Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Klement Gottwald už možná nebude čestným občanem Modřan, navrhli to radní Prahy 12
Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Klement Gottwald už možná nebude čestným občanem Modřan, navrhli to radní Prahy 12

První československý komunistický prezident Klement Gottwald by mohl v pražských Modřanech přijít o čestného občanství. S odebráním statusu nyní souhlasili radní Prahy 12. Gottwaldovi udělilo čestné občanství v roce 1948 tehdejší politické vedení obce Modřany, sdělil ČTK radní Prahy 12 Petr Prchal (TOP 09). O případném odejmutí čestného občanství by mělo zastupitelstvo městské části rozhodnout na konci června.

„Klement Gottwald je vrcholným představitelem totality a devastace demokratických hodnot. Je to politik, na jehož rukách je krev nevinných obětí. Takový člověk nemá právo, aby byl držitelem jakéhokoli ocenění, které by platilo i v dnešních demokratických časech. To je důvod, proč rada městské části Praha 12 jednohlasně souhlasila s odebráním čestného občanství," uvedl Prchal.

To, že je Gottwald čestným občanem Modřan, vyplynulo z aktuálního průzkumu starých kronik tehdy samostatné obce Modřany, informoval Prchal. Tehdejší politické vedení Modřan udělilo Gottwaldovi status v roce 1948.

Z kronik se podle Prchala nyní zjistilo rovněž to, že obec Modřany v dobách, kdy nebyla ještě součástí Prahy, udělila čestné občanství také třeba prezidentovi Eduardu Benešovi, členovi Českého kvarteta Ladislavu Zelenkovi a dalším.

Letos v dubnu odebraly čestné občanství Gottwaldovi z rozhodnutí tamního zastupitelstva Říčany u Prahy. Prvního československého komunistického prezidenta zbavili v uplynulých letech čestného občanství mimo jiné také ve Vyškově, pod který nyní patří Gottwaldovy rodné Dědice, v Kutné Hoře nebo v Úvalech u Prahy.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru