Dnes Pátek - zatazeno 16°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kilogram jehel a stříkaček po narkomanech se denně najde v pražských ulicích
Nejčastějším infekčním materiálem, se kterým se strážníci setkávají v ulicích, jsou jehly a stříkačky. Foto(4x): MP Praha

Kilogram jehel a stříkaček po narkomanech se denně najde v pražských ulicích

Kontaminovaného materiálu po drogově závislých se každý rok najde na pražských veřejných prostranství velké množství. Potvrdila to i zatím poslední celoměstská akce pražských strážníků, která se zaměřila na sběr těchto věcí. 

akce-jehla-jaro-2021-b Dvakrát ročně, zpravidla na jaře a na podzim,  pořádá městská policie (MP Praha) akci Jehla. Do té jarní se dnes zapojilo téměř 80 strážníků včetně preventistů a společně zkontrolovali bezmála 600 míst. Na nich posbírali 330 kusů nejen jehel a stříkaček, ale i dalšího infekčního materiálu.

„Jsem rád, že mohu potěšit hlavně rodiče dobrou zprávou ohledně dětských hřišť a pískovišť. Strážníci vytipovali více jak 300 těchto míst v rámci celé metropole a skoro všechna byla čistá. Nález byl na těchto místech skutečně ojedinělý. Je vidět, že městské části, které hřiště spravují, se o ně dobře starají a pravidelně je kontrolují a udržují,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Vedle dětských hřišť a pískovišť se hlídky strážníků vydaly také do parků, odpočinkových zón, kontrolovaly okolí vestibulů stanic metra a ventilačních šachet a další místa vytipovaná dle místní znalosti.

„Přestože se strážníci sběru kontaminovaného materiálu věnují v rámci svých denních povinností, je vidět, že jsou tyto cílené akce stále zapotřebí,“ dodal ředitel pražských strážníků Eduard Šuster.

akce-jehla-jaro-2021-c Jak vlastně vypadá správný úklid po narkomanech? Strážníci nejprve místo vydezinfikují, kleštěmi či pinzetou seberou jehlu nebo stříkačku a tu pak bezpečně uloží do sběrného boxu. O plné sběrné nádoby se následně postará specializovaná firma, která zajistí odbornou likvidaci.

Při nálezu jehly nebo stříkačky by se podle Šustera lidé sami nikdy, ani v dobré víře, o sběr neměli pokoušet. „Obraťte se na městskou policii buď prostřednictvím tísňové linky 156, nebo přímo na strážníky v ulicích,“ poradil Šuster.

akce-jehla-jaro-2021-a Za loňský rok městská policie předala ve sběrných boxech odborné firmě 364 kilogramů nejen jehel a stříkaček, ale také dalšího infekčního materiálu po narkomanech.

V roce 2019 to bylo 356 kilogramů. Od roku 2015 probíhají také celorepublikové Akce Jehla, které byly v loňském roce kvůli pandemii covidupřerušeny, protože strážníci napříč republikou měli spoustu nových povinností. 


Autor: Karel Netolický

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru