Dnes Pátek - zatazeno 26°C
Zítra Sobota - oblacno 22°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Klausovou amnestií uvolněné věznice se pozvolna zase plní
Amnestie. Ilustrační foto: archiv

Klausovou amnestií uvolněné věznice se pozvolna zase plní

Před dvěma lety vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus amnestii. Propustila celkem 6 443 lidí z výkonu trestu odnětí svobody a vyvolala ve společnosti spoustu nevole. Odborníci odhadovali, že minimálně polovina propuštěných bude za chvíli zase zpět za mřížemi. Jaká je situace dnes? A naplnily se prognózy o poloviční recidivě?

„Nejtemnější scénáře stran amnestovaných propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody se dle statistik Vězeňské služby ČR neuskutečnily. Uvádí se, že ke konci roku 2014 bylo zpět za mřížemi 23 % amnestovaných, to je 1 498 osob,“ říká Anita Homrová z neziskové organizace RUBIKON Centrum, která působí v oblasti prevence kriminality.

Přesto všechno zůstává skutečností, že Česká republika vykazuje dlouhodobě vysokou míru vězeňské recidivy pohybující se kolem 60 %. Přitom počet trestných činů podle údajů Policie České republiky vloni ve srovnání s rokem 2013 meziročně klesl o 55 344.

„Zajímavé je, že snižující se kriminalita nekoresponduje s mírou uvěznění, která naopak narůstá. Věznice, ve kterých se po Klausově amnestii výrazně uvolnila kapacita, v některých byl provoz dokonce ukončen, se pozvolna zase plní. V roce 2017 bychom se měli dostat ke stejnému počtu uvězněných jako před amnestií v lednu 2013,“ připomíná Homrová.

Počet uvězněných osob by podle odhadů odborníků měl v následujících dvou letech vzrůst ze současných 18 711 vězňů na téměř 23 tisíc. Co je příčinou tohoto negativního trendu?

„Důvodů je hned několik. Jednak řádově tisíce odsouzených k odnětí svobody nenastoupí k výkonu trestu ihned po odsouzení, ale je „dodána“ do výkonu později. Dále jsou příčinou přeměny alternativních trestů a zejména poměrně sankcionizující nastavení trestních sazeb u nejfrekventovanějších činů. Týká se to zejména krádeží podle § 205, kde v případech velmi časté recidivy u pachatelů začíná sazba odnětí svobody na šesti měsících,“ uvádí k problematice Jan Rozum z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci.


Autor: Redakce

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru