Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - oblacno 27°C
Úterý 16. 7. 2024
Svátek má Luboš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Klánovický les má první bosou trasu v Česku
Ilustrační foto: Pexels / Isaac Taylor

Klánovický les má první bosou trasu v Česku

V Klánovickém lese na východě Prahy nedávno Klubu českých turistů (KČT) otevřel osmikilometrovou značenou trasa určená ke zdravé, zajímavé a pohodové turistice bez bot, naboso. Je to historicky první trasa svého druhu v České republice i v Evropě.

Klub českých turistů, konkrétně odbor bosé turistiky fungující od roku 2021, vyznačil okružní trasu vedoucí po stávajících turistických značkách mezi rozcestími Zálesí, Klánovický les a Cyrilov. Kromě atraktivní trasy jsou na každém rozcestí umístěny naučné tabule, kde se dozvíte informace o této (staro)nové formě pěší turistiky. 

„V pozadí dnešní bosé trasy stojí 10 let chození naboso, sbírání zkušeností na našich výletech a programech na festivalech, 10 let čtení odborné literatury dále zrod spolku Bosá turistika a hobby webu TuristikaNaboso.cz a zrod odboru bosé turistiky KČT. Klánovickou trasu jsme intenzivně vybírali a připravovali zhruba dva roky včetně toho, že jsme si trasu osobně několikrát naboso prošli. Jsme rádi, že trend bosé turistiky je nejen v Čechách čím dál oblíbenější i mezi mladými,“ sdělili David Mrhač a Igor Slouka, spoluzakladatelé a vedoucí činitelé odboru bosé turistiky KČT.

„Chození bosky či používání bosobot je dnes velmi silný trend. Opírá se o poznání, že to noze prospívá, a člověku tak zůstávají nohy zdravé. Tento trend si získává stále více příznivců a díky tomu neustále přibývá různých typů bosostezek,“ řekl místopředseda KČT Ladislav Macka. Je také velmi velká pravděpodobnost, že bosá trasa je skutečně první projekt takového druhu v Čechách i Evropě, a pokud už se se někde něco podobného realizovalo, tak spíše lokálně a neoficiálně.

„Jsme rádi, že můžeme být v tomto směru nápomocni. Spolupracovali jsme na vybudování opravdové turistické trasy, která se teď bosým nadšenců nabízí v opravdu zajímavé délce osmi kilometrů,“ dodal Macka. 


Autor: puc

Výstava srovnává současný a budoucí most na Výtoni

Včera v 10:09

Správa železnic zahájila venkovní panelovou výstavu, která nabízí srovnání stávající a plánované podoby železničního mostu na Výtoni. 

Aplikace innosvět umožňuje například průběžnou kontrolu spotřeby energií

Včera v 06:46

Bezplatná mobilní aplikace ‍innosvět, která byla vyvinutá společností innogy, umožňuje mít energie pod kontrolou kdykoliv a odkudkoliv.   

Bleší trh na Šesťáku

14. července 2024 v 08:11

V pátek 19. července můžete prodat a nakoupit. Na Šesťáku na Vítězném náměstí se od 14 do 20 hodin koná Bleší trh.

Velká prázdninová soutěž s putováním Prahou 2

13. července 2024 v 07:08

Prázdninová soutěž Prahy 2 se týká dvou nových tras: Hudební velikáni a Proměny architektury.

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

12. července 2024 v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

12. července 2024 v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další články
Nahoru