je v karanténě nebo v izolaci devět lidí. Nemocnice má asi 6500 zaměstnanců, dodala Heřmánková. Motol má 57 zaměstnanců v izolaci.

V úterý přibylo v Praze podle informací na webu ministerstva zdravotnictví 365 potvrzených případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek za úterý od poloviny listopadu. S úbytkem nových případů nákazy se pozvolna snižuje i tlak na péči v nemocnicích.

Z přibližně 3000 standardních nemocničních lůžek s kyslíkem v pražských nemocnicích bylo dnes ráno volných 17 procent, pro pacienty s covidem-19 jich je připraveno 184. Lůžek s plicní ventilací bylo neobsazených 13 procent.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Dnes ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Dnes ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Dnes v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem

2. května 2021 ve 14:42

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru