Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kinobus vyjíždí do sedmnácté sezóny, letos nabídne 23 filmů i dokumenty o metru
Kinobus. Foto: DPP

Kinobus vyjíždí do sedmnácté sezóny, letos nabídne 23 filmů i dokumenty o metru

Letošní ročník Kinobusu pražského dopravního podniku (DPP) nabídne ve dvanácti lokalitách v Praze celkem 23 celovečerních filmů. Připojí se také k oslavám 50. výročí zahájení provozu pražského metra, proto navíc promítne 11 dokumentů o historii pražské podzemky. Letos bude navíc speciální projekce. Svoji 17. sezónu Kinobus DPP odstartuje v pondělí 24. června v Čakovicích a až do 5. září každý večer od pondělí do čtvrtka promítne pod širým nebem snímky z produkce české, evropské nebo americké kinematografie. Projekce začíná vždy po setmění mezi 20:30 a 21:30.

„S přicházejícím létem se nám opět blíží turné oblíbeného Kinobusu DPP. Letos se nám podařilo zařadit do programu 22 celovečerních filmů. Čtyři z toho jsou letošní novinky, jako domácí snímky Prázdniny s broučkem nebo Aristokratka ve varu, desítka filmů je z loňského roku. Nabídneme ale i několik starších kultovních snímků, jako například Samotáři Davida Ondříčka s excelentním Jiřím Macháčkem. Naprostá většina z letošní nabídky Kinobusu DPP jsou komedie nebo rodinné filmy, pouze dva snímky patří do kategorie akční nebo drama,“ řekl Josef Voltr, vedoucí odboru Marketing a obchod DPP.

Tipem může být například sedmi Oskary ověnčený Oppenheimer uznávaného režiséra Christophera Nolana nebo italský snímek Naprostí cizinci natočený na základě skutečné události, který je mimochodem zapsán v Guinnessově knize rekordů jako film s největším počtem lokálních remaků.

„Jako vždy je Kinobus DPP spojen s charitou, letos opět s neziskovou organizací SOS dětské vesničky. Návštěvníci mohou během promítání vložit libovolný příspěvek do speciální kasičky, jenž pomůže dětem ke zkvalitnění života. Poděkování patří také městským částem, které se zapojily a postaraly se o vhodné lokality pro zastávky Kinobusu DPP,“ dodal Voltr.

Letošní turné Kinobusu DPP začne v pondělí 24. června v Čakovicích, na náměstí Jiřího Berana, u stejnojmenné autobusové zastávky, a to projekcí snímku Jedeme na teambuilding české a slovenské produkce. Staronovou lokalitou je letos Libuš, naopak do Prahy 3 letos Kinobus DPP nezavítá kvůli probíhající rekonstrukci v oblasti Vítkova.

Kinobus DPP letos nabídne na 12 místech Prahy celkem 45 projekcí, diváci si mohou vybírat z 23 filmů. Z domácí, české, česko-slovenské či česko-slovinské produkce jich bude sedm. Diváci se můžou těšit například na snímky Aristokratka ve varu, Jedeme na teambuilding, Samotáři či Sladký život. Necelé dvě třetiny filmů budou ze zahraniční produkce, z toho devět evropské provenience a šest z kinematografických dílen USA.

Letošní Kinobus nabídne například pět francouzských snímků, mezi jinými Pan učitel vrací úder nebo Pan Blake k vašim službám, ale také anglický film Hodně štěstí, pane Veliký v hlavní roli s Emmou Thompson. Kinematografii USA budou kromě zmiňovaného Oppenheimera reprezentovat snímky jako Mission: Impossible Odplata – První část s Tomem Cruisem, Miluj souseda svého v hlavní roli s Billem Murrayem, nebo černobílá groteska Stovky bobrů. Pro příznivce animovaných filmů všech věkových skupin má Kinobus DPP připraven koprodukční francouzsko-španělsko-belgický snímek Nerozlučná dvojka.

Středy budou na letošním Kinobusu DPP patřit také dokumentům o historii pražského metra, které si letos připomíná 50 let od zahájení pravidelného provozu. Po skončení projekce hlavního filmu Kinobus promítne i jeden z dokumentů o pražském metru. DPP jich připravil celkem 11, pro každou středeční projekci jeden unikátní tak, aby se neopakovaly.

Na pátek 9. srpna Kinobus DPP nachystal speciální promítání u příležitosti 85. výročí posledního úspěšně zrealizovaného záchranného transportu židovských dětí do bezpečí Velké Británie, které organizoval Sir Nicholas Winton. Bude to současně jediná páteční projekce Kinobusu DPP.

U této příležitosti Kinobus DPP promítne koprodukční film režiséra Mateje Mináče Nickyho rodina, který je posledním třetím snímkem volné trilogie o příběhu Sira Nicholase Wintona. Pozvání na promítání filmu přijal i režisér samotného filmu Matej Mináč. Speciální promítání proběhne před Průmyslovým palácem holešovického výstaviště. Přímo naproti bylo bohužel i největší shromaždiště židovských obyvatel k transportům z nádraží Praha–Bubny. 

Další nové vybavení Kinobusu

Kinobus DPP loni dostal nové promítací plátno, předloni pak projekční techniku, díky tomu návštěvníky opět čeká kvalitní obraz a čistý zvuk. Letošní novinkou jsou zbrusu nové lavice na sezení. Kapacita projekcí Kinobusu DPP je přibližně 200 míst k sezení a vstupné je vždy zdarma. Projekce začne vždy po setmění mezi 20:30 a 21:45 podle aktuálních podmínek. DPP doporučuje návštěvníkům, aby si při chladnějších večerech vzali s sebou vlastní deky. K zapůjčení jich je letos připraveno 30. Půjčovat se budou za vratnou zálohu 100 Kč. DPP upozorňuje, že v případě nepříznivého počasí může dojít ke zrušení promítání. Na každé projekci si diváci budou moci zakoupit i občerstvení.

SOS dětské vesničky pomáhají ohroženým dětem

Partnerem Kinobusu DPP jsou i letos SOS dětské vesničky, jedna z nejstarších neziskových organizací v České republice. Diváci mohou přispět dobrovolným vstupným, resp. libovolnou částkou do kasičky, která bude na místě vždy během promítání. V loňském roce projekce Kinobusu DPP navštívilo přes 11 tisíc diváků, kteří pro SOS dětské vesničky věnovali celkem více než 34 tisíc korun.

Už více jak půlstoletí tento spolek pomáhá dětem, aby mohly vyrůstat v rodině, ať už ve své vlastní, nebo pokud to není možné, v rodině náhradní, pěstounské. Poskytují terénní sociální služby ohroženým rodinám: snaží se předcházet tomu, aby byly děti odebírány rodičům, kteří se o ně chtějí starat, jen to třeba zatím neumějí. Poskytují také širokou škálu služeb pěstounským rodinám, které pečují o děti, o něž se jejich vlastní rodiče postarat nedokázali. Dětem, jež se ocitly v akutním ohrožení, nabízejí útočiště v podobě krizových center rodinného typu SOS Sluníčko. Celkově SOS dětské vesničky ročně pomohou více než 3 tisícům dětem.

„Velice nás těší, že nás Kinobus už několikátým rokem podporuje sbírkou při letních projekcích,“ řekla Jindra Šalátová, ředitelka SOS dětských vesniček a dodala: „Moc si vážíme toho, že už čtvrtým rokem můžeme být charitativním partnerem Kinobusu. Výtěžek ze sbírkové kasičky, která poputuje spolu s Kinobusem na všechny letní projekce, použijeme na pomoc těm nejvíce ohroženým dětem, umístěným do našeho krizového centra SOS Sluníčko.“

Vše o letošním Kinobus DPP zájemci naleznou na: https://www.dpp.cz/kinobus

Kam a kdy letos zavítá Kinobus DPP:

Čakovice, 24. – 27. června 2024, od 21:45

•         Přímo na náměstí Jiřího Berana, autobusová zastávka Nám. Jiřího Berana, nebo cca 500 m od autobusové zastávky Čakovice směr centrum

Letňany, 1. – 4. července 2024, od 21:30

•         Ulice Tvrdého (Stará náves)

Kbely, 8. – 11. července 2024, od 21:30

•         Amfiteátr Kbely, Centrální park Kbely

Prosek, 15. – 18. července 2024, od 21:15

•         Park Přátelství, cca 250 m od stanice metra C Prosek

Horní Měcholupy, 22. – 25. července 2024, od 21:15

•         Areál SK Horní Měcholupy, na rohu ulic Hornoměcholupská – U Golfu

Libuš, 29. července – 1. srpna 2024, od 21:15

•         Skalská ulice – Lukostřelecké hřiště, zastávka tramvají Sídliště Libuš, zastávka autobusů Jirčanská

Suchdol, 5. – 8 srpna 2024, od 21:00

•         Brandejsovo náměstí

Sídliště Řepy, 12. – 15. srpna 2024, od 21:00

•         Ulice Žalanského

Park u Chodovské tvrze, 19. – 22. srpna 2024, od 20:45

•         Park u Chodovské tvrze, autobusová zastávka Chodovská tvrz, v docházkové vzdálenosti stanice metra C Chodov

Zličín, 26. srpna – 29. srpna 2024, od 20:45

•         Park Na Prameništi, autobusová zastávka Halenkovská

Hůrka, 2. – 5. září 2024, od 20:30

•         Sluneční náměstí, před úřadem MČ Prahy 13, cca 100 m od stanice metra B Hůrka


Autor: red

Echo v modré v KC Zahrada

Včera ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Praha 14 slaví 30 let a bude dobře naladěná i v srpnu

Včera ve 13:46

Ve čtvrtek 15. srpna se v parku v Pilské ulici mohou děti těšit na hudební pohádky a jejich rodiče na koncert. Začíná se v 17 hodin.

Blešák v Přístavu

Včera v 09:56

V sobotu 27. července si můžete osvěžit šatník novými kousky na blešáku v Přístavu. Pokud máte doma přebytečné módní doplňky, oblečení nebo boty, přečtené knížky nebo časopisy, rostliny, přineste na blešák, kde můžete zároveň nakoupit.

Dílna v Galerii 9

Včera v 07:12

Dílna v Galerii 9 je určena pro všechny kdo rádi tvoří a vyrábí z obyčejných neobyčejné věci. Ve středu 24. července se od 17 hodin koná kurz barevných koláží a v Dámském klubu od 19 do 21 hodin relaxační kreslení a dárkové krabičky.

Prosecká zastaveníčka: Trio Boema

20. července 2024 v 10:04

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncert se koná v úterý 23. července, začne v 18 hodin a je zdarma.

Léto na Dvojce: Koncerty v Havlíčkových sadech

20. července 2024 v 09:36

Ve středu 24. července se konají v rámci cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2 v Havlíčkových sadech dva koncerty. Začíná se v 18 hodin.

Okofest na Žižkově

20. července 2024 v 08:05

Akce se v hospodě U Vystřelenýho oka koná ve čtvrtek 25. července, vstup je zdarma.

Dva světy. Koncert Jany Špaňůrové a Patrika Sadloně

20. července 2024 v 08:01

Unikátní koncert, který propojí dva světy, dvě generace, dva hudební styly. Autorské šansony Jany Špaňúrové a autorské balady Patrika Sadloně uslyšíte ve čtvrtek 25. července na Jánském vršku.

Letní kina v Praze 7

19. července 2024 v 09:44

V sedmé městské části můžete navštívit letní kina. Hraje se v Tržnici, v Crossu i na střeše DOXu.

Festival oslavující kolumbijskou kuchyni a hudbu

19. července 2024 v 09:37

Kolumbijské jídlo a hudba na náplavce Rašínova nábřeží v neděli 21. července.

Prohlídka: Slavia Museum a stadion Fortuna Arena

19. července 2024 v 07:41

Nasát fotbalovou atmosféru můžete 24. července na komentované prohlídce Slavia Musea a stadionu.

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Praha 15: Koncerty v H2 zdarma

18. července 2024 v 09:07

Léto s živou hudbou 2024. Tři koncerty do konce července pod širým nebem v H2 od 19 hodin za příznivého počasí.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

DoModra v Libni

18. července 2024 v 08:33

Osmnáctý ročník festivalu bluegrassu DoModra v neděli 21. července od 12:30 hod. Vstup volný, občerstvení zajištěno.

Další články
Nahoru