Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 14°C
Pátek 7. 5. 2021
Svátek má Stanislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kilogram jehel a stříkaček po narkomanech se denně najde v pražských ulicích
Nejčastějším infekčním materiálem, se kterým se strážníci setkávají v ulicích, jsou jehly a stříkačky. Foto(4x): MP Praha

Kilogram jehel a stříkaček po narkomanech se denně najde v pražských ulicích

Kontaminovaného materiálu po drogově závislých se každý rok najde na pražských veřejných prostranství velké množství. Potvrdila to i zatím poslední celoměstská akce pražských strážníků, která se zaměřila na sběr těchto věcí. 

akce-jehla-jaro-2021-b Dvakrát ročně, zpravidla na jaře a na podzim,  pořádá městská policie (MP Praha) akci Jehla. Do té jarní se dnes zapojilo téměř 80 strážníků včetně preventistů a společně zkontrolovali bezmála 600 míst. Na nich posbírali 330 kusů nejen jehel a stříkaček, ale i dalšího infekčního materiálu.

„Jsem rád, že mohu potěšit hlavně rodiče dobrou zprávou ohledně dětských hřišť a pískovišť. Strážníci vytipovali více jak 300 těchto míst v rámci celé metropole a skoro všechna byla čistá. Nález byl na těchto místech skutečně ojedinělý. Je vidět, že městské části, které hřiště spravují, se o ně dobře starají a pravidelně je kontrolují a udržují,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Vedle dětských hřišť a pískovišť se hlídky strážníků vydaly také do parků, odpočinkových zón, kontrolovaly okolí vestibulů stanic metra a ventilačních šachet a další místa vytipovaná dle místní znalosti.

„Přestože se strážníci sběru kontaminovaného materiálu věnují v rámci svých denních povinností, je vidět, že jsou tyto cílené akce stále zapotřebí,“ dodal ředitel pražských strážníků Eduard Šuster.

akce-jehla-jaro-2021-c Jak vlastně vypadá správný úklid po narkomanech? Strážníci nejprve místo vydezinfikují, kleštěmi či pinzetou seberou jehlu nebo stříkačku a tu pak bezpečně uloží do sběrného boxu. O plné sběrné nádoby se následně postará specializovaná firma, která zajistí odbornou likvidaci.

Při nálezu jehly nebo stříkačky by se podle Šustera lidé sami nikdy, ani v dobré víře, o sběr neměli pokoušet. „Obraťte se na městskou policii buď prostřednictvím tísňové linky 156, nebo přímo na strážníky v ulicích,“ poradil Šuster.

akce-jehla-jaro-2021-a Za loňský rok městská policie předala ve sběrných boxech odborné firmě 364 kilogramů nejen jehel a stříkaček, ale také dalšího infekčního materiálu po narkomanech.

V roce 2019 to bylo 356 kilogramů. Od roku 2015 probíhají také celorepublikové Akce Jehla, které byly v loňském roce kvůli pandemii covidupřerušeny, protože strážníci napříč republikou měli spoustu nových povinností. 


Autor: Karel Netolický

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

PinCity Prahy 4 je modernější

5. května 2021 v 10:06

Praha 4 se koncem roku připojila k městům a obcím, které platformu PinCity provozují. Platforma umožňuje obyvatelům prostřednictvím jednoduchého grafického rozhraní lokalizovat a navrhnout si svůj vlastní projekt, který mohou ostatní lidé komentovat a hodnotit, a dát tak radnici najevo, co a kde...

Praha 15: Podávejte projekty do participativního rozpočtu

4. května 2021 ve 13:53

Do 19. května je možné podávat své návrhy do participativního rozpočtu Prahy 15. V rámci této výzvy jsou přijímány návrhy na investiční projekty určené na úpravu veřejně přístupného prostranství na území Prahy 15 – Hostivaře nebo Horních Měcholup na pozemcích svěřených městské části...

Další články
Nahoru