dnes
Čtvrtek - zatazeno
22°C
zítra
Pátek - zatazeno
23°C
pozítří
Sobota - jasno
25°C
Ke stávce desítek pražských škol v Praze se připojí i divadla
Miloš Zeman svými výroky v posledních letech už několikrát donutil nespokojené lidi demonstrovat. Foto: archiv

Ke stávce desítek pražských škol v Praze se připojí i divadla

Zítra v poledne se pod názvem #VyjdiVen uskuteční výstražné stávky studentů na obranu ústavních a společenských zvyklostí a hodnot. Zapojí se více než 60 pražských škol. Studenti chtějí v poledne na půl hodiny vyjít před školní budovy. Zatím se přihlásily tři desítky gymnázií, devět vyšších a středních odborných škol a většina vysokých škol. Z největší české vysoké školy, Univerzity Karlovy v Praze, se přihlásila většina ze sedmnácti fakult.

„Nejsme usmrkánci, jak nás někteří označují, nejsme ani nikým financováni. Jednotlivé školy si stávku organizují samy, my jim jen poskytujeme zastřešení a koordinaci. Je potřeba se včas postavit na obranu ústavních zvyklostí a morálních hodnot, než bude pozdě," uvedl v tiskové zprávě ke stávce její iniciátor Luboš Louženský.

Událost se symbolicky uskuteční 15. března, tedy v den, na který připadá Mezinárodní den proti policejní brutalitě. Studenti ve své výzvě uvádějí: „Výstražnou stávkou vyzýváme ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky k obraně ústavních a společen-ských zvyklostí a hodnot. Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty. Normalizace lži a absence základní odpovědnosti mají destruktivní následky pro náš stát a celou společnost a kategoricky je odmítáme.”

Stávku studentů podporuje i Studentská komora Rady vysokých škol, někteří senátoři a dvě desítky divadel. Mezi nimi i divadelní prostor Jatka78, který sídlí v Pražské tržnici v Holešovicích.

Jatka78 se s tímto apelem na dodržování základních hodnot vyplývajících z Ústavy České republiky plně ztotožňují. S podtitulem „Nebuď jen divák. Hrajeme v tom všichni!” Jatka78 vyzývají občany České republiky k probuzení z letargie a k tomu, aby vyšli i tentokrát do ulic a dali tak ústavním činitelům jasně najevo, že svoboda a demokracie jsou hodnotami, jež musejí být chráněny.

Platí totiž stále to, co Rosťa Novák ml. a Štěpán Kubišta vyjádřili již v prosinci 2017 v kampani „Všichni patří na Jatka” a sice, že „každý máme svoji roli. Nikdo nemusí pouze sedět a pasivně se dívat. Všichni můžeme napsat scénář, ve kterém budeme společně hrát.”

Dnes večer v 18 hodin se na Pražském hradě uskuteční oslava Miloše Zemana při příležitosti jeho znovuzvolení do funkce prezidenta. Pozval si tisíc hostů. O hodinu později začne na Václavském náměstí akce s názvem Zemane, ČT nedáme! Zemanovi odpůrci zde budou demonstrovat za svobodu slova a médií. Organizátorům se nelíbí Zemanova kritika médií, kterou pronesl v inauguračním projevu. Slovně napadl především novináře pracujících pro média vlastněná podnikatelem Zdeňkem Bakalou a kritikou nešetřil tradičně ani na účet České televize. Obdobné protesty se večer uskuteční například v Českých Budějovicích, Táboře či Turnově.


Dobrovolní hasiči Prahy 11 převzali od města novou cisternu

Včera v 19:15

Cisternovou automobilovou stříkačku CAS 30 SCANIA včera večer slavnostně převzala jednotka Sboru dobrovolných hasičů Prahy 11. Na půdě hasičské zbrojnice na Chodově nový přírůstek do technického parku předal Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci...

Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

22. května 2018 v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

22. května 2018 v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

22. května 2018 v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Další články
Nahoru