dnes
Neděle - jasno
33°C
zítra
Pondělí - jasno
33°C
pozítří
Úterý - skorojasno
28°C
Ke stávce desítek pražských škol v Praze se připojí i divadla
Miloš Zeman svými výroky v posledních letech už několikrát donutil nespokojené lidi demonstrovat. Foto: archiv

Ke stávce desítek pražských škol v Praze se připojí i divadla

Zítra v poledne se pod názvem #VyjdiVen uskuteční výstražné stávky studentů na obranu ústavních a společenských zvyklostí a hodnot. Zapojí se více než 60 pražských škol. Studenti chtějí v poledne na půl hodiny vyjít před školní budovy. Zatím se přihlásily tři desítky gymnázií, devět vyšších a středních odborných škol a většina vysokých škol. Z největší české vysoké školy, Univerzity Karlovy v Praze, se přihlásila většina ze sedmnácti fakult.

„Nejsme usmrkánci, jak nás někteří označují, nejsme ani nikým financováni. Jednotlivé školy si stávku organizují samy, my jim jen poskytujeme zastřešení a koordinaci. Je potřeba se včas postavit na obranu ústavních zvyklostí a morálních hodnot, než bude pozdě," uvedl v tiskové zprávě ke stávce její iniciátor Luboš Louženský.

Událost se symbolicky uskuteční 15. března, tedy v den, na který připadá Mezinárodní den proti policejní brutalitě. Studenti ve své výzvě uvádějí: „Výstražnou stávkou vyzýváme ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky k obraně ústavních a společen-ských zvyklostí a hodnot. Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty. Normalizace lži a absence základní odpovědnosti mají destruktivní následky pro náš stát a celou společnost a kategoricky je odmítáme.”

Stávku studentů podporuje i Studentská komora Rady vysokých škol, někteří senátoři a dvě desítky divadel. Mezi nimi i divadelní prostor Jatka78, který sídlí v Pražské tržnici v Holešovicích.

Jatka78 se s tímto apelem na dodržování základních hodnot vyplývajících z Ústavy České republiky plně ztotožňují. S podtitulem „Nebuď jen divák. Hrajeme v tom všichni!” Jatka78 vyzývají občany České republiky k probuzení z letargie a k tomu, aby vyšli i tentokrát do ulic a dali tak ústavním činitelům jasně najevo, že svoboda a demokracie jsou hodnotami, jež musejí být chráněny.

Platí totiž stále to, co Rosťa Novák ml. a Štěpán Kubišta vyjádřili již v prosinci 2017 v kampani „Všichni patří na Jatka” a sice, že „každý máme svoji roli. Nikdo nemusí pouze sedět a pasivně se dívat. Všichni můžeme napsat scénář, ve kterém budeme společně hrát.”

Dnes večer v 18 hodin se na Pražském hradě uskuteční oslava Miloše Zemana při příležitosti jeho znovuzvolení do funkce prezidenta. Pozval si tisíc hostů. O hodinu později začne na Václavském náměstí akce s názvem Zemane, ČT nedáme! Zemanovi odpůrci zde budou demonstrovat za svobodu slova a médií. Organizátorům se nelíbí Zemanova kritika médií, kterou pronesl v inauguračním projevu. Slovně napadl především novináře pracujících pro média vlastněná podnikatelem Zdeňkem Bakalou a kritikou nešetřil tradičně ani na účet České televize. Obdobné protesty se večer uskuteční například v Českých Budějovicích, Táboře či Turnově.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Další články
Nahoru