Dnes Středa - jasno 29°C
Zítra Čtvrtek - jasno 31°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kempy a hotely v Praze mají na léto minimum rezervací, chybějí zahraniční turisté
Jeden z tradičních pražských kempů je na severu Prahy v Troji. Foto: archiv Camp Sokol Troja

Kempy a hotely v Praze mají na léto minimum rezervací, chybějí zahraniční turisté

Kempy a hotely v Praze evidují na letní měsíce zatím minimum rezervací. Chybějí jim zahraniční turisté. Podle některých provozovatelů kempů je letos situace ještě horší než loni, vyplývá z ankety ČTK. Státní agentura CzechTourism s organizací hlavního města Prague City Tourism na pomoc turistickému ruchu v Praze chystá od června do poloviny srpna společnou zahraniční kampaň.

Zájem o ubytování na červenec a srpen je podle provozovatelů pražských kempů prakticky nulový. Jiří Staněk, který provozuje kemp Drusus v Třebonicích, zatím na léto eviduje jen několik rezervací.

„Pokud mám být konkrétní, tak je to jeden Ital, jeden Němec, skupina holandských skautů a několik Čechů, řádově deset lidí," řekl. Dodal, že pro Prahu je zásadní, aby se obnovil zahraniční cestovní ruch. „Češi do Prahy nejezdí, tady je celá léta odírali, tak na ně kašlou," míní.

Podobně se vyjádřil provozovatel autokempu a penzionu Dana v Troji Pavel Munzar, podle kterého to vypadá na další mrtvou sezonu.

„Máme pár rezervací v penzionu, v kempu prakticky nic," uvedl. Dodal, že před pandemií covidu-19 měli obvykle již v květnu plno, přičemž 99 procent hostů tvořili zahraniční turisté. Češi podle něj o trávení dovolených v hlavním městě nemají zájem a dávají přednost například Šumavě nebo Krkonoším.

Stejně situaci komentoval provozovatel kempu v Klánovicích Boris Kučera, podle kterého je situace ještě horší než loni. „Oproti normální sezoně, tedy ne té loňské, máme pokles rezervací tak o 90 až 95 procent," řekl.

Stejně jako ostatní provozovatelé doplnil, že metropole českého turistu netáhne, zatímco ve zbytku republiky s ohledem na omezené cestování do zahraničí zažívají služby pro turisty vlnu zájmu, Praze se vrací závislost na zahraniční klientele. Podobné to podle něj je i v dalších evropských metropolích.

Nižší poptávku než v předchozích letech sleduje také Sportcentrum Troja. „Jelikož jsme kemp zaměřený hlavně na aktivní vodáky, kteří navštěvují slalomový kanál v Praze v Troji, tak velkou část naší klientely tvořili zahraniční návštěvníci," uvedl za Sportcentrum Troja Jiří Čermák.

Obsazenost všech ubytovacích kapacit v Praze činí na konci července podle Institutu turismu agentury CzechTourism 20 procent, v celé republice dosahuje 40 procent.

Nejmenší zájem je právě o hotely, v metropoli jsou obsazené jen z pěti procent. „Praha zatím zůstává spíše v rovině služebních cest," doplnil za rezervační portál Hotel.cz Milan Petr.

Hlavní město v důsledku pandemie a omezení cestování zaznamenalo loni ze všech regionů ČR největší propad v počtu ubytovaných turistů.

Podle Českého statistického úřadu jich v Praze přenocovalo 2,18 milionu, což je 27 procent počtu z roku 2019. Cizinců ubylo o téměř 79 procent. Českých návštěvníků v pražských ubytovacích zařízeních bylo přibližně o 41 procent méně.


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru