dnes
Pondělí - jasno
0°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Klausovou amnestií uvolněné věznice se pozvolna zase plní
Amnestie. Ilustrační foto: archiv

Klausovou amnestií uvolněné věznice se pozvolna zase plní

Před dvěma lety vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus amnestii. Propustila celkem 6 443 lidí z výkonu trestu odnětí svobody a vyvolala ve společnosti spoustu nevole. Odborníci odhadovali, že minimálně polovina propuštěných bude za chvíli zase zpět za mřížemi. Jaká je situace dnes? A naplnily se prognózy o poloviční recidivě?

„Nejtemnější scénáře stran amnestovaných propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody se dle statistik Vězeňské služby ČR neuskutečnily. Uvádí se, že ke konci roku 2014 bylo zpět za mřížemi 23 % amnestovaných, to je 1 498 osob,“ říká Anita Homrová z neziskové organizace RUBIKON Centrum, která působí v oblasti prevence kriminality.

Přesto všechno zůstává skutečností, že Česká republika vykazuje dlouhodobě vysokou míru vězeňské recidivy pohybující se kolem 60 %. Přitom počet trestných činů podle údajů Policie České republiky vloni ve srovnání s rokem 2013 meziročně klesl o 55 344.

„Zajímavé je, že snižující se kriminalita nekoresponduje s mírou uvěznění, která naopak narůstá. Věznice, ve kterých se po Klausově amnestii výrazně uvolnila kapacita, v některých byl provoz dokonce ukončen, se pozvolna zase plní. V roce 2017 bychom se měli dostat ke stejnému počtu uvězněných jako před amnestií v lednu 2013,“ připomíná Homrová.

Počet uvězněných osob by podle odhadů odborníků měl v následujících dvou letech vzrůst ze současných 18 711 vězňů na téměř 23 tisíc. Co je příčinou tohoto negativního trendu?

„Důvodů je hned několik. Jednak řádově tisíce odsouzených k odnětí svobody nenastoupí k výkonu trestu ihned po odsouzení, ale je „dodána“ do výkonu později. Dále jsou příčinou přeměny alternativních trestů a zejména poměrně sankcionizující nastavení trestních sazeb u nejfrekventovanějších činů. Týká se to zejména krádeží podle § 205, kde v případech velmi časté recidivy u pachatelů začíná sazba odnětí svobody na šesti měsících,“ uvádí k problematice Jan Rozum z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci.


Skleněná sobota nabídne design v Portheimce

Včera v 10:06

Prodejní přehlídka autorského designu, jehož vůdčím materiálem je sklo proběhne v sobotu 23. února od 10 do 18 hodin v přízemí Musea skla, v sále pro krátkodobé výstavy.

Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

19. ledna 2019 v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Další články
Nahoru