Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Kimberly McCreight: V dobrém i zlém

Lizzie je mladá a úspěšná právnička. Navíc je šťastně provdaná za Sama, jenž je jí zcela oddaný. Jednoho dne jí ale zavolá starý známý Zach, který je obviněn z vraždy své ženy Amandy, a žádá ji o pomoc. Je totiž hlavní podezřelý. Lizzie dlouho váhá, ale nakonec souhlasí, že se jeho případu ujme.

Čím víc se ale Lizzie noří do nablýskaného světa brooklynské smetánky, tím intenzivnější má pocit, že tu něco nehraje. Zach netušil o své ženě spoustu zásadních věcí, a Amandini přátelé sotva věděli, že její manžel existuje.
Jak Lizzie postupně odkrývá pravdu, je nucena čelit temným tajemstvím, která souvisí i s jejím zdánlivě dokonalým manželstvím…

Ukázka z knihy:
v-dobrem-i-zlem „Nikdy jsem nechtěl, aby se cokoli z toho stalo. To je pěkná hloupost. Ale je to pravda. A samozřejmě jsem nikoho nezabil. Nikdy bych to neudělal, nikdy bych to nedokázal. A ty to dobře víš. Znáš mě lépe než kdokoli jiný.
Napáchal jsem svůj díl chyb? Jistě. Lhal jsem, byl jsem sobecký. Ublížil jsem ti. Toho lituju ze všeho nejvíc. Že jsem ti způsobil bolest. Protože tě miluju nejvíc ze všeho na světě.
To dobře víš, ne? Že tě miluju.
Doufám, že ano. Protože na nic jiného nemyslím. A na samotce má člověk na přemýšlení spoustu času.
(Nemusíš se bát – do „díry", tak se tady říká samotce, jsem se dostal plánovaně. Na normálních pokojích je moc hlučno. Lidi tam celou noc mluví, ječí, hádají se a melou nesmysly. Když sem člověk dorazí a ještě není blázen, tak mu tady brzo přeskočí. A já blázen nejsem. To taky doufám víš.)
Vysvětlování. Změnilo by se tím vůbec něco? Mohl bych třeba začít s tím proč. Protože je to mnohem náročnější, než jsem čekal – manželství, život. A to všechno.
Na začátku je to tak jednoduché. Potkáš někoho nádherného, chytrého a zábavného. Někoho, kdo je mnohem lepší než ty – a oba to víte, aspoň na určité úrovni. Tak se do něj zamiluješ. Ale ještě víc se zamiluješ do jeho představy o tobě. Cítíš se šťastný. Protože opravdu šťastný jsi.
Pak plyne čas. A oba se až moc změníte. A zároveň zůstanete až moc stejní. Pravda se nějak prodere na povrch a horizont přestane vypadat zářivě. Nakonec uvízneš s člověkem, který tě vidí takového, jaký ve skutečnosti jsi.
A kdo by sakra s někým takovým chtěl být?
Tak uděláš to, co je nutné k tomu, abys přežil. Začneš si hledat nové oči, kterým ses ještě neokoukal."

Kimberly McCreight odpromovala s červeným diplomem na právnické fakultě Pensylvánské univerzity. Pracovala v soudních odděleních největších newyorských právnických kanceláří, pak se ale rozhodla advokacii pověsit na hřebík a věnovat se na plný úvazek psaní.
V Ikaru v roce 2014 již vyšla její románová prvotina Případ Amelia, která si vedle nadšených čtenářských ohlasů vysloužila i nominaci na prestižní cenu Edgar.

Autorka žije v Park Slope v Brooklynu s manželem a dvěma dcerami. Více se o ní můžete dozvědět na http://www.kimberlymccreight.com/.

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/442865-v-dobrem-i-zlem.html 
Autor: TZ, red

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů

Včera v 10:09

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“ uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory radnice Prahy 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem koncert duchovní hudby v pondělí 10. října...

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Midi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu

20. září 2022 v 09:15

Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19 hodin kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. 

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Dny Prahy 15: Multikulturní festival Pestrá Praha 15

19. září 2022 ve 21:53

V areálu Galerie Golf Hostivař se ve čtvrtek 22. září koná festival Pestrá Praha 15.

Koncert: Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

19. září 2022 v 18:06

V pátek 30. září vás čeká páteční odpoledne plné muziky u rozhledny Doubravka.

NO NAME vystoupí v Hostivaři

19. září 2022 v 17:16

Praha 15 ve spolupráci s Galerií Golf Hostivař a uměleckou agenturou ZV zvou na koncert slovenské skupiny NO NAME

Koncert pro Motýlek

18. září 2022 v 10:34

Praha 14 zve na koncert pro Motýlek. V úterý 20. září od 18:30 hodin v Kulturním domě v Kyjích zazní nejznámější české a světové operní a operetní árie.

Výstava obrazů od umělců s mentálním postižením v Sovových mlýnech

18. září 2022 v 09:27

Každý může být umělcem. To je podtitul celorepublikové výtvarné soutěže pro výtvarně nadané lidi s mentálním postižením. Mimořádnou výstavu přihlášených uměleckých děl chystá od 20. září Museum Kampa.

SMOKIE revival a INA HANY BANY na Střeleckém ostrově

18. září 2022 v 08:39

V sobotu 24. září od 15 hodin se na Střeleckém ostrově uskuteční koncert profesionálních kapel SMOKIE revival a INA HANY BANY. Těšit se můžete na nejslavnější hity od anglické hudební skupiny, která byla založena v roce 1965 a která byla populární zejména v 70. letech minulého...

Další články
Nahoru