dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Když ulice promluví: Začala Pražákova výstava street fotografií ze světových metropolí
Karel Pražák při úterní vernisáži výstavy. Foto: PP

Když ulice promluví: Začala Pražákova výstava street fotografií ze světových metropolí

Výstava street fotografií Karla Pražáka s názvem „Když ulice promluví…“ začala v Galerii 1 na rohu ulic Štěpánská a V jámě. Navštívit ji lze až do 26. března.

Galerie 1

Oficiální výstavní prostor MČ Praha 1

Štěpánská 47, Praha 1

Otevírací doba: Úterý až pátek od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin. V sobotu od 10 do 14 hodin.

Vstup je zdarma.

„Když ulice promluví…" je zcela první výstavou Karla Pražáka a představuje průřez toho nejlepšího od roku 2006. K vidění jsou fotografie z našeho hlavního města, ale i z pulzujících velkoměst jakými jsou New York, Los Angeles, Paříž, Moskva a mnoho dalších.

Fotografování provází Karla Pražáka už od samého dětství, kdy využíval každé možnosti zachytit svět pomocí analogového fotoaparátu. Věnoval tomu často i celé dny a plnil alba fotografiemi, aniž by tušil, jak vážně tato činnost ovlivní jeho život.

S přibývajícím věkem nastal přechod na digitální fotografii. „Nejdříve jsem dokumentoval pomocí malých kompaktů, ale velmi brzy jsem pochopil, že to už nestačí. Pořídil si první zrcadlový fotoaparát a začal poznávat kouzla reportážní fotografie,“ řekl Karel Pražák.

V průběhu dalších let, kdy Karel pracoval pro několik hudebních serverů a klubů, zjistil, že tento druh fotoreportáže ho zcela nenaplňuje a působí na něj dokonce až sterilním dojmem. Opravdovou kreativitu a uspokojení našel až v jednom z proudu reportážní fotografie zvaném street.

 „Velmi rád utíkám do světa autentičnosti a opravdových lidských příběhů, které se odehrávají v ulicích měst. Street dokument mě fascinuje už jen díky dobové výpovědi a schopnosti postupujícími lety zrát. Každá lidská tvář nebo pouliční moment nese sebou určitý děj," řekl autor výstavy.

Karel Pražák nevybírá focené osoby náhodně, ale vybírá ty, z kterých cítí nevšední energii. Nezáleží na tom, jestli ta energie pramení ze života komplikovaného, smutného či šťastného, ale záleží na zachycení její skutečné podstaty a hloubky v ten daný okamžik. To dává jeho tvorbě naprosto neomezenou sílu a klíč k rozvinutí fantazie svého pozorovatele.

Záštitu nad výstavou převzal starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký. „Praha 1 podporuje talentované umělce a umožňuje jim ukázat jejich díla široké veřejnosti , a to v co nejlepším světle. Fotografická výstava Karla Pražáka je výjimečná ve své autentičnosti. Dokumentuje pouliční momenty a zachycuje nejrůznější lidské tváře a jejich výrazy,“ uvedl Lomecký.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru