Dnes Neděle - zatazeno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Klement Gottwald už možná nebude čestným občanem Modřan, navrhli to radní Prahy 12
Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Klement Gottwald už možná nebude čestným občanem Modřan, navrhli to radní Prahy 12

První československý komunistický prezident Klement Gottwald by mohl v pražských Modřanech přijít o čestného občanství. S odebráním statusu nyní souhlasili radní Prahy 12. Gottwaldovi udělilo čestné občanství v roce 1948 tehdejší politické vedení obce Modřany, sdělil ČTK radní Prahy 12 Petr Prchal (TOP 09). O případném odejmutí čestného občanství by mělo zastupitelstvo městské části rozhodnout na konci června.

„Klement Gottwald je vrcholným představitelem totality a devastace demokratických hodnot. Je to politik, na jehož rukách je krev nevinných obětí. Takový člověk nemá právo, aby byl držitelem jakéhokoli ocenění, které by platilo i v dnešních demokratických časech. To je důvod, proč rada městské části Praha 12 jednohlasně souhlasila s odebráním čestného občanství," uvedl Prchal.

To, že je Gottwald čestným občanem Modřan, vyplynulo z aktuálního průzkumu starých kronik tehdy samostatné obce Modřany, informoval Prchal. Tehdejší politické vedení Modřan udělilo Gottwaldovi status v roce 1948.

Z kronik se podle Prchala nyní zjistilo rovněž to, že obec Modřany v dobách, kdy nebyla ještě součástí Prahy, udělila čestné občanství také třeba prezidentovi Eduardu Benešovi, členovi Českého kvarteta Ladislavu Zelenkovi a dalším.

Letos v dubnu odebraly čestné občanství Gottwaldovi z rozhodnutí tamního zastupitelstva Říčany u Prahy. Prvního československého komunistického prezidenta zbavili v uplynulých letech čestného občanství mimo jiné také ve Vyškově, pod který nyní patří Gottwaldovy rodné Dědice, v Kutné Hoře nebo v Úvalech u Prahy.


Autor: ČTK

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Další články
Nahoru