dnes
Neděle - jasno
13°C
zítra
Pondělí - jasno
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Ke stávce desítek pražských škol v Praze se připojí i divadla
Miloš Zeman svými výroky v posledních letech už několikrát donutil nespokojené lidi demonstrovat. Foto: archiv

Ke stávce desítek pražských škol v Praze se připojí i divadla

Zítra v poledne se pod názvem #VyjdiVen uskuteční výstražné stávky studentů na obranu ústavních a společenských zvyklostí a hodnot. Zapojí se více než 60 pražských škol. Studenti chtějí v poledne na půl hodiny vyjít před školní budovy. Zatím se přihlásily tři desítky gymnázií, devět vyšších a středních odborných škol a většina vysokých škol. Z největší české vysoké školy, Univerzity Karlovy v Praze, se přihlásila většina ze sedmnácti fakult.

„Nejsme usmrkánci, jak nás někteří označují, nejsme ani nikým financováni. Jednotlivé školy si stávku organizují samy, my jim jen poskytujeme zastřešení a koordinaci. Je potřeba se včas postavit na obranu ústavních zvyklostí a morálních hodnot, než bude pozdě," uvedl v tiskové zprávě ke stávce její iniciátor Luboš Louženský.

Událost se symbolicky uskuteční 15. března, tedy v den, na který připadá Mezinárodní den proti policejní brutalitě. Studenti ve své výzvě uvádějí: „Výstražnou stávkou vyzýváme ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky k obraně ústavních a společen-ských zvyklostí a hodnot. Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty. Normalizace lži a absence základní odpovědnosti mají destruktivní následky pro náš stát a celou společnost a kategoricky je odmítáme.”

Stávku studentů podporuje i Studentská komora Rady vysokých škol, někteří senátoři a dvě desítky divadel. Mezi nimi i divadelní prostor Jatka78, který sídlí v Pražské tržnici v Holešovicích.

Jatka78 se s tímto apelem na dodržování základních hodnot vyplývajících z Ústavy České republiky plně ztotožňují. S podtitulem „Nebuď jen divák. Hrajeme v tom všichni!” Jatka78 vyzývají občany České republiky k probuzení z letargie a k tomu, aby vyšli i tentokrát do ulic a dali tak ústavním činitelům jasně najevo, že svoboda a demokracie jsou hodnotami, jež musejí být chráněny.

Platí totiž stále to, co Rosťa Novák ml. a Štěpán Kubišta vyjádřili již v prosinci 2017 v kampani „Všichni patří na Jatka” a sice, že „každý máme svoji roli. Nikdo nemusí pouze sedět a pasivně se dívat. Všichni můžeme napsat scénář, ve kterém budeme společně hrát.”

Dnes večer v 18 hodin se na Pražském hradě uskuteční oslava Miloše Zemana při příležitosti jeho znovuzvolení do funkce prezidenta. Pozval si tisíc hostů. O hodinu později začne na Václavském náměstí akce s názvem Zemane, ČT nedáme! Zemanovi odpůrci zde budou demonstrovat za svobodu slova a médií. Organizátorům se nelíbí Zemanova kritika médií, kterou pronesl v inauguračním projevu. Slovně napadl především novináře pracujících pro média vlastněná podnikatelem Zdeňkem Bakalou a kritikou nešetřil tradičně ani na účet České televize. Obdobné protesty se večer uskuteční například v Českých Budějovicích, Táboře či Turnově.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru