Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - skorojasno 6°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kultura

Kimberly McCreight: V dobrém i zlém

Lizzie je mladá a úspěšná právnička. Navíc je šťastně provdaná za Sama, jenž je jí zcela oddaný. Jednoho dne jí ale zavolá starý známý Zach, který je obviněn z vraždy své ženy Amandy, a žádá ji o pomoc. Je totiž hlavní podezřelý. Lizzie dlouho váhá, ale nakonec souhlasí, že se jeho případu ujme.

Čím víc se ale Lizzie noří do nablýskaného světa brooklynské smetánky, tím intenzivnější má pocit, že tu něco nehraje. Zach netušil o své ženě spoustu zásadních věcí, a Amandini přátelé sotva věděli, že její manžel existuje.
Jak Lizzie postupně odkrývá pravdu, je nucena čelit temným tajemstvím, která souvisí i s jejím zdánlivě dokonalým manželstvím…

Ukázka z knihy:
v-dobrem-i-zlem „Nikdy jsem nechtěl, aby se cokoli z toho stalo. To je pěkná hloupost. Ale je to pravda. A samozřejmě jsem nikoho nezabil. Nikdy bych to neudělal, nikdy bych to nedokázal. A ty to dobře víš. Znáš mě lépe než kdokoli jiný.
Napáchal jsem svůj díl chyb? Jistě. Lhal jsem, byl jsem sobecký. Ublížil jsem ti. Toho lituju ze všeho nejvíc. Že jsem ti způsobil bolest. Protože tě miluju nejvíc ze všeho na světě.
To dobře víš, ne? Že tě miluju.
Doufám, že ano. Protože na nic jiného nemyslím. A na samotce má člověk na přemýšlení spoustu času.
(Nemusíš se bát – do „díry", tak se tady říká samotce, jsem se dostal plánovaně. Na normálních pokojích je moc hlučno. Lidi tam celou noc mluví, ječí, hádají se a melou nesmysly. Když sem člověk dorazí a ještě není blázen, tak mu tady brzo přeskočí. A já blázen nejsem. To taky doufám víš.)
Vysvětlování. Změnilo by se tím vůbec něco? Mohl bych třeba začít s tím proč. Protože je to mnohem náročnější, než jsem čekal – manželství, život. A to všechno.
Na začátku je to tak jednoduché. Potkáš někoho nádherného, chytrého a zábavného. Někoho, kdo je mnohem lepší než ty – a oba to víte, aspoň na určité úrovni. Tak se do něj zamiluješ. Ale ještě víc se zamiluješ do jeho představy o tobě. Cítíš se šťastný. Protože opravdu šťastný jsi.
Pak plyne čas. A oba se až moc změníte. A zároveň zůstanete až moc stejní. Pravda se nějak prodere na povrch a horizont přestane vypadat zářivě. Nakonec uvízneš s člověkem, který tě vidí takového, jaký ve skutečnosti jsi.
A kdo by sakra s někým takovým chtěl být?
Tak uděláš to, co je nutné k tomu, abys přežil. Začneš si hledat nové oči, kterým ses ještě neokoukal."

Kimberly McCreight odpromovala s červeným diplomem na právnické fakultě Pensylvánské univerzity. Pracovala v soudních odděleních největších newyorských právnických kanceláří, pak se ale rozhodla advokacii pověsit na hřebík a věnovat se na plný úvazek psaní.
V Ikaru v roce 2014 již vyšla její románová prvotina Případ Amelia, která si vedle nadšených čtenářských ohlasů vysloužila i nominaci na prestižní cenu Edgar.

Autorka žije v Park Slope v Brooklynu s manželem a dvěma dcerami. Více se o ní můžete dozvědět na http://www.kimberlymccreight.com/.

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/442865-v-dobrem-i-zlem.html 
Autor: TZ, red

FOK oslaví státní svátek Koncertem pro republiku

Včera v 11:28

Symfonický orchestr hl m. Prahy FOK odehraje v Den vzniku samostatného československého státu Koncert pro Republiku.

Od Rusalky k Libuši. Koncert v obřadní síni vysočanské radnice

21. října 2021 v 07:08

Praha 9 zve dnes, 21. října, do obřadní síně vysočanské radnice. Pokračuje zde cyklus koncertů, který začne v 19 hodin programem Od Rusalky k Libuši, v podání Elišky Weissové /dramatický soprán/ a Ladislavy Kaspříkové /klavír/.

Večer portugalské hudby v podání Loucas no Fado v Praze 5

20. října 2021 v 09:17

Koncert portugalského šansonu vznikl ve spolupráci portugalských zastupitelských úřadů Portugalska, Kobky 9ítka a firmy Likor. Cílem je seznámit širší veřejnost s portugalským hudebním stylem „fado“ a portugalskými víny.

Začíná festival Tóny nad městy

20. října 2021 v 05:42

Praha 9 zve ve středu 20. října od 19 hodin na zahajovací koncert XX. ročníku mezinárodního hudebního festivalu „Tóny nad městy“. V obřadní síni vysočanské radnice Prahy 9 se setkáte s vynikajícím duem, složeným z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristy Stanislava...

S Vánočním koncertem se Michal Prokop vrací do Lucerny

19. října 2021 ve 14:21

Zpěvák a skladatel Michal Prokop se svou skupinou Framus Five a řadou hostů zve na Vánoční koncert ve Velkém sále pražské Lucerny 21. prosince.

Fotografie Fridy Kahlo objevené v roce 2003 jsou poprvé představeny v Praze

19. října 2021 v 08:47

Výstava Frida Kahlo – Fotografie otevírá nový pohled na bouřlivý život jedné z nejtajemnějších a zároveň nejviditelnějších postav umění Latinské Ameriky. V Galerii hlavního města Prahy jí najdete do 16. ledna 2022.

ZUŠ Open propojí mladé umělce z různých škol

19. října 2021 v 08:33

Žáci a pedagogové základních uměleckých škol hlavního města Prahy, Školy J. Ježka pro nevidomé, Konzervatoře J. Deyla a Dívčí katolické školy připravili unikátní koncert Po stopách sv. Anežky České, jehož program vznikl ve vzájemné spolupráci. Hudba mladých umělců se rozezní v úterý 19. října...

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného

19. října 2021 v 08:25

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného na podporu Nadačního fondu Umění doprovázet, se koná v pondělí 29. listopadu od 19 hodin v Tereziánském sále Břevnovského kláštera.

Koncert pro republiku

19. října 2021 v 07:22

Koncert se koná v kostele Církve československé husitské ve středu 27. října v 19 hodin. Na programu koncertu věnovanému významnému svátku ČR jsou skladby B. Martinů, I. Kurze, J. Myslivečka a A. Dvořáka.

Na Novoměstské radnici v Praze 2 najdete originál sochy Neptuna

16. října 2021 v 08:58

Vždy v úterý, v době od 14 do 16 hodin, si můžete prohlédnout na Novoměstské radnici v Praze 2 originál sochy Neptuna, která je zde umístěna od roku 2015. Prohlídka je zdarma.

Praha 11 zve na nedělní Filharmoniště

16. října 2021 v 07:57

V Chodovské tvrzi se v neděli 17. října konají hned dvě vystoupení Filharmoniště: Kvarteto Gaudioso.

Další články
Nahoru