Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny filmy jsou s českými a anglickými titulky a půjde o jejich jediné uvedení v Česku.

Pro diváky je připraveno sedm filmů, jejichž hrdinové budou vrženi do zaběhnuté a fungující společnosti. Snímky představí prostředí japonské mafie jakuza, svět profesionálních hráčů šachů šógi, mizející svět starých obchodních arkád, ale i podvodníky všech typů a velikostí. Tedy taková zákoutí japonské společnosti, která i velmi zvídavému a bystrému turistovi zůstávají již z podstaty věci zcela skryta.

Program festivalu japonského filmu EIGASAI 2024:
Dvacetiletá Mio ve filmu Držím se světla (26. února) začíná svůj nový život ve víru Tokia, kam se svou tichou osobností nezapadá. Ve čtvrti, která kvůli nové výstavbě pro Olympijské hry 2022 dnes už neexistuje, nalézá své místo v párou prosyceném vzduchu veřejných lázní.

Ve filmu Navždy spolu (27. února) se starousedlíci nechtějí rozloučit s kdysi slavnou obchodní pasáží. Podvodník vydávající se za vnuka je srdečně přivítán a na místo oloupení stařenky objevuje svět laskavého přijetí nejen od ní, ale od celé místní komunity.

Japonské šachy šógi představují pro nás těžko porovnatelný fenomén. Duel mezi profesionálním hráčem a počítačovým programem můžete vidět ve filmu AWAKE: Probuzený (28. února). Chlapci, kteří se potkali poprvé ve škole, teď píší dějiny. Bude silnější lidský mozek nebo počítač?

Poklidnou pohodu rybářské rodiny naruší příchod biologické matky chlapce, který byl svěřen rodině do opatrovnictví. Obě ženy jsou pro dítě matkou. Která je v právu? A kdo o tom dokáže bez pochybností rozhodnout, uvidíte ve filmu Po soumraku (29. února).

Po propuštění z vězení se postarší jakuzák ve filmu Úžasný svět (1. března) nesmí k minulému způsobu života vrátit. Začít žít legálně přináší spoustu absurdních situací, vyvolaných jeho výbušnou povahou. Snímek přináší i zcela jiný pohled na majoritní japonskou společnost.

„Po loňském úspěchu snímku Dokonalé dny, jsme opravdu šťastní, že můžeme divákům představit oceňovaného herce Kódži Jakušo i v charakterově naprosto odlišné roli. Způsob, jakým dokáže beze slov vyjádřit emoce je naprosto dechberoucí,” dodává Klára Poskočilová.

Pět set let stará čajová miska od známého mistra by na trhu se starožitnostmi vyvolala ohromné pozdvižení, kdyby byla pravá. V bláznivé komedii Pořádný podvod (2. března), ale nemůžete věřit vůbec nikomu.

Dětským divákům se představí legendární pětiletý raubíř Šinčana v animovaném filmu Šinčan a tajné umění nindžů (2. března), který nás z moderního světa přenese do vesnice, kde se zdánlivě zastavil čas. Jestli si ale někdo myslí, že japonské předškolní děcko má respekt k dospělým, tak se opravdu plete. Ale i děti dokáží společně zachránit svět.

Mimo festival pak bude 3. března uveden i snímek „Příslib Megumi“, který je pokusem o filmovou rekonstrukci únosu 13leté japonské dívky komunistickými agenty do Severní Koreji. Dívka byla unesena v roce 1977 a stejně jako blíže neznámé desítky či stovky dalších Japonců, je její osud dodnes nejasný.
Workshopy, origami, kjógen, tanec i bubeníci

I letošní program nabídne Japonský den a to v sobotu 2. března od 10 do 17 hodin. V Galerii Lucerna se zájemci budou moci naučit skládat origami, vyzkoušet si psaní kaligrafie štětcem nebo výrobu talismanů pro štěstí. Většina workshopů bude zdarma a na stáncích bude k ochutnání japonské jídlo, sladkosti i zelený čaj.

Sobotní odpoledne přinese představení tradiční japonské komedie v podání Divadla kjógen, taneční vystoupení – nihon bujó a současný festivalový tanec Yosakoi. V neděli 3. března se mohou diváci těšit na bubenickou show souboru Ryukyukoku Matsuri Daiko, který přijedou podpořit i jejich japonští kolegové.


Autor: Alo

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

Dnes v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

Dnes v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

Dnes v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Potravinová banka v Praze 2 bude následující dvě pondělí uzavřena

Dnes v 05:50

Z organizačních důvodů se 15. a 22. dubna na Novoměstské radnici nebude konat výdej Potravinové banky. Další výdej bude následující pondělí 29. dubna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

Včera v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Stan proti melanomu

Včera v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

Včera v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

Včera v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

12. dubna 2024 v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Další články
Nahoru